Otázky na botanika

Zde můžete požádat o radu ostatní.

Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » sob 28. lis 2009 0:41:15

Můžu vám poradit s botanickými problémy, takže jestli máte nějaké dotazy, směle do toho. Ohledně pěstování se ale ptejte na radu ostatních, já budu nejradši když to poroste samo a pikýrovat, okopávat a pravidelně zalejvat nehodlám. Také otázky na vzájemné vztahy mezi prostředím, rostlinami a živočichy mi můžete pokládat, mám i praktické zkušenosti s tím, jak to v přírodě chodí, zejména však u rostlin. Pokud budu mít čas, ráda odpovím.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod pierro » sob 28. lis 2009 19:52:42

A co víš o gaultheria shalon? Ne, vážně. Zajímala by mě nějaká vydatnější lokalita česneku medvědího, mimo chráněné oblasti. Nebo i on podléhá ochraně? mě ho na velké zahradě něco žere. a u domu po řádění vietnamské prasničky, to nebude lepší.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » sob 28. lis 2009 20:02:13

Gaulteria shallon:
http://www.flickr.com/photos/ngawangchodron/484724248/
České jméno libavka, pochází z Ameriky, u nás se nejčastěji pěstuje jako okrasná vřesovištní rostlina. Léčivá, náhrada čaje, barvířská.
Česnek medvědí chráněný není, u Brna lokality znám. Tam u vás takhle z hlavy nevím, musela bych to vyhledat. Možná by se daly poslat cibulky poštou anebo přijeďte vy k nám.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod pierro » sob 28. lis 2009 21:42:37

Zná!
:-D
Brno je zlatá loď, za děvčaty z Brna choď... Teta řídila šalinu, prodávala lístky na parník na Priglu, když ještě bydlela na Mezníkově ulici, Jó, Brněnskou Zoo jsem si prošel několikrát, jak rád bych se tam zas mrknul... Podívat se z Petrova na světýlka... Bože to je sentiment...
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » stř 02. pro 2009 1:39:42

Pierro, někde jinde se ptáš na morušku. Ostružiník moruška Rubus chamaemorus je u nás chráněný a nevím o nikom kdo prodává semena. Možná by se to dalo zkusit na KPR.sk.
Stejně nevím jak by to bylo s pěstováním, roste na rašeliništích a výtěžek nebude nic moc. Navíc se bude špatně shánět, takže morušku vidím spíš jako zajímavost pro náročné.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod pierro » stř 02. pro 2009 19:41:33

Už vím, že jsem se ptal na špatný druh. Vím, že ten, co roste u nás, mám pocit, že v Krkonoších, je chráněný. Tedy moruška. V knížce "Rajská zahrada se píše ještě o ostružiníku arktickém. O tom prý Linné prohlásil, že je to nejlahodnější z evropských plodů.
Hodím na "hledám nabízím ještě dřín kanadský.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod bobek » stř 02. pro 2009 22:16:35

pierro píše:A co víš o gaultheria shalon? Ne, vážně. Zajímala by mě nějaká vydatnější lokalita česneku medvědího, mimo chráněné oblasti. Nebo i on podléhá ochraně? mě ho na velké zahradě něco žere. a u domu po řádění vietnamské prasničky, to nebude lepší.


V casopise Zahradkar se koncem zimy objevuji inzeraty nabizejici medvedi cesnek. Za prijatelnou cenu. Pred tremi lety jsem si ho od jedne pani z Moravy objednal, vysadil na zahrade a ted jen s radosti pozoruju jak se mi krasne (ale pomalu, nemam pro nej nejlepsi podminky) rozrusta. Idealni do permakultury, proste to zasadite na vhodne misto a jedine co musite udelat je, ze ho neposekate (nebo vsechen nesezerete :-) ) driv nez vykvete a uzraji semena. Te pani jsem poslal SMS o existenci tohoto fora, nechci na ni bez jejiho souhlasu davat kontakt.
Ja ho zatim nabizet nemuzu, sam mam malo :-)
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod pierro » ned 17. led 2010 22:53:14



Chci se zeptat na Tvůj názor, o kterou vrbu se tu jedná. Už jsem o ní psal, coby keřovité, ale nemusí být. Přirozený vzhled neznám. Furt jsme ji stříhali. Má delší pruty, než křehká. Vím, že to není optimální vzorek, rok po řízkování.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod pierro » ned 17. led 2010 23:00:37

Tohle mi teď roste skoro všude.


pitulník postříbřený Lamium argentatum
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » pon 18. led 2010 13:56:59

S vrbou to bude horší. Potřebovala bych detail listu a jehnědy. Taky by se hodilo vědět jak vypadala mateřská rostlina (keř, strom, výška...) a původ - odkud to pochází (pokud je to nějaký hybrid koupený u Starkla tak ti to pravděpodobně stejně neurčím). Určování vrb je docela složité a ta fotka je dost bitva černochů v tunelu. Nejdřív jsem myslela, že by to tvarem listů možná mohla být vrba nachová (ta by byla na rubu listů sivá), ale nezdá se mi to. vrba nachová
To druhé je pravděpodobně pitulník postříbřený Lamium argentatum = Galeobdolon argentatum. obrázky
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků