Zemina

Zde můžete požádat o radu ostatní.

Zemina

Příspěvekod flipflop » stř 06. led 2010 21:50:23

Pri vykopovych pracach pri drenazi sme z hlbky cca 2 metrov, niekde menej okolo stareho domu, vykopali celkom peknu zeminu bez kamenov, je to na nizine.Je mozne tuto zeminu pouzit navrch do zahrady? Zda sa mi uplne panenska, neposkodena ziadnou chemiou.Niektori odhovaraju, ze je mrtva. Ako to vlastne je? Dakujem za prispevky.
flipflop
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 06. led 2010 21:42:23

Re: zemina

Příspěvekod Ivana » stř 06. led 2010 21:58:10

Na to by dal přesnou odpověď laboratorní rozbor.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: zemina

Příspěvekod flipflop » stř 06. led 2010 22:05:43

Biologicky, alebo chemicky?
flipflop
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 06. led 2010 21:42:23

Re: zemina

Příspěvekod Ivana » ned 17. led 2010 20:39:18

Asi obojí. Ale je to drahý tak to prostě zkus a uvidíš. Pokud tam nebyla v minulosti skládka nebo nějaký šílený člověk co vylíval chemikálie na zem ve velkém, tak by to mělo být OK.
Asi to bude chtít promíchat s kompostem.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Zemina

Příspěvekod Misazap » sob 03. dub 2010 16:04:40

Přidám sem svůj dotaz. Od tchánů jsem dostala povoleno vybudovat si pidi.zahrádku na místě, kde byla stará polozbořená kůlna, sklad dřeva a stavebnin, sem tam nějaký plast. Kůlnu jsme zbourali v roce 2005 a vyklidili to. v roce 2008 jsem půdu překatrovala (uuf) a vybrala z ní hodně kamenů a různého smetí. Na to jsme přihodili půdu, kterou jsme skopali kousek od ořešáku. Loni jsem tam zkusila něco málo zasít, ale zvládly to jen hrášky, topinambury a lichořeřišnice. Všechno ostaní zdechlo, nebo to aspoň částečně šežrali slimáci. Se slimákama jsem snad zatočila díky kompostu (nakladli vajíčka pod bedničku, tak jsem je všechny zničila, byla jich pěkná hromada). Co teď se zeminou, očividně je na tom špatně. Trochu tam rosly ještě štětky soukenické (nebo jak se to správně jmenuje - prostě bodlák :-) Loni jsem si založila kompost, ale je ho žalostně málo. Můžu si vzít kompost od tchýně, ale ta do něj dává kde co, včetně kočičího záchodku :-(
Pak mám zdroj pěkného slaměného koňského hnoje nebo čistých koblížků, případně králičí "kuličkové" hnojivo. Jo a ještě od sousedů vydyndám trochu drůbežího hnoje na zákvas .. ale přehnat to a dát vše asi taky nebude správné. Co byste doporučili na ozdravění půdy?
Plocha mojí zahrádky je asi 6m čtvrečních - navíc velmi zastíněná. Nic moc, ale nic jiného nemám. Teda letos mi bylo dovoleno přebrat si místo, kde kdysi stával skleník a bývalé pařeniště, ve kterém je teď ten šílený kompost - ten se přestěhuje pod ořešák. Tam to taky bude potřebovat trochu upravit. V tom skleníku se daří jen brutnáku a česneku medvědímu a živoří tam zbytky jahod.
Díky za rady
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Zemina

Příspěvekod Kohant » sob 03. dub 2010 19:39:38

Najdi si něco o aleopatii ořešáku.

Já letos objevil zdroj zeminy do kontejnerů pod starými olšemi podrostlými bezem.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Zemina

Příspěvekod Misazap » pát 09. dub 2010 8:31:45

A nevíte někdo jak dlouho ten jed vydrží v té zemině?
Já tu bohužel jiný zdroj půdy nemám, leda obi :-/
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Zemina

Příspěvekod sklenka » pát 09. dub 2010 9:28:00

Na jednom zahrádkářském fóru (myslím to byla zahrada.cz) si nějaký pán liboval, jak skvělý je kompost z ořešákového listí, jen že se musí nechat ležet tři roky. Po té době prý mu v něm roste všechno výborně. Ale ozkoušeno to nemám.
Misazap - a co kdybys zkusila alespoň na části své pěstební plochy založit vyvýšený záhon? Pokud tedy máš z čeho - hnůj se tam náramně hodí, a když se ti povede někde nalovit dost drnů se zeminou, můžeš ho použít už letos i bez kvanta zeminy, která se obvykle sype navrch. Obzvlášť jestli je ta tvoje zahrádka spíš ve stínu, mohlo by teplo vyvíjené tím záhonkem částečně vykompenzovat nedostatek sluníčka, i o živiny by se půda obohatila. Navíc by se tím dala naředit ta ořešákem prosycená zem. V dalších letech můžeš zeminu z něj rozhrnout na celou plochu a případně si v koutě založit zase nový. Taky pomáhá mulčování něčím zeleným - trávou, lupením. Zeminu z obi bych radši nechala tam, bývá plná rašeliny, ta zahrádce podle mě moc neprospěje.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Zemina

Příspěvekod Ivana » pát 09. dub 2010 9:34:37

Půda pod ořešákem není vhodná z toho důvodu, že listí i jiné části obsahují juglon. Juglon v půdě potlačuje růst mnoha druhů rostlin, takže by ti to na takové půdě špatně rostlo.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Zemina

Příspěvekod Misazap » pát 09. dub 2010 10:41:45

Já tady mám právě jedinou půdu kterou můžu brát a ta je pod ořešákem. Holt ji nechám kde je. Bohužel tu není ani nijak výrazný zdroj trávy, už vůbec ne drnů. Ani listí, jsou tu dvě jabloně, ale jednu trápí dost silně monilioza. Ořešák vypadá taky že je něčím napadený. Pak je tu švestka, ale ta má taky šarku. Prostě zahrada k ničemu :-(, hlavně není moje a tchýně odmítá cokoli upravit, jen jsem vydyndala tu pidizahrádku, a to jen díky tomu že to bylo skladiště a ne zahrada.
Můžu se poohlídnout, jestli by se nedala půda od někud přivézt, ale je to drahé, neekologické a ještě bych ji vlastně kradla :-(, teda pokud s tím majitel nebude souhlasit.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron