Vyvýšený záhon - ochrana dřeva

Zde můžete požádat o radu ostatní.

Vyvýšený záhon - ochrana dřeva

Příspěvekod Raju » úte 22. zář 2015 18:45:17

Dobrý den, zakládám vyvýšený záhon. Bude z modřínových hranolů 8 x 8 cm, zhruba půl metru vysoký. Chtěla bych, aby dřevo co nejdéle vydrželo. Vím, že dovnitř záhonu se běžně na ochranu dřeva dává nopová folie, ale to mi moc nejde k ekozáhonu. Máte s tím někdo zkušenost? Poradili by jste mi něco jiného kromě té nopové folie? Zvažuji, že tam nakonec nedám nic, ale to bude zase na úkor životnosti dřeva a peněz vložených do záhonu .... děkuji za případné tipy.
Raju
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 14. zář 2015 15:37:53

Re: Vyvýšený záhon - ochrana dřeva

Příspěvekod bobek » stř 23. zář 2015 8:11:33

Vyvýšený záhon bez folie ze smrkových ničím neošetřených prken mám už cca 7 let a po výměně několika málo prken hádám že ještě 2 sezony vydrží. Z modřínových prken by to vydrželo podstatně, podstatně déle.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Vyvýšený záhon - ochrana dřeva

Příspěvekod Ivana » stř 23. zář 2015 18:32:49

Co takhle natřít olejem (třeba co zbyde po smažení v kuchyni), nezvýšila by se trvanlivost dřeva?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vyvýšený záhon - ochrana dřeva

Příspěvekod Raju » čtv 24. zář 2015 18:42:40

bobek píše:Vyvýšený záhon bez folie ze smrkových ničím neošetřených prken mám už cca 7 let a po výměně několika málo prken hádám že ještě 2 sezony vydrží. Z modřínových prken by to vydrželo podstatně, podstatně déle.

Já jednotlivá prkna bohužel vyměnit nemůžu, u nás to bude buď předělání celého záhonu nebo nic.
Raju
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 14. zář 2015 15:37:53

Re: Vyvýšený záhon - ochrana dřeva

Příspěvekod Raju » čtv 24. zář 2015 18:56:37

Ivana píše:Co takhle natřít olejem (třeba co zbyde po smažení v kuchyni), nezvýšila by se trvanlivost dřeva?


Olejem po smažení bych to určitě nenatírala. Možná, že po nátěru nějakým přírodním olejem by se doba životnosti prodloužila, ale nevím. Zvenku se záhon chystám natřít. U toho vnitřku, vzhledem k tomu, že nic není úplně eko, se tomu tak nějak bráním.

Spíše jsem zvažovala nějaký plech. Co si myslíte o pozinkovaném plechu, uvolňuje se z toho něco?
Raju
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 14. zář 2015 15:37:53

Re: Vyvýšený záhon - ochrana dřeva

Příspěvekod Ivana » ned 27. zář 2015 19:49:59

Ty nesmažíš na přírodním oleji? A tak nějak nerozumím prohlášení že nic není úplně eko, co tím myslíš?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vyvýšený záhon - ochrana dřeva

Příspěvekod Raju » pon 28. zář 2015 14:59:22

Ivana píše:Ty nesmažíš na přírodním oleji? A tak nějak nerozumím prohlášení že nic není úplně eko, co tím myslíš?

Přírodní a ekologický jsou dva rozdílné pojmy. To, co je přírodní, nemusí být ekologické. Pod smažením si představuji smažení řízků nebo tak něco. Přepálený olej mi na záhon se zeleninou vhodný nepřijde.

Tím, že nic není úplně ekologické jsem myslela to, že oleje prodávané na nátěr se dají použít na skříň, na terasu, na vnějšek záhonu. Ale v těch, co jsem viděla, je vždy nějaká složka, která nevyhovuje tomu, že v záhoně bude pěstovaná zelenina.
Raju
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 14. zář 2015 15:37:53

Re: Vyvýšený záhon - ochrana dřeva

Příspěvekod Ivana » úte 29. zář 2015 23:46:31

Jednak při smažení olej nemusíš přepalovat, je to jen otázka hlídání teploty. Olej po smažení a obecně smažené pokrmy ve větším množství se nedoporučují jíst, protože obsahují vysoký podíl transmastných kyselin (a nejvíc ten přepálený), jejichž vysoký podíl v potravě člověku neprospívá (je to otázka množství a rovnováhy). Ale rostlinám jsou transmastné kyseliny šumafuk, z půdy si berou anorganické látky a vodu. Teda pokud jich zrovna v tom záhonu není nalitých tolik litrů, aby změnily fyzikální vlastnosti půdy anebo půdní mikroflóru. Prkno natřené olejem nezmění ani fyzikální vlastnosti, ani mikroflóru. Takže osobně v tom nevidím vůbec žádný problém.
Kupované nátěrové oleje nepoužívám, takže nemám přehled o jejich složkách.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron