Břečťan na porušené zdi

Zde můžete požádat o radu ostatní.

Břečťan na porušené zdi

Příspěvekod Petra » pon 15. úno 2010 0:03:51

Prosím o radu, zda někdo nemáte zkušennost s břečťanem na staré kamenné zdi.

Stále řeším jak "zakonzervovat" starou kamennou opukovou stáj. Na opravu nemáme a zdi chátrají jak na ně ze stran šikmo prší. Variantou proti dešti a vlhku je břečťan, ale aby zdi nenarušil. Opuka se už místy drolí a jsou tam malé mezírky, ale zdi jsou to silné, tuším 50cm.
Děkuji, Petra.
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Břečťan na porušené zdi

Příspěvekod Kohant » pon 15. úno 2010 8:48:56

Na zboření půlmetrové zdi břečťan nemá. Naopak. Kořínky vrostou do škvír kde zesílí a zdivo tím zpevní.
Počítej ale s tím, že první dva tři roky po vysazení moc neroste. Já jsem vysadil zároveň s břečťanem přísavník, a zdá se že si na jedné zdi moc nekonkurují.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Břečťan na porušené zdi

Příspěvekod martas » pon 15. úno 2010 9:16:11

Jen aby se nedostal na sřechu.Sousedovi nadzvedal bobrovky a tet mu do baráku zatéká.Kalence mu odloupal úplně.Chtěl jsem si ho k domu dát také ale rozmyslel jsem si to.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Břečťan na porušené zdi

Příspěvekod kořenářka » pon 15. úno 2010 9:33:15

Když jsem začala řešit, co s naším, hrozně necitlivě zrenovovaným domem, vysadila jsem nejdřív přísavník. Seděl asi tři roky, výhonky, co se odvážily pnout, zmrzaly. Štít, který je na našem blogu, trval 8 let. Mezitím jsem to taky podsadila břečťanem - aby to bylo zelené taky v zimě a těšila jsem se, že stále živé přísavky břečťanu rozruší ošklivý modrý břizolit. Přísavné pacičky přísavníku jsou živé asi 3 měsíce, pak odumřou, na zdi drží dál stejně dobře. V současnosti to ale břečťan nad přísavníkem vyhrává, vyhnal ho na sousední zdi a běží za ním, ten na štítě odumřel, břečťanu však chybí k vyplnění jen asi 4m2, asi to letos dorazí. Štít je o ton tmavší než na obrázku. Jen ten břizolit nějak neopadává.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Břečťan na porušené zdi

Příspěvekod Petra » pon 15. úno 2010 23:23:50

Já už ho tam 2 roky mám a teprve se pomalu začíná rozjíždět, ale pořád váhám jestli to nezarazit, stáj je vysoká pouze odhadem 5m a až dorazí nahoru tak budu muset hlídat střechu, a každý rok ho zastříhávat, aby nevjel do tašek. A když se rozjede tak je k nezastavení, dívala jsem se i na nějaké méně vzrůstné kultivary, ale ty tam zase asi nevyšplhají ani za 10let. Děkuji za rady.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Břečťan na porušené zdi

Příspěvekod Misazap » ned 11. dub 2010 7:33:31

Mám dotaz k břečťanu, máme ho po celé zahradě a mimo jiné i na ovocných stromech. Tchýně tvrdí, že třeba jabloni to moc pomohlo a nechce ho nechat sundat (mimochodem jabloň je silně napadena moniliózou). Pak je ještě na prastaré hrušce, která už podním ani není vidět. Tam se už břečťan změnil - já si původně myslela že je to jiná rostlina, ale prý je to taky břečťan. Má kopinaté listy a roste jako popínavý keřík. Plodí takové bobule a hrozně na to lítaj hmyzáci. U hrušky mě mrzí, že se s ní nedá nic udělat a neplodí, ale aspoň se tam schovávají ptáci. U té jabloně si pozitivním působením nejsem moc jistá :-/
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň


Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron