Roste tu jen to, co chce.

Zde můžete požádat o radu ostatní.

Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod Misazap » pát 01. říj 2010 23:23:10

Ahoj, po trochu delší době se znova hlásím. Na mé pidizahrádce mi vyrostly akorád topinambury, hrášek a pár měsíčních jahod. Zkoušela jsem zasít mrkev, pastinák, tuřín, černý kořen a vůbec nic nevzešlo, teda vyklíčila jedna mrkev, která následně zdechla. Slimáci to nebyli, do půdy jsem přidala kompost, a stejně nic. Udržel se tam akorád brutnák a byla tam doslova invaze rozrazilu.
Tak jsme se doma dohodli že tuhle pidizahradu opustím a protože také zemřela tchýně, která by to nechtěla, tak se přesunu na plochy vedle baráku. Je tam 2,5m x 2,5m bývalý skleník (zbyly jen základy), podobně velké pařeniště, zatím bez oken, které sloužilo jako kompost a pak pruh trávy, asi 2,5 x 4 metry.
To celé je za sebou, po delší straně otočené k jihu, ale hned vedle sousedova dřevěného plotu (podotýkám plného), tedy na celou jednu polovinu nezasvítí pořádně sluníčko, na tu druhou jo.
V tom bývalém skleníku jsem už letos měla jahody, byly tam tak 4, ale to je spíš tím že jsou staré. Dala jsem mezi ně cibule, cibulky rostly, ale všechny zplesnivěly, zkusila jsem i semena, nevzešlo nic. Divoká rajčata tam nevydržela, kozlíček polníček 50% ztráty. Daří se tam brutnáku, žabinci, rozrazilu, měsíčnici a vrbině penízkové. Veškeré bylinky K.O., ředkvičky skoro vůbec neudělají bulvičky a vyhánějí do květu.
On se v okolí asi moc nehýbe vzduch, je tam ten tmavý plot, pak z druhé strany ozdobné keře, obrovský tamaryšek, dvě jabloně (tu jednu letos v zimě skácíme, co naplodí, to chytne moniliózu, a stejně ani nejsou dobrý, je ze západní strany, tak snad uvolní trochu sluníčko a vzduch, z jižní je obrovský ořešák, ale asi 15 metrů vedle). Záhon je teda asi 0,5m od plotu, v meziprostoru roste planá růže, maliny, ostružina, plesnivějící rybízy (budou se přesouvat) a další ozdobné kytky. Vše tam musím nechat, mám k dispozici jen ty záhony.

Pak jsem ještě zkoušela dát rajčata a ačokču na terasu. Ačokču jsem na poslední chvíli zachránila jen jednu jedinou, rajčata měla taky namále - to sluníčko tam pálilo tak, že je úplně spálilo, ne že by nebyly zvyklé na slunce, ale ten žár byl tak velký, že to ty rostliny nevydržely. Tam by přežil možná kaktus. V jednom květináči se mi vysemenila šrucha, ta to přežila.

Mám tu jen extrémy, buď moc slunce a moc větru a nebo naopak obojího velmi málo. Moc bych si přála zahrádku u domu, ale nevím jestli to má vůbec smysl, jestli nemám svoji snahu radši přesunout jinam. Jsem z toho moc smutná, dalo mi všechno moc práce a nic z toho není.

Nemáte nápady co a jak zkusit pěstovat?
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod Ivana » sob 02. říj 2010 6:55:59

Nic si z toho nedělej, první rok když začínáš tam kde dlouho nic nerostlo tak je to těžké. Já jsem taky na jaře vysela kdeco, asi patnáct druhů semínek a vzešel z toho jeden měsíček, který jsem dosévala později. Na čtyřboč jsem se hodně těšila, ale letos mi prostě nic nevyklíčilo.
Jahody jsme letos na jaře našli pod asi jeden a půl metru vysokým porostem phcáče a třtiny. Přesadili jsme je a teď utlačují okolní záhony a lezou výhonama do cestiček a do okolí.
O mrkvi jsem slyšela, že první rok na záhonu nejde, až druhý.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod kořenářka » sob 02. říj 2010 12:54:38

Pokud jsem kdy chtěla zakládat záhon nebo pole, tedy ne na extrémním stanovišti, dbala jem, aby bylo na podzim zoráno nebo zryto a sázely se tam na jaře brambory. Na odpočinutém pozemku, kde je běžná ornice, narostou vždy, člověka to nutí okopávat a nahrnovat, tedy hýbat s půdou. Pokud bych měla možnost pěstovat plodiny na normálním pozemku, netrápila bych se s extrémy, je spousta nádherných rostlin - sukulentů na úpal, stínomilných náhrad trávníku, bahenních rostlin pro mokřady... Pak dá zahrada člověku radost ze života, když se z nedostatku udělá přednost.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod Misazap » úte 05. říj 2010 15:13:23

No, jenže já tu zkoušela sít už loni a s podobným výsledkem.

Nevím co s tím, že ta semena ani nevyklíčila. Jestli aspoň předklíčit doma, přikrýt netkanou textilií, nebo vybrat jiné druhy. Ale chtěla bych hlavně zeleninu, obzvlášť pro děti. Taky nevím jestli lze nějak využít ta silně zastíněná místa - vedle plotu. Zatím tam přesazuju vydloubané pampelišky.
Na místě toho trávníku jsem zatím založila jeden záhon, udělala jsem ho trochu vyvýšený a natočený na jihozápad, protože z téhle strany tam půjde nejvíc sluníčka. Dala jsem tam jahody a mezi ně bych chtěla ještě zkusit česnek, i když zdejší usedlíci říkají, že tady česnek nikdy nešel.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod houba » sob 09. říj 2010 20:29:43

Před lety jsem také zkoušel pěstovat zeleninu na plochách, které byly příliš zastíněné a vlhké. Také mi celkem bez problémů vyrostl hrách, zato cibule a mrkev prostě nešla, stejně jako další zeleniny. Nakonec jsem dospěl k závěru, že to nemá smysl, a vysázel stín snášející okrasné trvalky. Na některých takových místech však dodnes z různých důvodů zeleninu mám. Polníček roste bez problémů (z 50% ztráty v prvním roce bych si hlavu nedělal, "zvykne si"), taktéž kerblík a řeřicha. Zkusil bych ještě pažitku, možná hořčici čínskou a roketu. S hrachem a jahodami už je to 6-8 druhů, s jejichž pomocí lze možná i taková nepříznivá místa využít. Co se týče bylinek - meduňka a máta mi rostou naprosto všude, ty bych navrhoval také zkusit. Spíš ale vysadit než zasít. Mátu jsem zkoušel vysévat x krát a nikdy z toho nic nebylo. Teprve když jsem ji koupil v květináči, ujala se a začala se rozrůstat. Pak ovšem utlačuje rostliny ve svém okolí a musí se "krotit".

Přeji hezký den
Tomáš S.
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod bobek » sob 09. říj 2010 20:49:50

Hořčici čínskou neznám ale jinak vše co píšeš, s vyjímkou jahod, mohu potvrdit.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod kořenářka » ned 10. říj 2010 4:23:51

Máty v Čechách, kromě domácích druhů, netvoří klíčící semeno. Zdá se mi, že trochu míň roste Mentha citrata ,Skokolate, tedy máta s neznatelně čokoládovou vůní- mentolu má ale požehnaně.
Čínské hořčice Mibuna a Mizuna jsou salátové bylinky s jemnou chutí,vhodné i do salátů pro děti, v nabídce fy Semo je ještě několik dalších. Společně s rukolami mají jedinou nectnost - jsou zbožňovány dřepčíky. Maličcí broučci udělají z listů nechutně vypadající řešeto. Venku nutno chránit netkanou textilií.
A mám letos zásadní problémy s meduňkou. Je silně napadená braničnatkou na slunci i v polostínu díky vlhkému počasí(černé skvrny na listech). Zatím jsem vypátrala jediný způsob léčení - likvidace porostu a zakopání nebo spálení napadených rostlin. Dost dobře si neumím představit založení nového porostu z nakoupeného zdravého osiva, když mi skoro všude klíčí neustále meduňky z napadených semen. Porost byl zdravý na dávno zrušeném políčku na výsluní.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod Misazap » ned 10. říj 2010 14:04:55

No já se teď snažím aspoň zeminu trochu pouzdravit. Potěšilo mě, že při přerývání jsem narazila na větší počet žížal než dřív. Našla jsem tady jednoho klučinu, který si rád přivydělá kačku a pomohl mi celý záhon překatrovat (oddělení velkých kamenů). Teď ji smíchám s zeminou, která byla pod kompostem. Už teď z toho roste obrovské množství plevelů, tak to asi nechám povyrůst a pak to vypleju a už snad moc plevelů neporoste.

Jen nevím, jestli nemám ještě něco zasít, jsou rostliny, které se dají vysít jen na podzim (napadá mě třeba česnek). Poradíte co ještě rychle zasít teď?

Taky jsem už založila jeden nový záhoneček na tom trávníku. Protože se mi hodí drny, tak jsem je vyrýpala, vytvořenou díru jsem z východoseverní strany obehnala vypleteným plůtkem, aby se tam dala hlína navršit a udělal se trošku svah. Nasypala jsem tam hromadu listí, mám teda jen ořechové, snad to nebude něčemu vadit, no a na to jsem dala zeminu a pak zeminu s kompostem. Do toho jsem dala jahody a právě bych chtěla zkusit ten česnek. Je to jedno z velmi mála osvětlených míst. Máma mě varovala, že mám koupit speciální sadbu česneku. Já mám sehnané paličky z jižní moravy, jsou na konzum, ale jednu bych obětovala .. tak teď nevím.

jo a nevíte co dát na kraj záhonu, aby mi neprorostly dál topinambury? Nějakou netkanou textilii? (Mám vykopanou díru, asi 50 cm hlubokou a 70 cm širokou.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod sklenka » pát 25. úno 2011 11:13:50

Misazap, tvoje stesky čtu až teď, ale nezoufej a vydrž, ono se to časem spraví - pokud tam byla půda v hodně špatném stavu, může trvat i několik let, než se dá zase dohromady. Pro začátek bych asi hodně mulčovala, nenechávala půdu holou, i za cenu, že bude zaplevelená, experimentovala bych se zeleným hnojením.
Na tu rozpálenou terasu bych dala sluncemilné kuchyňské bylinky. Když je dáš do dostatečně velké nádoby s dobrou drenáží a nebudeš je přelévat, žár určitě vydrží bazalka, tymián, santolina, saturejka, yzop, levandule, měla by i dobromysl, majoránka a mateřídouška. Heřmánek ti tam taky poroste dobře. Rajčata bych nevzdávala, ale ne divoká, ta jsou pro pěstování v nádobě moc vzrůstná - dobré zkušenosti mám s nízkou nádobovou odrůdou Vilma - ale zase, chce to dost velké nádoby, žádné květináčky nebo klasické truhlíčky - velké kýbly nebo ještě líp velké kontejnery, proutěné koše vyložené folií apod. Zkusila bych i papriky. Sazeničky samozřejmě postupně otužené, slunci přivyklé. Nevím, jak velkou máš terasu, ale je to tak, že čím víc rostlin na ní budeš mít, tím příznivější mikroklima a menší žár - dají se vyrobit proutěné stojany pro popínavky, které by zároveň mohly trošku přistínit citlivější rostliny - okrasných je spousta, můžeš zkusit i fazole. No a nikdy není na škodu strčit mezi kontejnery kýbl nebo lavór s vodou - dá se to pojmout i okrasně nebo tam dětem dej vaničku na cachtání.
Naopak pro ty stinné a polostinné záhony v zahradě: nejvlhčí a nejstinnější místa bych věnovala bršlici - nedělám si srandu, je to ta nejlepší špenátová zelenina, jakou znám, a děti ji mají rády (alespoň ty moje). Jen musíš udělat kořenovou zábranu, aby se ti nerozlejzala po okolí, poroste ti tam i česnek medvědí, kostival + nejrůznější hajní bylinky. Kopřivy nakonec taky nejsou k zahození - mj. je to perfektní hnojivo. Polostín: merlík, lebeda, špenát, ačokča, hrách, maliny, ostružiny, jahody - lesní pro větší stín, zahradní trochu menší, snesou ho i některé odrůdy fazolí, rebarbora, máta, meduňka, kopr, pažitka. S těmi bramborami měla kořenářka pravdu - krásně prokypří půdu a dle mých zkušeností snesou i lehčí polostín, i když slunce asi radši. Dají se pěstovat i v mulči. Cukety, tykev olejná, patizony - když mají dost vyhnojenou půdu a teplo, taky nepotřebují plní slunce.
Mrkev dej na slunce a můžeš ji zkusit na hrůbku, mně se tak daří líp. Namulčuj ji, až vyleze. Někdy se stává, že když seješ mrkev a pak ji zaleješ, semínka začnou klíčit, ale pak zaschnou, když je zrovna vedro. Zkus sít v deštivém období, nebo ji nezalévej vůbec, ona pak začne klíčit, až k tomu bude mít příznivější podmínky. Cibule mi loni hnila taky, nemá ráda moc vlhko. Tu nemulčuj.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Roste tu jen to, co chce.

Příspěvekod Ivana » pát 25. úno 2011 12:47:39

Misazap: Na ohraničení rostlin bych doporučovala to se dává bambusům aby se nerozlejzaly. Nemám to ale vyzkoušené osobně.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron