Soběstačnost

Názory a úvahy na místo člověka ve světě a témata podobná.

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Ivana » pon 25. led 2010 18:33:12

Nechtěla jsem zakládat fórum zaměřené na soběstačnost. Myslím, že mi někdo říkal že jedno takové už běží :D. Zajímají mě spíš názory lidí na to, jestli je soběstačnost reálně možná. Popravdě si myslím, že úplná soběstačnost je těžká utopie - například člověk vždycky musí platit daně. Takže soběstačnost je relativní a každý má hranici někde jinde, pokud o něco takového vůbec usiluje.

Na tom zmíněném fóru jsem nikde podobnou diskusi nenašla. Taky mi na těch stránkách chybí nějaké povídání o tom kdo je (nebo jsou) tvůrci stránek a jakou mají vizi nebo záměr.
Osobně mě zajímá nejrůznější využití rostlin, což s tématem soběstačnost také souvisí. Například jak vyrobit přírodní prostředek na umývání nádobí, mimochodem zadarmo (tedy jen za práci).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Soběstačnost

Příspěvekod jiho » pon 25. led 2010 19:16:58

QNX píše:jiho: subfórum zaměřené na soběstačnost netřeba zakládat, neb jedno takové již běží ...... kupodivu zrovna na stránkách hádám se s každým.cz :)

Zajímavé stránky, ale já také nechtěl zakládat fórum o soběstačnosti:
jiho píše:Možná by stálo zato založit zde jedno subfórum, na kterém bychom si mohli předávat také "staré znalosti".

Mým záměrem je vytvořit prostor pro uchování a výměnu znalostí, které se pomalu vytrácejí s tím, jak odchází generace lidí, zvyklých dělat si spoustu věcí vlastníma rukama. Subfórum je založené a kdo si na co vzpomene, může přidat! :!: Děkuji předem za každou, třeba i neúplnou informaci, třeba ji časem doplní někdo jiný.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Soběstačnost

Příspěvekod QNX » pon 25. led 2010 19:41:35

Ivana: no, téma věnované smyslu soběstačnosti na hádám se s každým.cz opravdu není. Nikdo ho tam nezaložil a tak nějak automaticky se předpokládá, že člověk, který přijde na soběstačnost se chce věnovat otázkám vztahujícím se k dosažení soběstačnosti a ne planému teoretitizování o soběstačnosti.
Kdo jsou tvůrci stránek není důležité, proto to tam není. Nejedná se o osobní stránky, ale o stránky pro všechny soběstačníky. Každý tam může přispět svou zkušeností, nebo dotazem.
Téma na výrobu čisticích prostředků na hádám se s každým.cz je a je na to naplánovaná i akce, kde se to bude řešit prakticky. Samozřejmě "zadarmo" je nesmysl. Suroviny na přípravu přírodních mýdel něco stojí. Použití např. saponinů z rostlin je IMHO chybnou cestou. Saponiny jsou dost toxické látky, především pro vodní živočichy. Bylo by to "zadarmo"a přírodní, ale jedovaté!
QNX
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 25. led 2010 17:11:26

Re: Soběstačnost

Příspěvekod jiho » pon 25. led 2010 19:55:35

QNX píše:Saponiny jsou dost toxické látky, především pro vodní živočichy. Bylo by to "zadarmo"a přírodní, ale jedovaté!

Ano saponiny jedovaté vesměs jsou, některé z těch opravdu toxických se dokonce používaly k lovu ryb. Nicméně zrovna saponiny z plodů jírovce patří k těm nejméně toxickým. Biologická odbouratelnost saponinů z kaštanů je velmi dobrá. Konec konců, jinak bychom se už dávno brodili ve vrstvách kaštanů. :)
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Ivana » pon 25. led 2010 20:17:01

QNX:
1. Zajímají mě názory jiných lidí a plané teoretizování v tom nevidím. Pokud ty ano, tak se v tom lišíme.
2. Osoba zakladatele jakýchkoliv stránek a jeho vize nebo záměr je pro mě osobně velmi důležitá. Je to pro mě důležité i v případě firem a lidí - prostě chci vědět s kým mám tu čest. Stránky kde toto chybí, ať už prodejní či jiné jsou pro mě prostě nedůvěryhodné a velmi často nemám chuť po tom pátrat dále a odcházím.
3. Mít ekologický přípravek na nádobí zadarmo nesmysl není. Vyzkoušeli jsme to a je to opravdu jen o práci, ostatní náklady jsou nula.
4. Osobně nevidím použití saponinů jako chybnou cestu - nebudu přeci vodou z nádobí trávit ryby. Jestli je něco jedovaté nebo ne, záleží na dávce (i kuchyňská sůl je smrtelně jedovatá pokud jí sníš dostatečné množství) a na způsobu použítí. V domácí čističce nebo v kořenové čistírně se escin bez problémů odbourá a kromě toho i kdybych vodu z nádobí pustila bez čistění i do malého potoka, nedosáhla by takové koncentrace aby mohla cokoliv otrávit.

Zajímá mě, čím umýváš nádobí ty, aby to bylo ekologické a nejedovaté. Mě vážně napadá už jen čistá voda - samozřejmě i to se dá dělat pokud nemáš v potravě příliš tuků. Jo a možná ještě popel.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Soběstačnost

Příspěvekod QNX » pon 25. led 2010 20:42:58

jiho: Saponiny z kaštanů jsou jedovatější než mýdla a potřebné dávkování je dost velké - nepokládám ho za bezpečné. Pokud chcete používat saponiny, samozřejmě můžete.
Ivana:
1)O názory lidí se zajímám, ale ne o všechny. V případě soběstačnosti dávám přednost znalostem a zkušenostem před teoretizováním. Je to pouze otázka volby. Každý si může vybrat co chce.
2) ty znáš osobně lidi, co stojí třeba za microsoftem, nebo za googlem ? Asi, ne. Proč jejich služby používáš? Samozřejmě stačí pár minut na internetu o tom kdo stojí za stránkou hádám se s každým.cz si můžeš udělat jasno, stopa tam už je dost velká. Návštěva stránek samozřejmě není povinná. Každý si může vybrat odkud chce čerpat informace.
3) pokud za ekologické považuješ kaštany, OK. Já kaštany pro zmíněnou jedovatost a dávkování používat nechci. Tak si musím připlatit. Každá sranda něco stojí.
4) Ok, tvůj názor. Máš to snadné, nemusíš nic řešit. gratuluji.

To je vše, nebudu dále vyrušovat.
QNX
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 25. led 2010 17:11:26

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Ivana » pon 25. led 2010 20:46:01

A čím umýváš nádobí?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Kohant » pon 25. led 2010 20:57:30

Ivana píše:...Takže soběstačnost je relativní a každý má hranici někde jinde, pokud o něco takového vůbec usiluje...

Mně dělá radost i taková "soběstačnost" jednorázová. Třeba když si utrhnu a sním hrušku ze starého stromu u cesty, když si udělám čaj z petrklíčů, nebo jídlo z bršlice.

A těší mě koupit si máslo od souseda nebo vyměnit sklenici medu za koš švestek.

Ono je to takové škodolibé, ale mívám dobrý pocit z toho, že zase Kaufland přišel zkrátka.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Ivana » úte 26. led 2010 2:24:19

Ivana píše: ........ kromě toho i kdybych vodu z nádobí pustila bez čistění i do malého potoka, nedosáhla by takové koncentrace aby mohla cokoliv otrávit.

Tuhle část věty prozatím beru zpátky, protože se mi nepodařilo zjistit v jaké koncentraci působí escin nebo jiné saponiny toxicky a na které skupiny živočichů. Většinou se udává "již v nízkých koncentracích působí toxicky na vodní živočichy".
Takže až to zjistím, spočítám koncentraci která mi vznikne při mytí nádobí a porovnám to. Na první části věty trvám (čističky saponiny odbourají).

Jo a kdyby někdo nevěděl o čem přesně je řeč: Výroba přírodního saponátu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Soběstačnost

Příspěvekod jiho » úte 26. led 2010 10:03:48

Ivana píše:... v jaké koncentraci působí escin nebo jiné saponiny toxicky a na které skupiny živočichů. Většinou se udává "již v nízkých koncentracích působí toxicky na vodní živočichy".

Stálo by za zjištění, v jaké koncentraci působí na vodní živočichy nejen různé saponiny, ale také saponáty a mýdlo. U toho mýdla bude ovšem hrát velkou roli tvrdost vody, protože tvrdá voda mýdlo sráží (vznikají nerozpustné soli mastných kyselin). Jinak se ve všech případech jedná o látky povrchově aktivní (smáčedla), které budou negativně působit na vlastnosti lipidické dvojvrstvy buněčných membrán a tím pádem budou negativně ovlivňovat především vodní živočichy.

Konec konců, stačí na to jednoduchý test, který si může doma udělat každý, kdo má mikroskop:

Vypěstujte si nálevníky (senný nálev - v nouzi stačí trocha sušených bylinek bez obsahu fytoncidů - s přídavkem trošky hlíny se vám za pár dní nálevníky zakalí). Rozlejte si vodu s nálevníky do zkumavek (lahviček), jednu nechejte jako kontrolní a do ostatních přidejte nepatrná množství zkoumaných vzorků, promíchejte a výsledek kontrolujte pod mikroskopem (ihned a potom ještě druhý den). Případně pokus zopakujte s různými koncentracemi. A bude po teoretizování.

PS.: Pokud se to někomu bude zdát příliš složité a odborné, omlouvám se. :)
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron