Otázky na botanika

Zde můžete požádat o radu ostatní.

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod martas » pát 12. úno 2010 9:54:34

Když si dáš plody do prádelníku tak budeš nádherně vonět.(také zdarma)
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod kořenářka » pát 12. úno 2010 18:47:57

Kumariny způsobují otravu - udušení, když se spí v čerstvém pařícím se seně ? Jako děti jsme si v něm nesměli ani na půdě hrát, než se vypařilo. A nemohlo by se pít ani mařinkové víno, neznám však obsah kumarinu v mařince.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod kořenářka » pát 12. úno 2010 18:59:59

A o kokotici jsme vždy věděli, ze způsobuje nadýmání dobytka, že se mu v žaludku udělá chuchvalec z těch pevných vláken. Třeba je to trochu jinak, ale taky ji vybírám.
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » pát 12. úno 2010 19:37:28

Kumariny:
1. V Kumatoxu je syntetický derivát dikumarolu warfarin, který snižuje srážlivost krve. Ze stejného důvodu se warfarin používá v humánní medicíně.
2. Po zavadnutí se glykosidy štěpí a tvoří se laktony kyseliny kumarové, což jsou právě kumariny. Dobytek se kumarinovým druhům vyhýbá. Vdechování kumarinu vyvolává bolest hlavy. Větší dávky kumarinu mají uklidňující a protikřečové účinky, ale poškozují játra.
3. V zapařujícím se seně vzniká působením mikroorganismů dikumarol, který má antikoagulační účinky (sráží krev), proto se používá k léčbě trombóz, například v léku Pelentan nebo Dikumarol. V cizině zaznamenali úmrtí po léku Dikumarolu, později se začal používat jako deratizační prostředek.
4. Komonicová nať obsahuje kolem 1% kumarinu.
5. Obsah kumarinu v mařince se mi nepodařilo zjistit.
6. V Kanadě se vyskytlo kolem roku 1921 onemocnění dobytka, vyznačující se někdy až smrtící krvácivostí. Příčinou bylo zplesnivělé krmivo s komonicí (pravděpodobně komonicí bílou), obsahující kumarin. Kumarin také snižuje krevní srážlivost.

Z toho vyplývá, že řada látek můžou být buď lékem nebo jedem, záleží na dávce a také na způsobu použití.

Zdroje: Riedl, Vondráček: Klinická toxikologie, J. Minařík: Farmakognosie
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod martas » pát 12. úno 2010 20:10:01

Tak komonici radši ne.Znám se.Vypiju toho víc a budu spát na vždy.Kdyby o komonici věděli myši tak jí určitě zadupají.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » sob 13. úno 2010 17:18:07

Olgoj Chorchoj píše:Prosím přítomné botaniky o radu, které rostliny je dobré pěstovat na Sokolovsku v oblasti, kde je potencíální vegetací biková bučina. Ptal jsem se Ivany v tématu, které na to založila, ale ona za to chce zaplatit. Poradí někdo zdarma?

To je překrucování. Uživateli Olgoj Chorchoj jsem psala, že si rozmyslím, jestli mu poradím až se začne chovat slušně. Botanické poradenství mě živí a proto musím zvažovat komu udělám laskavost a komu ne. Rozhodně jsem mu také neslibovala žádnou práci za peníze - kdybych pracovala na anonymní objednávky, brzo bych zkrachovala.

Členům tohoto fóra ráda poradím pokud mi čas a okolnosti dovolí.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod martas » úte 23. úno 2010 8:06:29

Při hledání botanických druhů kiwi jsem narazil na velkou nabídku rostlin rodu schizandra.Zajímalo by mě zda obsahují léčivé látky jako schizandra chinensis.Děkuji.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » úte 23. úno 2010 8:41:43

Našla jsem na Wikipedii, že v čínské medicíně se používá 19 druhů podobně jako Schizandra chinensis, s účinky zejména jako tonikum a sedativum. Což mě dohromady nedává moc smyslu, možná že některé druhy se používají tak a jiné onak.
Na Biolibu je druhů 7 S. chinensis. S. glabra, S. grandiflora, S. henryi, S. pubescens, S. rubriflora, S. sphenanthera.
Pfaf má 6 druhů (čísla jsou Edibility rating a Medicinal rating:
Schisandra chinensis: jedlá 4, léčivá 5
Schisandra grandiflora (=Kadsura grandiflora): jedlá 4, léčivé účinky nejsou známé
Schisandra henryi: jedlá 3, léčivé účinky nejsou známé
Schisandra repanda (=S. nigra): jedlá 2, léčivé účinky nejsou známé
Schisandra rubriflora jedlá 4, léčivé účinky nejsou známé
Schisandra sphenanthera: jedlá 2, v jižní Číně používána stejně jako S. chinensis 5

Vyhledané údaje se jako vždy rozcházejí. Jsou tam ještě nějaká synonyma (rod Kadsura). Tohle bylo rychlé vyhledávání, kdybych to měla hledat opravdu seriózně tak budu muset hledat v čínštině.
Napiš jestli ti to takhle stačí nebo co tě zajímá ještě dalšího.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod martas » úte 23. úno 2010 8:49:48

Ty umíš čínsky? :shock: Děkuji za odpověd,bohatě stačí.Přemýšlel jsem totiž že bych si nějakou objednal.Některé jsou hezčí než S.chinensis.Ale bál jsem se abych se po nich neotrávil.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » úte 23. úno 2010 9:01:13

Neumím čínsky, strejda Google umí.
Otrávit se můžeš téměř čímkoliv, záleží na dávce. Někdy je ovšem hodně vysoká, jako například u kuchyňské soli, tam je to myslím okolo půl nebo třičtvrtě kila.

Které schizandry se dají pěstovat i u nás?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků