Můj záhonek a zahrada okolo

Napište o sobě, o své biozahradě nebo o svém projektu.

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » úte 28. říj 2014 12:42:30

Tak galiu jsem utrhla ve chvíli, kdy se celá rostlina začínala poroučet v důsledku plísně, doma jsem ho nechala trochu dojít, ale extra to nepomohlo. Voněl hezky, ale nebyl skoro vůbec sladký.
Ačokča už také odešla, byť zatím nebyly mrazy (že by opět plíseň?).
Hrášek vyrostl, zatím plodí, ale odspoda rostliny dost plesniví. Plesniví dost ty části, které jsou "kryté zábradlím", byť to jsou jen fošny s mezerou velkou na šířku fošny .. fakt tuhle plesnivou zhoubu nechápu. Nemůže s tím mít něco společného břečťan, který popíná severní zeď a natahuje výhony i na zábradlí? Příští rok asi zkusím nějakou tu protiplísňovou bio ochranu. Tohle je na nic.
Jahody stále sem tam kvetou a sem tam plodí, ale také je už dost likviduje plíseň.
Ve dvou barelech u domu jsem měla dvě brambory, je z nich tak půl kila brambůrek, malých i pár větších, žádný terno, ale děti z nich měly obrovskou radost.

S pozemkem se nedaří, už jsem slevila z požadavku dosah MHD, že bychom se prozatím přímo nestěhovali, jen si tam zařídili rozumně obyvatelnou chatu (bohužel tím se trochu ztíží financování). Je potřeba aby to bylo v rozumné dojezdové vzdálenosti, ale nemusí to být úplně blízko.
Jenže stejně jsem zatím ani nenarazila na nabídku, která by aspoň trochu vyhovovala. Jsem z toho už docela smutná, nevím co budu dělat, když se to nepovede.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » ned 15. úno 2015 23:00:15

Tak mám tip na pozemek, je to starý ovocný sad, jen je rozparcelovaný asi na dvacet kousků. Všechny krom dvou jsou ve vlastnictví přilehlého města (pozemek se nachází nad ním) zatím radši nebudu psát kde to přesně je, když tak přes sz, přeci jen je diskuse veřejná a já bych strašně nerada, kdyby nějaký zvědavec, který náhodou natrefí na diskusi, mě předběhl ..
Ten sad je dlouhodobě neudržovaný, dle mapy byl možná v roce 2003 sekaný, ale těžko říct.
Byla jsem se tam dnes podívat, ale už byla docela tma, takže jsem viděla jen velký stromy, třešně a jabloně, ale taky břízy, borovice, buky, něco tak pár let nálet, něco velmi vzrostlé. Taky hodně keřů, tráva teď polehlá, ale mohla být nad pas a dělá hrby (žádná rovinka). Keře už na mnoha místech skoro ustupují stromům, tedy už skoro mladý les. Nakolik ty ovocné stromy mohou ještě vůbec plodit nevím .. ale dle fotek živé jsou.
Pozemek je mírně svažitý, v horní části skoro rovinatý, sklon skoro na jih. Nad horní částí (ale svah je hoodně mírný) se nachází jakási skládka, ale vypadá to na nějaký bio odpady, pár větví, shrabaný listí a hromady jakési zeminy, nestudovala jsem to zblízka, ale vypadalo to jako něco mezi kopostem a uleželým hnojem. V této horní části a nad ní se taky drží několik malých jezírek v prohlubních. Pozemek leží u silnice, která je ale zavřená závorou, z té silnice je na něm vybudováno několik vjezdů (některé vedou k posedům naproti), ale zároveň je cesta okolo i z druhé strany, ale ta je jen polní ..
V týdnu si zkusím zjistit víc, zajedu na úřad, zda by byla vůle to prodat. Na katastru to je vedeno jako ovocný sad. Cena dle BPEJ je 1,64 za metr .. Nedokážu ale říct, kolik by byla reálná cena takového pozemku. Oplocené to není, neudržované, přes pozemek také vedou stožáry s elektrikou (jen ty malé trojdrátové). Jediné plus je blízkost toho města, malé město, běžná občanská vybavenost.
Mě by se to i docela líbilo, jen je to asi trochu větší (což by zas tolik nevadilo), ale trochu mě děsí ta zarostlost ...
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Ivana » čtv 26. úno 2015 20:34:45

Ta cena by byla skvělá, ale pochybuju, že to bude za tolik k mání. Už před několika lety byly ceny použitelných pozemků daleko výš, 15 za metr bylo hodně málo.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » pon 18. dub 2016 9:55:49

Tak postupně jsem se už ucházela o několik pozemků, ten starý ovocný sad je nyní určen pro výstavbu venkovského typu, tudíž pro mě cenově nedostupný. Koukala jsem i po jiných v okolí, ale nikdy to nevyšlo, buď cena, bez přístupové cesty a vyloučená lokalita okolo nebo neprodají ..
Tak jsem teď na vážkách, toužím po pozemku, na kterém bych mohla mít i koně, ale takový pozemek by měl mít kolem 5 ha a to se mi ne a nedaří sehnat. Přemýšlím, jestli se na to nevykašlat, sehnat jen něco na co mám (při troše štěstí by to mohl být až 1 ha), ale s tím si sice budu moci vytvořit zahradu a vysázet stromy, ale tím končím a koně nikdy mít už nebudu (leda jako mazlíka - ne na ježdění).
Trochu si teď hraju u dětí ve školce a možná i ve škole, ale je to jen založení pár záhonečků. Doma to vypadá pořád stejně. Připravuju barely na další sezónu, ale dost se mi plní trvalkama, tak je na zeleninu čím dál míň prostoru. Dětem jsem zasela pár hrášků a ředkviček a do těch výsevů se mi dokázala vyšplhat myš a ty klíčící rostlinky mi ožrala. Už pomalu propadám depresi, že je všechno proti mě :-(.
Co byste dělali vy? Šli byste si za svým snem i za cenu, že se to vůbec nemusí povést? Nebo byste slevili ze svých požadavků, ale s tím, že se tím pravděpodobně nadobro zavřou dveře pro své skutečné sny? Pochybuju totiž, že by se mi mohlo povést najít menší pozemek, který bych nyní mohla koupit a za pár let si k němu přikoupit nějaké další (pro to, co já potřebuju musí být přímo navazující).
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod bobek » pon 18. dub 2016 14:19:15

Babo raď... Co zkusit něco většího pronajmout s příslibem předkupního práva ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Ivana » pon 18. dub 2016 16:59:30

No člověk by měl jít za svými sny. Pro sebe to vidím tak: přinejmenším proto, abych se později neužírala, že jsem to vzdala a ani nezkusila.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » pon 18. dub 2016 17:18:53

Taky jsem přemýšlela o pronájmu, ale je tu problém v tom, že chci sázet. Chci tak velký prostor, abych mohla mít dostatek stromů a chci je mít zkombinované s pastvinami (tedy ne jeden velký sad a jednu velkou pastvinu). A když ten pozemek upravím, změním tím jeho hodnotu, nikdo mi pak nezaručí, že mi to jednou prodají za cenu původního stavu. A to ani když to teď vezmu od kamaráda. Bůhví, kdy to budu schopná vykoupit celé a kdo to se mnou bude řešit. Takže by se mi mohlo stát, že si pozemek pracně upravím a někdo mi pak napálí takovou cenu, že to budu muset opustit. Prostě mám asi smůlu. Nevím jak to vyřešit, abych tam měla nějakou jistotu, že se mi moje práce jednou vrátí a že tam budu moct být :-(.
Asi bude nejjednodušší si pořídit takový pozemek, který budu moct zaplatit, tam si vysázet a kdyby se jednou náhodou poštěstilo koupit velký pozemek, tak mít dva, ten původní mě bude živit než zvládne vyrůst ten nový. Jen se bojím toho, že to potom už nezvládnu, nehledě na to, že když si koně koupím za 10 let, tak už fakt jen na parádu. Nechci teď jezdit na cizích koních, abych se zvládla po dalších X letech posadit do sedla vlastního koně. Dá se to přirovnat k tomu, že by ten, kdo touží po biozahradě, několik let pěstoval klasicky s chemií, aby měl vlastní zeleninu na pronajaté půdě, kde musí pěstovat tímto způsobem, než si pořídí pozemek vlastní ..
Zkoušela jsem se poptat i na pronájem od státu (fiasko, nešlo by sázet), lidé co půdu mají prodávat nechtějí a Ti co prodávají šroubují ceny hrozně vysoko, zájem o půdu je obrovský. Vlastním kousíček pole u Olomouce (jednám o prodeji, abych to přihodila k tomu svému novému, ale je to tak 0,5 ha) a pořád mi chodí nabídky (ale když se popátrá, tak člověk vidí samé insolvence a podvody). Jenže majitelé půdy pak ceny dávají vysoko, protože vidí zájem.
Ale asi bude lepší mít vrabce v hrsti, než vytouženého holuba na střeše ..
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Ivana » pát 22. dub 2016 1:51:23

Je to těžké, pronájem je opravdu nejistý. Nevím co ti poradit, prostě hledej, hledej a hledej, třeba se něco přijatelného objeví.

Mimochodem, různí zájemci o pozemek jsou podle mě nastrčení zástupci velkokupovatelů. Nikde a nikdy jsem neinzerovala, že chci něco prodat, ale stále chodí "nabídky". Někdy vypadají velmi věrohodně, ale při bližším pohledu jsem vždy usoudila, že jsou to ti nastrčení... Občas přijde i něco napsané rukou, ale ti lidé nevědí - prostě opravdu nebydlí v okolí jak to o sobě tvrdí.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » pát 22. dub 2016 19:13:26

Už jsem se rozhodla, že koupím pozemek, na který teď mám. Pokusím se, aby na něj navazovaly další a snad by mohly jít jednou přikoupit. Ať mám aspoň něco. Ale zatím jsem v nabídkách na nic nenarazila. Pátrám i na několika místech po lidech, tak snad se něco ukáže. Když to bude do podzimu, bude to fajn. Díky za podporu, vím že snadné není a nebude žádné řešení.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Můj záhonek a zahrada okolo

Příspěvekod Misazap » úte 06. zář 2016 18:20:06

Ahojte lidičky, poslední dobou máte všichni asi moc práce a většinu zkušeností jsme si už předali, tak je tady trošku víc ticho po pěšině. Mě zatím moc to štěstíčko nepřálo, pozemek proste nejni a nejni. Navíc nám dojezdilo auto a museli jsme řešit nové, takže teď už ani nejsou peníze na pozemek. Ale domluvila jsem se s kamarádkou, že mě nechá užívat skoro hektarový pozemek, na kraji brd :-D. Plán na stromy a keře s ní budu probírat, aby jí to do budoucna vyhovovalo, když bych já už měla něco jiného, se zeleninou si můžu experimentovat dle libosti. Ona sama má sad s desítkami jabloní, hrušní, třešní višní a tři ořešáky. Na kraji toho pozemku je stodola, v jednom cípu už roste pár stromů - jabloní. Chová pár slepiček a běžce. V plánu je dovybudování jezírka, které bude napájeno vodou ze střechy stodoly. Pozemek je od stodoly na jih, je to mírně do kopce, ale jen s malým sklonem, z jihu je pole a o kus dál už jen Brdy. Je tam hooodně větrno, hlavně ze západu, tak musím počítat s větrolamem. U stodoly bych chtěla pěstovat choulostivějští druhy a asi i malý foliáček. Mám to z domu docela daleko, ale počítám dojezd aspoň jednou týdně, s tím, že kamarádka to má skoro u domu a tedy by neměly být problémy se ztrátami krádežemi a v případě extrémního sucha mi taky pomůže s případným zalitím. Na konci září se chystám na kurzík designu rodových statků k Jardovi Svobodovi, tak se tam moooc těším, bude to pro mě po dlouhé době výlet sama, protože celé prázdniny jsem byla hlavně s dětmi (nemáme hlídání a tábory se nám nevyplatí). Domluvily jsme se na tom všem teprve teď o víkendu, tak si teď dávám dokopy priority, co si chci vyzkoušet (zpravokořeňování stromů, terra pretta, ...), co pěstovat (zelenina) a tak podobně. Budu sázet i stromy a keře, jednak jsou potřeba a taky když už by nešly přesadit v budoucnu, tak by měla být buď šance získat jejich odnože, rouby či potomstvo a když ne, tak určitě aspoň úrodu, než zaplodí nově vysazené. Kamarádka sice neplánuje zůstat v roubence nadosmrti, ale zcela jistě dostatečně dlouho.
Zrovna mám od ní záplavu jablíček, švestek, řepy a dalších plodin, které postupně zpracovávám.
Tak snad se zadaří a mám aspoň něco :-)
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Představte ostatním svou zahradu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron