Zemina

Zde můžete požádat o radu ostatní.

Re: Zemina

Příspěvekod Ivana » pát 09. dub 2010 10:49:22

Nevím co bych ti poradila. Když je to pidi, tak já bych asi půdu koupila. Anebo zkus nějaké louky a seber to z krtin.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Zemina

Příspěvekod Misazap » pát 09. dub 2010 11:43:03

Ahoj, krtiny jsou dobrý nápad, aspoň do truhlíků :-)

Ještě jsem koukala na kompostování. Máme tu hromadu větví, něco je z té jabloně, to musí pryč, ale pak je tu takový sem tam něco, to by mohlo jít zkompostovat, když si půjčíme štěpkovač :-)
A nevíte někdo jestli štěpka z vrby (té ozdobné, kroucené) bude taky nějak "otravovat" půdu? My teď ořezávali celý strom, tak toho máme opravdu hodně, ale v jezírku, kam padalo její listí nežilo skoro nic.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Zemina

Příspěvekod Ivana » pát 09. dub 2010 12:29:38

To by snad nemělo, ale dřevo (i štěpky) se bude déle rozkládat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Zemina

Příspěvekod bobek » pát 09. dub 2010 12:52:06

Jsem někde četl že do kompostu se příliš mnoho dřeva nemá dávat protože se při jeho rozkladu spotřebovává dusík. Což chápu tak že se dusík váže do sloučeniny kterou rostliny nedokáží využít. Má v tom někdo jasno jak to je ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Zemina

Příspěvekod Evik » pát 09. dub 2010 22:34:21

bobek píše:Jsem někde četl že do kompostu se příliš mnoho dřeva nemá dávat protože se při jeho rozkladu spotřebovává dusík. Což chápu tak že se dusík váže do sloučeniny kterou rostliny nedokáží využít. Má v tom někdo jasno jak to je ?


Je to tak, že dusík je potřeba k rozkladu celulózy a té je, jak známo ve dřevě, ale třeba i slámě hodně. Proto je třeba, když se něco takového do kompostu přidává, přidat i ten dusík. V chemické formě močovina, nebo přírodnější, hnůj, kejda, někdo třeba i digestát atd. Jinak štěpky jsou do kompostu velmi vhodné, protože jej pěkně provzdušní.
K ořešákovému listí. Přes zimu jsem pročítala starší čísla zahrádkářů a tam všude psali, že se ořešákové listí do kompostu dávat může, ale že mu déle trvá než se rozloží pokud je ve vysoké vrstvě a proto by se mělo dobře zamíchat s dalším materiálem.
Tak nevím, zatím jsem ho tam moc nedávala a pod ořešákem máme složená prkna, takže tam nic neroste tak jako tak. Ale na poli je pod nimi tráva stejně vysoká jako okolo.

Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Zemina

Příspěvekod Evik » pát 09. dub 2010 22:47:28

....něco je z té jabloně, to musí pryč, ale pak je tu takový sem tam něco, to by mohlo jít zkompostovat, když si půjčíme štěpkovač :-)

Já bych naštěpkovala a zkompostovala i tu jabloň. S tím, že má moniliózu jak jsi tuším psala, či jinou nemoc bych si hlavu nelámala (tedy ohledně toho kompostu). A to samé u té švestky se šárkou. Pokud je kompost dobře založený tak by to mělo tu moniliozu zlikvidovat. Krom toho ji tam po té zahradě "lítá" i tak dost a to že pár větví vyhodíte pryč či spálíte to nevytrhne.
A ohledně té půdy. Co udělat experiment? Údaje ohledně škodlivosti ořešáku se různí. Tak to zkus vzít tu zem z pod něj a použít ji na vyvýšený záhon jak radila Sklenka, když nenajdeš jinou možnost jak si zem obstarat. A uvidíš.
Ahoj Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Zemina

Příspěvekod sklenka » sob 10. dub 2010 8:57:01

Souhlasím s Evikem - ty větve nemusíš nutně ani štěpkovat, do vyvýšeného záhonu je výhodnější použít je v kuse, jen nalámané. Aby vydržel dlouho hřát, dávají se tam i celé špalky. Jako základ kompostové hromady taky používám větve nenaštěpkované - kompost se odspoda hezky provzdušňuje. Ty naštěpkované se sice rychleji rozloží, ale zase o to rychleji užerou z kompostu ten dusík, musíš pak přidávat víc dusíkatých látek. A vytahat z kompostu pár polorozložených klacků dá podstatně míň práce než to drtit, notabene když ani nemáš vlastní štěpkovač. Ty napůl rozložené větve pak dáš jako základ dalšího kopostu, a je to.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Zemina

Příspěvekod zahradnik » sob 10. dub 2010 9:28:57

Pokud jde o ořešákové listí není nutné se ho bát.Je dobré ho smíchat s ostatním materiálem.Na podzim ho dvakrát přejeďte sekačkou a není s ním žádný problém.
zahradnik
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 25. pro 2009 11:55:02

Re: Zemina

Příspěvekod Ivana » ned 11. dub 2010 18:59:50

bobek píše:Jsem někde četl že do kompostu se příliš mnoho dřeva nemá dávat protože se při jeho rozkladu spotřebovává dusík. Což chápu tak že se dusík váže do sloučeniny kterou rostliny nedokáží využít. Má v tom někdo jasno jak to je ?

Je to jak píše Evik, na rozklad dřeva je potřeba dusík dodat, ale pak tam zůstane ve formě pro rostliny využitelné.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron