Můj záhonek a zahrada okolo

Napište o sobě, o své biozahradě nebo o svém projektu.

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Ivana » ned 23. úno 2014 19:16:43

No a co v tom kompostu je? Plísně? Vajíčka slimejšů?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » úte 25. bře 2014 12:44:03

asi plísně a slimáci, hlavně .. v kompostu teda. V zahradě okolo jsou to pak ještě kočičí pozdravy.
Teď se mi podařilo získat na chatě docela pěknou listovku z dubového listí, přivezla jsem si jí asi 100 litrů a ještě troška zbyla. Ta by měla být docela pěkně čistá, je z listí zafoukaného mezi skálu a chatu, z kraje lesa ve velkém svahu, pokud vím tak tam nic živého nechodí. Teď přemýšlím jak a kde sehnat něco dalšího, potřebuju odhadem ještě 350 litrů nečeho. Nechce se mi to brát na zahradě, jednak není kde a taky je to tu těma plísněma hrozně zamořené. Plísně, kočičí pozdravy a slimáci, to není na zeleninu to nejlepší. Když mám možnost nacpat to do samozavlažováků a dát to mimo dosah koček i slimáků na slunné a velmi dobře větrané místo, to by byla hrozná škoda.
Dneska jsem probírala semínka a malej říká a mami hlavně zasej mrkvičku, tu máme moc rádi :-). letos to prostě musí vyjít.
Manžel mi o víkendu dovezl dalších 30 barelů, to už asi bude stačit (:
Asi zkusím zajet na skládku stavebních odpadů, předloni tam měli ornici. Nenapadá mě jak jinak přijít k takovému množství zeminy.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » sob 29. bře 2014 11:46:56

Ještě mě napadlo, na té chatě u rybníka před několika lety vyvezli rybniční bahno na pole, je tam toho slušná hromada a myslím že by nebyl problém se domluvit a nakopat si. Leží to tam asi 3 nebo 4 roky. Myslíte že by to v kombinaci s tou listovkou byla dobrá zemina na zeleninu (i mrkev, brambory ..)?
Díky
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod bobek » sob 29. bře 2014 19:05:18

Jestli do toho rybníka stéká voda z okolních poli, obávám se, že bude bahno plné pesticidů. Jinak by to v kombinaci s tou listovkou byl určitě vynikající substrát.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » úte 01. dub 2014 7:58:05

vedle jedno pole je, ale jinak je rybník napájen dvěma přítoky, jeden vede podél silnice z vesnice a jeho průtok je tak litr denně, teda skoro vůbec. Druhý je z lesa, při silnějších deštích to tam teče, ale jinak taky skoro nic. Nejvíc je rybník napájený spodními vodami. Taky bývá docela slušný ke koupání, sinice se v něm moc nevyskytují. Od ryb a bahna je zakalený, ale rybám se tam daří. Taky tam bývají ptáci .. labutě, kachny, potápky a hodně lysky. Okolo dost roste rákos.
je to Drahotínský rybník u Zruče http://mapy.cz/#!x=13.447192&y=49.812135&z=13
chtěla jsem tam dnes zajet, ale malýmu není dobře, tak to asi bude muset počkat.
Asi to risknu, z nějaké navážky taky nepoznám odkud to je.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » úte 05. srp 2014 10:08:11

Tak zase píšu upgrade. Hlínu jsem nakonec vzala z té navážky z rybníka. Dokonce mi jí hodně zbylo, protože některé barely měly dírku a já je nestihla zalepit (testovala jsem to lepit obyčejnou tavící pistolí a drží to dobře. Pořád se chystám že to dodělám a pořád je něco důležitějšího ;-).
Se sázením a hlavně přesazováním jsem si dala trochu načas, takže mi vše teprve začíná plodit, ale díky barelům to můžu nechat "dojet" na zasklené lodžii. Připojuji i pár fotek:
Takže pohled na větší část terasy. Je vidět i "zavlažovací" hadice, dole pod terasou je sud napojený na okap a do toho cca jednou týdně až 14 dní dáme čerpadlo a vše si zaleju.


Tady výhled z terasy, vzadu je vidět městská část Lochotín. Ze zasazených kytek: Okurky, ačokča, jahody, hokkaido,..


Tady mám první hokkaido, jen doufám že to je hokkaido, znám je jako oranžové a tohle roste žíhané:
Přílohy
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » úte 05. srp 2014 10:34:19

A pokračování:
Meloun Galia, zkusila jsem i žlutý, ale ten mi shodil květy po přenesení z lodžie a kvete teprve teď, tak nevím jestli stihne uzrát. Sice to můžu na podzim přenést domů, ale tam je málo světla.


No a pohled na "polykulturu". Je to takový pokus kolik toho může růst v jednom barelu. Tady je to jedna ačokča, mangold, dvě papriky a dva květáky, ale je to zázrak že se tu chytlo všechno, jen ten jeden květák je nějakej malej a papriky byly zasazené pozdě a nechtějí se vůbec rozjet.


Pak mám ještě rajčata, ty jsem dala do barelu po dvou či třech a podesela jsem je bazalkou a mrkví, bazalce a mrkvi se ale moc nedaří. Ty rajčata ale sajou tolik vody, že je i do samozavlažováků nestíhám vždy zalít a tak mi párkrát povadly. Ale i tak mi poprvé plodí divoká rajčátka i normální rajčata. Mám je na té lodžii, ale asi už je přenesu na terasu, mají totiž problém s opylením. Nepomáhá ani klepat s rostlinami, musím vzít výhonek s květy a jiný a květy o sebe oklepat přímo. Sice mám zajištěno, že i na velmi malém prostoru budu mít stále čistá semena, ale tím mám míň rajčat než bych mohla mít, protože je nestíhám opylovat každý den.
Taky musím vymyslet nějaké rozumné hnojivo. Až pojedu na návštěvu, dovezu si koňský hnůj, ale ten se musí uležet. Měla jsem taky výluh z kompostu a ještě chci zkusit jíchu z pampelišek a kopřiv. Bude to stačit?

Mno, mám docela dost barelů s jahodama a zatím pořád kvetou a plodí. Je to sice tak jedna jahůdka denně, ale děti je milují a čekají až si budou moct utrhnout. Měla jsem taky hrášek, ale dost jsem to přehnala s množstvím (nečekala jsem že tak stará semena - asi 3 nebo 4 roky, všechna vyklíčí, takže jich bylo asi 10). Byl to Hejzlarová, takže vyrostl dva metry a to už barel neunesl a překlopil se, takže jsem ho musela zapírat v rohu. Ale opět děti stály na hrášek frontu a každý den chodily a můžeme si utrhnout lusk? Do barelů, kde se ujalo málo rostlin, jsem jim teď zasadila další.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » úte 05. srp 2014 11:15:21

Mno jsem ještě dost zelenáč co se zahradničení týče, potřebuju se ještě naučit a poučit, že je potřeba předpěstovávat včas, taky se víc naučit sít postupně, aby mi nedozrály všechny saláty najednou (takže mi jich teď půlka vesele kvete). Do polykultury s brukvovitými budu muset dostat rajčata, teď denně sbírám z listů květáků vajíčka nebo už vylíhlé housenky běláska a pravidelně vidím bělásky přilétat sem klást vajíčka. Rajčata by je snad mohly odpudit.
Knížek mám sice dost, ale nějak to nestíhám včas studovat.

Pak mám "upgrade" k samozavlažovacímu barelu. Někdy se stane, že hlína v hrdle, kterou vzlíná voda, se posune, vznikne trhlina a barel pak přestane fungovat. Na to jsem nasadila řešení "staré prostěradlo", kdy jsem do hrdla dala staré prostěradlo, které je naplněno hlínou. Vystřihla jsem čtverec prostěradla, nasypala na střed trochu hlíny, nad tím chytit prostěradlo, tak že vznikla jakási koulička naplněná hlínou (a dost prostěradla ještě byla volná). Pak jsem z koule udělala váleček a nacpala do hrdla. Zbytek prostěradla jsem nechala válet na dně obráceného hrdla. Na to pak už přišla hlína. Takhle vylepšené barely lépe vedou vodu.
Další vylepšení je, že u barelů už nedělám díru na zalévání, ale barel jen naříznu (a klidně více). Při zalévání pak lze hadicí jen prohnout naříznutou část a hadici vsunout do vzniklého otvoru. Pořád je to dostačující otvor na přepad vody a nelítají do toho komáři.

No a poslední "novinka". Dědeček souhlasí s přestěhováním. Tedy až najdeme vhodné místo, zajistíme financování (to bude nejtěžší, volné finance nejsou a hypotéku už máme, navíc nemáme jistotu kdy a za kolik se nám v budoucnu povede prodat stávající dům). No ale každopádně mám šanci konečně se přesunout na místo, kde si vytvořím svoji zahradu takovou jakou já chci a hlavně větší a s lepšími podmínkami. Jen to určitě nebude hned. Pokud to půjde, chtěla bych postavit slaměný dům, mít místo nejen pro zahradu, ale i zvířenu (chtěla bych mít koně ..), koupací jezírko, skleník u domu, .... Podmínka je v dosahu Plzně, s MHD nebo dostatečnou veřejnou dopravou. K tomu já chci dostatečný prostor. No zatím je to spíš utopie, ale nepadlo kategorické "ne", takže se budu snažit najít nějaké řešení.
Chtěla bych najít pozemek, který bude slunný, možná bych raději mírně svažitý k jihu, místy může být svažitý i trochu víc. Louku, nouzově i pole, kdyby tam už byly nějaké stromy, bylo by to fajn. Ideálně, když bude alespoň částečně obklopený lesem, tedy někde na kraji. Ještě nemám spočítáno, jak velký by ten pozemek měl být. Ale co jsem vyčetla z Ekozahrad, tak minimum na zahradu, kterou já chci je půl hektaru (5000m2), ale líp spíš dva hektary. K tomu ještě dostatek pro koně, ty by měly být alespoň dva až tři a na každého je to hektar. Tedy takových pět hektarů to jistí .. mno, prostě utopie, ale musím se o to aspoň pokusit. Je to můj životní sen .. :-)
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Ivana » stř 13. srp 2014 12:13:15

5 hektarů, v dosahu MHD, levné.... hezká pohádka, dobře se poslouchá. Nechci ti brát elán, ale asi budeš muset z něčeho slevit, alespoň prozatím. Anebo si nějak zajisti, aby tě všichni bohové opravdu milovali, a paní Štěstěna úplně nejvíc, ono to nemožné není. Držím palce.
Tvoje barelové projekty jsou opravdu pozoruhodné.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » stř 27. srp 2014 11:11:48

No doufám, že to zas tak nemožné nebude. Osobně bych nejradši byla trochu dál, ani ta MHD mě neláká, ale je to požadavek zbytku rodiny, kteří se mnou nadšení do "minifarmaření" jaksi nesdílí. A v prostoru zase nechci slevit já, zahradu chci aby mě živila, protože kvůli dietě musím kupovat základní suroviny a vařit, navíc jakékoli průmyslové zpracování mě vystavuje dalším rizikům. A taky se mi ty dnes nabízené fujtajbly už nechce jíst. A vlastnit koně, tedy další cca 3 ha (protože kůň by neměl být sám a doufám že když nikdo z rodiny, tak z okolí by se našel někdo na společné vyjížďky), to je prostě můj životní sen a jestli se mi nepovede s ním začít cca do 5 let, tak ho můžu zahodit, protože na koni chci jezdit a obzvlášť na začátku, než se vyjezdím dost, to bude chtít dobrou fyzičku a to ve 40 už většinou "není co bejvalo" a obzvlášť pro toho, kdo aktivně nejezdí. Sice se dají koně pronajmout, ale když vidím to welfare, chce se mi plakat. Takže zbývá opravu jen mít vlastního a na svém pozemku.

No a barely .. zatím většina roste, meloun zraje, ale roslina začíná plesnivět, ačokčy docela plodí a hodně kvetou, je na nich i dost hmyzu, nejvíc vosy. Vysela jsem si další hrášky, kopr a saláty. Jen hokkaido to nedalo. Ta dýnička zůstala tak, jak byla, pak nasadilo další, ale zároveň s tím začala celá rostlina plesnivět. A taky mě zlobí okurky, kvetou ostošest, ale samé samčí, měli jsme dvě nakládačky (ze 4 rostlin) a teď dozrává jedna polní (ze dvou rostlin). A už se o ně taky pokouší plíseň. Jediné, čemu se fakt daří jsou jahody. Loňské sazeničky nasadily něklik plodů, takže děti mají možnost pořád si sem tam uzobnout. A ještě ptačinec žabinec, je v jednom barelu a kluci se na něj chodí doslova pást.
Co že ty okurky, hokkaido a melouny tak plesniví? Je trochu deštivěji, ale myslela jsem, že když budou na prakticky otevřeném prostranství, že to nemůže být tak zlé.
A nebo za to může škodovácká průmyslová zóna, která nás obklopuje. Kouř z komínu jde z 50% na nás. Tady to fakt není zdravé prostředí :-(.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Představte ostatním svou zahradu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků