záhony - nerytí

Zde můžete požádat o radu ostatní.

záhony - nerytí

Příspěvekod zdendan » čtv 24. lis 2011 14:22:06

Dobrý den,

chci se zeptat, jak se v permakultuře pečuje o záhony, když se neryje?

Konkrétně teď na podzim, mám sklizeno a zůstaly mi volné pásy hlíny, zelené hnojení už asi nestihnu a stejně se nedává každý rok, ne?

Mám půdu něčím přikrýt, listím? na jaře to zapíchat vidlemi a přesypat kompostem?

Nebo jak se to dělá bez rytí? Záhonky máme malé, nebyl by problém je zrýt, ale chci top zkusit jinak, v knihách, co jsem četl je krásně napsáno, proč nerýt, ale není tam už co dělat místo toho.

Zdraví ZD
zdendan
začátečník
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 09. led 2011 21:03:28

Re: záhony - nerytí

Příspěvekod Danka » pát 02. pro 2011 21:09:57

Moudré knihy většinou praví oset nebo mulčovat (může se, myslím i obojí) - záleží, co a jak chceš pěstovat. Listí se dá použít, hodila bych na něj pár větví, aby se nerozfoukalo po zahradě. Líp neporadím, jsemť začátečník.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: záhony - nerytí

Příspěvekod Ivana » pát 02. pro 2011 22:39:22

Hela Vlašínová doporučuje prokypřit rycími vidlemi. Já to nezkoušela.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: záhony - nerytí

Příspěvekod bobek » pát 02. pro 2011 23:23:31

Ale Hela Vlašínová má přírodní zahradu pro radost, sklidí tam spoustu bylinek a nějakou tu zeleninu a tak. Ale permakulturní pravidlo "získávej výnos" já chápu tak, že by to měl být výnos který významně přispěje k tvé obživě. Přírodní zahrada je úplně jiná disciplína i když to s permakulturou samozřejmě souvisí.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: záhony - nerytí

Příspěvekod houba » ned 04. pro 2011 22:24:09

Já mám také přírodní zahradu, řekněme s prvky permakultury. Co se týče zeleniny, jsem v podstatě soběstačný. Rýč přitom nevlastním. Přes zimu zůstává vždy převážná část obdělávané plochy nějak pokrytá rostlinami. Část tvoří rostliny z uplynulé sezóny, které neodstraňuji. Právě teď zůstává na záhonech např. listový celer (pořád roste), pórek, růžičková kapusta, kadeřávek, měsíčky, endivie, rukola. Druhá část je rozmanitý samovýsev - zejména polníček, kerblík. Třetí část je zelené hnojení, záměrně vyseté na plochách, které by jinak zůstaly holé. To vše podle potřeby doplním přikrývkou z listí ovocných stromů. Na jaře půdu prokypřím bez obracení rycími vidlemi.

Přeji hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov


Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron