Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Technologické metody, postupy a přístroje na zpracování úrody. Loupání, louskání, mlácení, česání, sklízení...

Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod sklenka » ned 11. dub 2010 15:17:24

Prosím pěkně, netušíte někdo, co člověk potřebuje pro destilaci vodní párou? Pojala jsem plán udělat si doma růžový olej a případně jiné esenciální olejíčky, které se tak mají vyrábět, ale jak to technicky provést už nějak nemůžu najít. Nenajde se mezi vámi nějaký malý (nebo velký) chemik, který to umí?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod Tampere » ned 11. dub 2010 17:08:38

Tohle jsme dělali v základním cvičení z chemie. Mno nevím, jestli tohle má člověk šanci doma zvládnout, je to materiálově - technické vybavení, a na chemikálie náročné a ještě na zručnost. My jsme destilovali hřebíčkovou silici... Ještě si myslím, že chemikálie, který se používají u jednotlivých sili, budou jiné. Můžu ti k tomu dodat učební materiály jestli chceš? Já bych se do toho doma nepouštěl, toť můj názor :D
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod sklenka » ned 11. dub 2010 18:22:25

No, tos mě moc nepotěšil. Každopádně růžový olej destilovali už staří Peršané. Není možné, že měli nějakou zjednodušenou metodu?"
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod jiho » ned 11. dub 2010 18:29:02

Základní postup je celkem jednoduchý, vyžadoval by skleněnou destilační aparaturu, nejlépe zábrusovou, takže skleněná baňka odpovídající velikosti s nástavcem a chladičem a k tomu buďto topné hnízdo, nebo nějakou náhražku. No a na destilát nejlépe dělicí nálevku.

Příslušný rostlinný materiál, voda a "vařit". V této sestavě se ale musí dávat pozor na vodu, která při destilaci postupně ubývá.

Složitější postup je, když se baňkou s rostlinným materiálem prohání mírně přehřátá vodní pára. Jako zdroj by asi mohl v domácích podmínkách sloužit starší papiňák - tlakový hrnec.

Silice se usazují na hladině destilátu, proto ta dělící nálevka, aby se mohla vypouštět voda a postupně hromadit silice. Popsaný postup by měl fungovat na levanduli, mátu, dobromysl, možná i meduňku a pod.

Růžový olej se pokud vím tradičně získával jinak - z okvětních lístků extrakcí tukem (na přesný postup bych se musel podívat). Nejsem si jistý, co by s ním udělala destilace. A pokud si to správně pamatuji, na 1 g růžového oleje bylo potřeba neuvěřitelné množství okvětních lístků, snad několik metráků!
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod sklenka » ned 11. dub 2010 19:17:30

Tak mě napadlo, co kdybych dala do papiňáku na nerezový pařák rostliny, na dno papiňáku vodu a ventilkem unikající páru nějakou trubičkou jímala do dělicí nálevky (trubička by mohla vést skrz nádobu se studenou vodou místo chladiče. Jako jediný problém vidím napojení papiňák-trubička, ale jinak by to snad mohlo fungovat, ne?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod jiho » ned 11. dub 2010 19:53:17

sklenka píše:Tak mě napadlo, co kdybych dala do papiňáku na nerezový pařák rostliny, na dno papiňáku vodu a ventilkem unikající páru nějakou trubičkou jímala do dělicí nálevky (trubička by mohla vést skrz nádobu se studenou vodou místo chladiče. Jako jediný problém vidím napojení papiňák-trubička, ale jinak by to snad mohlo fungovat, ne?

Ano, muselo by tam být to chlazení. V nejjednodušší podobě stačí trubku omotat hadrem a nechat po ní stékat vodu. Hrnec s vodou, ve kterém by byla chladící spirála by fungoval taky, ale ta spirála by musela by mít přívod destilátu vrchem a vývod by měl být u dna. Jinak by se to zahlcovalo a kdo ví kde by se ti hromadila ta silice. Prostě v chladiči musí kondenzát stékat směrem dolů, nesmí tam být "sifon".

Napojení na papiňák (starší typ s trubičkou, na které sedí klobouček-závažíčko) je jednoduché - třeba kousek silikonové hadičky.

;) V podstatě stejný "prístroj" se používal na domácí pálení slivovice. Tedy v malém. Jinak to býval kotel a měděný chladič. ;)
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod Tampere » ned 11. dub 2010 20:44:13

Tak se ozval zkušenější chemik:-) já bych si tohle doma prostě nedokázal představit :shock:
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod sklenka » pon 12. dub 2010 7:35:08

Jiho, díky. Myslíš, že by se tou silikonovou hadičkou dala vést pára skrz chladič až do té nálevky (líp se to ohýbá), nebo mám radši vymyslet nějaké napojení na sklo?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod yaw » pon 12. dub 2010 15:50:55

Na tomto linku je jednoduchý návod na získávání esenciálních olejů:

http://encode.com/exec/epure.htm

Jinak u nás vyšla v češtině knížka od Betina Malle a Helge Schmickl - Domácí výroba alkoholu a v této knížce se m.j. také zabývají získáváním eterických olejů :lol: .
Na tomto linku jsou jejich stránky + fotogalerie se spoustou foto různých jednoduchých destilačních přístrojů :roll: .

http://www.schnapsbrennen.at/literatur.php

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Destilace vodní párou pro výrobu esenciálních olejů

Příspěvekod jiho » čtv 29. dub 2010 8:50:04

sklenka píše:Jiho, díky. Myslíš, že by se tou silikonovou hadičkou dala vést pára skrz chladič až do té nálevky (líp se to ohýbá), nebo mám radši vymyslet nějaké napojení na sklo?

Silikonová hadička je tepelně dostatečně odolná a je "chemicky inertní", takže nehrozí nebezpečí, že by se z ni něco uvolňovalo. Konec konců, některé ženy silikon mají i ve svém těle... ;)

Mělo by to fungovat celkem bezpečně, ale asi bude potřeba nějak tu hadičku stáhnout (zapáskovat), aby nesklouzávala.

(Omlouvám se za opožděnou odpověď.)
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Další

Zpět na Technologie zpracování úrody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron