Co na nový záhon

Zde můžete požádat o radu ostatní.

Co na nový záhon

Příspěvekod Vipetka » stř 02. bře 2011 9:41:37

Dobrý den!
Pro veliký úspěch divokých rajčat a stoupající oblibu různých tykví a cuket, jsem se rozhodla, že si rozšířím záhonky.
Nemám ale tolik kvalitní zeminy, co bych si nechala navézt na nové záhonky, musím začínat čistě od píky - nejdříve sejmout drny - je to trávník a pak se pokusit to co nejhlouběji zrýt.....vybírat kameny (tuším, že jich tam bude hodně).....
Poradíte, jak co nejefektivněji tu zrytou půdu přeměnit na úrodnou zeminu? tak nějak tu zeminu "našlehat", něčím "nastavit"? Je dobré nasít alespoň na část nějaké zelené hnojení - třeba svazenku, nebo něco, co hluboce koření?
Děkuji za vaše rady.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Co na nový záhon

Příspěvekod bobek » stř 02. bře 2011 10:37:27

Na tomto foru už jsme se o tom bavili tady a tady.

Já osobně na vyvýšený záhon nedám dopustit ale je to náročné na množství biomasy. Výhodu mají ti, kteří neví co že to ta biomasa je, můžou tam tím pádem naházet i PET flašky a starou televizi :mrgreen:
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Co na nový záhon

Příspěvekod Petra » stř 02. bře 2011 11:00:24

Záleží co tam máš za půdu, jestli jsi tam měla klasický trávník nebo neudržovanou (nevyčerpanou) plochu. Pokud je to alespoň trochu dobrá půda, tak bych nic neryla a mulčovala kartonama, v tech potom udělala díry do nich kompost a třeba dýni nebo cuketu a zúrodňovala to postupně podle toho, co budeš mít za biomasu se kterou bys mulčovala. Při mulčování trochu záleží jak jsi na tom se slimáky těm se mulčování moc líbí. A pak až se karton rozloží tak osívala zeleným hnojením, mám nejraději svazenku, je moc hezká a voňavá.

Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Co na nový záhon

Příspěvekod Vipetka » stř 02. bře 2011 17:20:24

Díky za odpovědi!
Tam, kde chci zeleninové záhonky, tam byl vždycky trávník, no spíš tráva, posledních 17 let sekaná sekačkou. A tam, kde chci mít trvalkový záhon s kytkami, tam byl slepičí výběh, bylo tam plno děr a my jsme ty díry před lety zavezli výkopovou zeminou ze stavby a nechali zarůst trávou - to mě ještě zahradničení nebralo, tak teď si asi máknu :P
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Co na nový záhon

Příspěvekod Ivana » stř 02. bře 2011 19:22:27

Po slepicích to budeš mít dobře vyhnojené 8-)
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co na nový záhon

Příspěvekod JIRKA ST » sob 19. bře 2011 21:27:53

Jestli máš zeminu aspoň na hloubku rýče tak to chtělo na podzim obrátit drn aby promrzl a rozpadl se. Já to tak dělal a pak tam dal brambory,po drnu dobře jdou. Hluboko ti proniknou kořeny hrachu které ještě dodají zemině do hloubky dusík. Radil bych obrať drn ale neodvážej ho jenom uhrab povrch a nasij hrách na husto po sklizni ho zaryj jako zelené hnojivo.Do té doby se drn zcela rozpadne a pak si přes prohazovačku můžeš vyhrát s kameny a kořínky plevele. Přeji příjemnou zábavu. Také mně to na jednom místě zahrady čeká. Zdravím jirka st.
JIRKA ST
začátečník
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 16. úno 2011 12:53:49


Zpět na Otázky, žádosti o radu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků