Obsahové látky v semenech, genetika...

O úskalích pěstování vlastních semen.

Obsahové látky v semenech, genetika...

Příspěvekod Ivana » stř 09. čer 2010 9:45:01

Liqid píše:Jasne o plody mi momentalne nejde je jasny, ze to co se prodava je nadopovany jak svin. Spis bych mel jeste dotaz, za jak dlouho mi semena zhruba vzklici?


Co myslíš tím nadopovaný?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vážně nikdo? Moje zkušenosti.

Příspěvekod Liqid » stř 09. čer 2010 13:44:20

Tim myslim ze na to pouzivaji chemicka hnojiva a postriky. Nebo se pletu? kazdopadne se mi nezda se vsechna jablka, co se prodavaji maji takovou velkikost jakou by mit mela.
Liqid
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 06. čer 2010 19:34:03

Vážně nikdo? Moje zkušenosti.

Příspěvekod Ivana » stř 09. čer 2010 14:00:41

Chemická hnojiva určitě v semenech nenajdeš a jestli v semenech vůbec můžou být zbytky postřiků to nevím, musely by to být nějaké chemické látky, které zanechávají rezidua.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vážně nikdo? Moje zkušenosti.

Příspěvekod sklenka » stř 09. čer 2010 16:21:58

Náhodou to je docela zajímavé téma. Že by přímo v semeni bylo nějak moc zbytků všelijakých chemikálií, o to myslím vůbec nejde, ale spíš je otázka, jak se chemické pěstění projeví na kvalitě semen a případně na genetické informaci, kterou nesou. Dostálek píše, že do genetické informace se zapisují všechny podmínky, za jakých rostlina roste (proto se taky nemají brát semena z rostlin napadených třeba plísní), a uvádí to jako jeden z důvodů, proč si pěstovat vlastní semena (přizpůsobení místním podmínkám). Genetice fakt nerozumím, takže si nějak nedovedu představit, jak by se to v DNA mohlo projevit (vždycky jsem si myslela, že to je míchanice tatínka a maminky vzniklá už při vytvoření zárodku/semene, a že se během života nemění), takže kdyby mi to někdo chtěl vysvětlit, budu moc ráda.
Podle toho, jak jsem to pochopila, se ideální semeno získává z rostliny, která rostla za podobných podmínek, v jakých ji chceme pěstovat. V případě jabloně, která má růst v biozahradě, bych tedy asi sáhla po tuzemském, plně zralém jablku (což ty kupované většinou nejsou kvůli prodloužení skladovací doby) ze zdravé, chemicky neošetřované jabloně, ideálně odněkud ze sousedství.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Vážně nikdo? Moje zkušenosti.

Příspěvekod jiho » stř 09. čer 2010 16:54:59

Toto vlákno se pomalu od výměny zkušeností přesouvá k různým úvahám. Takže se ve stejném duchu přidám.

Co se týká výsevů jabloní - je tam obvykle problém s jarovizací, bez které to moc nejde. Respektive je možné zkusit semena opatrně oloupat, nesmí se ale poškodit. Většina inhibitorů klíčení se tím odstraní a je naděje, že si semínko dá říci. Pokud je tedy vyzrálé. Ale co nám z toho semínka jabloně vyroste a jestli ta jabloň bude mít poživatelné plody, to už je úplně jiná otázka. Ale jako podnož pro vysokokmen možná takový semenáč bude vhodný, kdo ví?

Problém pesticidů v semenech je opravdu jen k tomu, aby bylo o čem mluvit a psát, obsah zanedbatelný a vliv na případnou rostlinu ještě zanedbatelnější.

To co nakousla Sklenka, tak to je už trochu "bio-mystika". Ano, jsou tu různá informační pole, akašická kronika a kolektivní duše rostlin, hmyzu a živočichů. A taky určitě platí, že všechno souvisí se vším a žádná informace se neztratí. Jenže na druhé straně, když to trochu přeženu, ze semene hrachu mi fazole nevyroste, i kdybych okolo ní tancoval šamanský tanec a u toho bubnoval. S tím vlivem prostředí na genetiku jde reálně spíš o tak zvaný selekční tlak, který ale musí působit obvykle po víc generací. Tak nám z vlka vznikl pes a nakonec jezevčík i bernardýn. Jenže pořád je to pes. Trošku jiná věc je, když třeba vyseji broskev (tam je celkem dobrá šance, že bude mít slušné plody), tak se semenáč jednak pořádně zakoření, jednak přece jenom pod vlivem prostředí i od malička přizpůsobí. Takže pravděpodobně se mu v horších podmínkách bude dařit lépe, než když vysadíme koupený stromek, zvyklý na něco úplně jiného. Jinými slovy: Mičurin byl celkem OK, až Lysenko to dovedl k dokonalosti...
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Vážně nikdo? Moje zkušenosti.

Příspěvekod jiho » stř 09. čer 2010 19:01:32

Liqid píše:Tim myslim ze na to pouzivaji chemicka hnojiva a postriky. Nebo se pletu? kazdopadne se mi nezda se vsechna jablka, co se prodavaji maji takovou velkikost jakou by mit mela.

Velikost plodů u ovocných dřevin není jen o "dopování", ale hlavně o prořezávání stromků. Když je necháme růst divoce, plody jsou nakonec malé a nekvalitní - což platí především o moderních odrůdách. Žádné "dopování" to příliš neovlivní.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Obsahové látky v semenech, genetika...

Příspěvekod Ivana » stř 09. čer 2010 19:50:54

sklenka píše:....vždycky jsem si myslela, že to je míchanice tatínka a maminky vzniklá už při vytvoření zárodku/semene, a že se během života nemění.....

To sis myslela správně.

sklenka píše:..... Dostálek píše, že do genetické informace se zapisují všechny podmínky, za jakých rostlina roste (proto se taky nemají brát semena z rostlin napadených třeba plísní)...

Do genomu se nezapisují podmínky, za kterých rostlina roste, podmínky za kterých roste se ale projeví na jejím vzhledu a dalších vlastnostech.
Genotyp je soubor všech genů (a to i těch, které se za jejího života neprojevují), které má organismus k dispozici pro zajištění svých biochemických, fyziologických a morfologických vlastností a znaků. Fenotyp je pak soubor pozorovatelných vlastností a znaků organismu (tj. těch, které se u něj vyvinuly). Podmínky, za kterých rostlina roste se projevují na fenotypu, nikoliv v genotypu. Představ si to třeba jako univerzální kufr s vybavením na dovolenou (to je genotyp). Máš v něm speciální bundu do mínus třiceti, svetr, plavky, cepín, potápěčský oblek, opalovací krém, rukavice, mapu Afriky, oblek na safari, jeskyňářskou svítilnu, padák, chřestýší antisérum ... a další (to jsou geny). Když budeš na dovolené ve Španělsku u moře, použiješ plavky, potápěčský oblek a opalovací krém (to je tvůj fenotyp ve Španělsku), všechno ostatní zůstane nepoužité v kufru (ale máš to k dispozici). Stejně tak pokud polezeš třeba na Mount Everest, zůstanou plavky a potápěčský oblek v kufru (ale pořád je máš v tom kufru sebou) a použiješ cepín, svetr, rukavice a bundu - to je tvůj fenotyp na Mount Everestu. Prostě podmínky prostředí určují, co z výbavy použiješ. Stejně tak podmínky prostředí určují, co ze své genetické výbavy použije rostlina.
S plísněma je to taky trochu jinak. Semena z plísní napadených rostlin je méně vhodné brát proto, že je vysoká pravděpodobnost že na nich budou spory té plísně a po zasazení ti spolu se semenem vyroste i ona. S genetickou informací to může (ale nemusí!!) mít společného to, že rostlina na které není plíseň je odolnější (anebo taky plísně v okolí nejsou anebo bylo sucho).

U každé vlastnosti se v různé míře projevuje vliv genů a vliv prostředí. Například vliv prostředí na barvu očí je zanedbatelný, na množství pigmentu v kůži se vliv prostředí může projevit výrazně. Na tělesnou výšku nebo na tělesnou hmotnost se vliv prostředí také uplatňuje.
Představ si dvě jednovaječná dvojčata, která mají shodnou genetickou informaci ve svých genech. Budou vychovávána v různých rodinách. Obě budou mít hnědé oči, ale jedna může být tlustá a mít cukrovku kvůli nevhodné výživě. Druhá může být štíhlá a zdravá. Jedna bude skvělá houslistka, protože od malička cvičila a druhá bude na housle hrát průměrně. Jedna se chodí opalovat, druhá se sluníčku vyhýbá... Mají stejný genotyp, ale jiný fenotyp. S rostlinami je to podobně.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Obsahové látky v semenech, genetika...

Příspěvekod Ivana » stř 09. čer 2010 20:01:43

sklenka píše:......... jak se chemické pěstění projeví na genetické informaci........

Na genetické informaci se chemický postřik může projevit pouze v případě, že má mutagenní účinky (tj. může způsobit mutaci). Jestli se takové používají a případně které to jsou nevím.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Obsahové látky v semenech, genetika...

Příspěvekod bobek » stř 09. čer 2010 21:05:43

Ivana a Jiho: dík, chtěl jsem na to taky reagovat ale takhle srozumitelně bych to asi nenapsal. Na permakulturistech mě štve (jak už jsem tu někde psal), že někteří z nich zcela samozřejmě prezentují názory které jsou naprosto v rozporu se současnými vědeckými poznatky. A jindy, když se jim to hodí, se na vědu naopak odvolávají. Škodí tím sami sobě i dobré myšlence permakultury.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Obsahové látky v semenech, genetika...

Příspěvekod sklenka » čtv 10. čer 2010 16:53:27

Dík za vysvětlení, taky mi to bylo nějaké podezřelé, ale říkala jsem si, že třeba se věda posunula zase někam, kam už moje školní znalosti nesahají.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Další

Zpět na Semenaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron