Otázky na botanika

Zde můžete požádat o radu ostatní.

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod yaw » pon 07. říj 2013 9:15:54

Ivana píše:...Komonice opravdu působí silně...

Ahoj Ivano,
prosím o informaci, jak by se dala Komonice rozmnožit (dělením trsů, kořenovými řízky anebo je nutné jí jen vysévat)? Chci si jí rozpěstovat pro včelí pastvu v okolí včelnice.
Předem díky za odpověď
Yaw - Jirka Volf
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » pon 07. říj 2013 19:20:47

Nenapsals kterou, jestli komonici lékařskou nebo bílou, ale vyjde to nastejno. Dělením trsu to nepůjde, celý ten šťagél má jeden kořen. Ohledně kořenových řízků nevím, ale obě jsou dvouleté takže počítám že by se ti ta námaha nevyplatila. Obě jsou také ruderály, rostou nejraději na suchých místech a mají rádi štěrk. Takže jim v okolí najdi nebo vytvoř nějakou štěrkovitou nebo písčitou navážku a rozhoď tam semena, to bych viděla jako nejefektivnější způsob.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod yaw » čtv 19. bře 2015 14:16:31

Přátelé,
prosím podělte se o zkušenosti, jaký se vám jeví nejvhodnější podrost pro Schisandru/Klanoprašku. Předem děkuji za odpovědi.
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » čtv 19. bře 2015 19:48:20

Roste u zdi u stodoly a relativně stinné místo jí nevadí. Pokud je majinká a něco jí přerůstá tak jí to vadí (jednu mám na zahradě mezi kopřivama a třtinou a ještě nezdechla, ale vadí jí to).
Myslíš to tak, že chceš něco nasázet pod ní?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod yaw » čtv 19. bře 2015 21:51:23

Ahoj Ivano,
ty jseš zlatá, že takhle promptně odpovídáš :D .
Dnes jsem přesadil klanoprašku na nové stanoviště, které je plně osluněné, oporu bude mít na drátěné konstrukci a k patě vymyslela žena nasadit nějakou kombinaci vřesovců pro zastínění mělkého kořenovém systému klanoprašky a udržení vlhkosti v něm. Když jsem zde vyvěsil můj dotaz, myslel jsem vduchu na tebe, protože vím, že máš klanoprašku taky a už delší dobu. Tak jsem chtěl vědět, jaké se ti osvědčilo "spodní patro". Prolistoval jsem celé forum, kde bylo slovo klanopraška, ale žádnou konkrétní rostlinu k "patě" nikdo nezmiňoval. Jak vidíš ty vřesovce, nebudou vytvářet příliš kyselé prostředí?
Ď za odpověď.
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » čtv 19. bře 2015 22:29:20

No to je trochu náhoda, doby kdy jsem tu visela permanentně jsou už dávno...
Vřesovce snad joo, nevím, nezkoušela jsem. Zkus si vyguglit, jestli nepotřebují o dost kyselejší půdu než klanopraška, popravdě jsem klanoprašce nikdy až tak kyselo nepodstrojovala, roste v normal půdě. Vřesovce potřebujou co si tak vzpomínám možná víc kyselosti (vytvářet to nebudou), neřekla bych že budou zrovna dobře držet vodu.
Pod jednou tam je tuším nějaké kapradí, drží to vodu, ale to se na plné slunce zas nehodí. Ještě mi napadá jedna šílenost - jestli máte v okolí bělomech, nacpi k ní bělomech a často zalívej.
Jestli se chytí, tak ti udělá časem několikametrové kabely opravdu hodně mělko pod povrchem.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod hana kédlová » pát 20. kvě 2016 12:40:39

Dobrý den.
Sním mít dotaz? V práci mi roste pravděpodobně vikev setá. Vypadá jako drobnější hrách, má sytě růžové květy a lusky se třemi asi 3mm velkými kulatými semeny. Mě by zajímalo, jestli se ta semena dají jíst. Na internetu jsem o tom nic moc nenašla. Předem děkuji.
hana kédlová
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 27. dub 2016 13:18:03

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » sob 21. kvě 2016 14:29:42

Vikev setá je jedlá. Jí se semena, listy, mladé výhonky a mladé lusky, vše vařené. Pouze jako příležitostné jídlo, jako převažující složka stravy může způsobit poškození zdraví.
Doporučuju nastudovat rizika - lathyrismus, favismus. Vikve, hrachory a další druhy vikvovitých obsahují amynokyseliny, které jsou tělu cizí. Základní princip je zhruba v tom, že když prodávám vagón jablek, tak tři hrušky nevadí, ale půlka vagónu hrušek už problém bude.
Lathyrismus wiki
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod hana kédlová » úte 24. kvě 2016 8:31:40

Děkuji. Zkusila jsem si to zadat. Škoda, že neumím anglicky. Podle wendys herbář to vypadá skutečně na vicia sativa, ale ani ťuk o obsahových látkách. Ty stránky ale hrozně shazují internet. 3x jsem resetovala počítač.. Nebude to jako u fazolí? Ty jsou poživatelné až po delším vaření a někdo je nedoporučuje vůbec. Moje dcera je miluje.
hana kédlová
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 27. dub 2016 13:18:03

Re: Otázky na botanika

Příspěvekod Ivana » úte 24. kvě 2016 10:54:58

Až budu mít čas, tak se na obsahové látky vikve seté podívám. Co se týká určení, taky se můžu podívat, když mi dáš fotky do nového tématu do určovacího subfóra.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron