Permakultura, výnosy, Holzer

Co se týká pemakultury.

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod QNX » stř 03. úno 2010 12:11:12

Ivana: ale to je nepochopení, já projekt Seppa Holzera nezpochybňuji. Krameterhof je perfektní ukázka ......... ale je nesmysl po něm chtít zázraky. Já jsem to nadšení pouze trochu usměrnil do reálnějších mezí. Pokud máte zbytečných 95EUR na vstupné a další penízky na cestu, tak tam určitě zajeďte, ale nečekejte zázraky. Inspiraci tam najdete, ale svět takto nezachráníte. Možná by se to dalo probrat podrobněji, já jsem tam uvedl pouze pár stručných informací, ale celé je to trochu složitější.
QNX
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 25. led 2010 17:11:26

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod Ivana » ned 07. úno 2010 10:23:49

Postřehy z výletu do Rakouska v září 2008
Úryvek z textu:
"Je permakulturní hospodaření u Seppa efektivní?
Podle vědeckých propočtů, které byly na jeho pozemku prováděny, je oproti jiným pozemkům množství vkládané energie (chemické ochrany, dusičňanů, stopových prvků, nafty potřebné na provoz mechanismů, mezd pracujících,...) asi desetinové (10 procent). Produktivita je naopak 12-15 vyšší. Čistě matematicky z toho vyplývá, že výnos je o 20 – 50 % vyšší, než průměrný výnos ze srovnávané oblasti.

Přestože to nebylo jednoznačně řečeno, tak předpokládám, že se jednalo o srovnání mezi pozemkem Seppa a jinými pozemky z podobných klimatických podmínek. Je ale také možné, že uvedené hodnocení efektivity se vztahuje jen na některé plochy například zeleninové zahrádky či rybníky). Pokud by se to vztahovalo i na sady a srovnávalo by se se sady v nížině, tak by se za výnos musel považovat i plevelný podrost, který je klíčový pro ochranu a zkvalitnění půdy, ale asi ne pro produkci moštu. Každopádně - klobouk dolu."

Moje poznámka: Je opravdu důležité, s čím bylo srovnání provedeno.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod QNX » ned 07. úno 2010 13:19:52

Ivana: to jsou mi ale divné výpočty :roll: Produktivita se přece nemůže počítat tak, že si vyberu pouze některé vstupy (ty co se mi hodí) a jiné vstupy zamlčím a do výpočtu nezahrnu. Ten výsledek je samozřejmě úplně nesmyslný vůbec o ničem nevypovídá. Co takhle zvolit poctivější přístup? Navíc i ty použité vstupní hodnoty jsou pochybné a SH je nijak nedoložil.
QNX
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 25. led 2010 17:11:26

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod Ivana » ned 07. úno 2010 13:51:40

Já jsem to citovala. Zkus si o svých výhradách popovídat s autorem textu - na stránce kam vede odkaz je i jeho adresa.
Jestli máš jiné výpočty proč se nepodělíš?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod bobek » ned 07. úno 2010 14:27:29

Podle vědeckých propočtů, které byly na jeho pozemku prováděny, je oproti jiným pozemkům množství vkládané energie (chemické ochrany, dusičňanů, stopových prvků, nafty potřebné na provoz mechanismů, mezd pracujících,...) asi desetinové (10 procent). Produktivita je naopak 12-15 vyšší. Čistě matematicky z toho vyplývá, že výnos je o 20 – 50 % vyšší, než průměrný výnos ze srovnávané oblasti.


Ať se na mne nikdo nezlobí ale tohle je úplnej blábol. (já vím Ivano že je to citát, neber si to osobně)
Jsem vždy ohromen když někteří lidé na jednu stranu ignorují vědecké postupy a výsledky současného vědeckého poznání a na druhou stranu se na vědu odvolávají. V okruhu lidí zajímajících se o permakulturu a podobné věci jsem bohužel zaznamenal výrazně zvýšenou koncentraci takových lidí ve srovnání s průměrnou populací.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod QNX » ned 07. úno 2010 14:32:40

Ivana: a proč bych se o tom měl bavit s autorem textu? On to napsal po návštěvě u SH a já tam byl zároveň s ním. Autor textu není zdroj těch informací, ale pouhý prostředník. Zapsal, co si zapamatova (a pak nám to rozeslal ke kontrole a doplnění). Většinu těch rozhovorů mám v audiu, něco i na videu, ale to je úplně nepodstatné. Já jenom upozorňoval, na naprosto scestný výpočet a nepodložená vstupní data a to není problémem autora textu.
BTW: koukám, že už tu řádí cenzura a administrátor mi zakázal vkládat odkazy :lol: Strach z konkurence?
QNX
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 25. led 2010 17:11:26

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod jiho » ned 07. úno 2010 14:58:02

QNX píše:BTW: koukám, že už tu řádí cenzura a administrátor mi zakázal vkládat odkazy :lol: Strach z konkurence?

Žádná cenzura zde nepanuje, odkazy je možné vkládat obvyklou cestou do příspěvků (viz například viewtopic.php?f=58&p=1091#p1091 z dnešního dne). Byly zakázány pouze podpisy, protože došlo k jejich zneužití k reklamě na cizí stránky.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod Ivana » ned 07. úno 2010 15:02:12

QNX: Odkazy vkládat jdou, několik dnešních příspěvků několika členů fóra je s odkazy a ještě jsme to ihned prověřili.
Nevím, jestli nebude chyba někde u tebe, protože ani ten odkaz cos mi posílal v soukromé zprávě ohledně saponinů nefunguje - zobrazí se pouze prázdná stránka.

Ještě jsem se nesetkala s tím, aby člověk (který navíc dotyčný text redigoval) adresoval výtky proti obsahu tomu kdo jej cituje. Naprosto ojedinělé.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod bobek » ned 07. úno 2010 15:04:08

Co je špatného na uvedení odkazu na web zabývající se podobnou tematikou ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Permakultura, výnosy, Holzer

Příspěvekod jiho » ned 07. úno 2010 15:10:45

bobek píše:Co je špatného na uvedení odkazu na web zabývající se podobnou tematikou ?

Na tom není pochopitelně špatného nic, pokud vše probíhá v rámci Netikety. Pokud si někdo udělá z fóra opakovaně reklamní banner pro zvyšování ratingu vlastních stránek, už je to něco jiného. Proto jsou zakázány ty podpisy. Běžné vkládání odkazů do jednotlivých příspěvků funguje beze změn.

P.S.: Tohle už nemá s permakulturou nic společného a patří to do viewforum.php?f=67, takže případné pokračování prosím tam. Tady bych to musel smazat.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

PředchozíDalší

Zpět na Permakultura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron