Soběstačnost

Názory a úvahy na místo člověka ve světě a témata podobná.

Soběstačnost

Příspěvekod Ivana » pát 22. led 2010 14:51:21

Myslíte si, že je možné aby byl člověk (rodina) dneska soběstačný?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Soběstačnost

Příspěvekod kořenářka » pát 22. led 2010 15:05:56

Obávám se, že to není bezezbytku možné, pokud by měla být soběstačná rodina jako celek. Jako máma a babička myslím pořád na děti a vím z vlastní zkušenosti, jak kruté umějí být děti vůči tomu, kdo se liší, třeba i v dobrém. Soběstačnost by znamenala obejít se beze všeho, co sama nevyrobím a v očích ,,normální" společnosti bych se já znemožnila(to by mi nevadilo) a moje děti a vnoučata byly vyloučeny ze společnosti ostatních dětí a to je pro malého človíčka katastrofa!
Myslím ale, že je zde míněna soběstačnost potravinová, což v zásadě možné je, pokud tak celá rodina žít chce. Chlap musí být ale dobrý hospodář a žena zatraceně dobrá hospodyně - spíš něco jako tažná kobyla.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Ivana » pát 22. led 2010 15:20:31

Otázka nebyla omezena jen na soběstačnost potravinovou.
Zajímají mě vaše názory na to, jak moc soběstačný dnes člověk nebo rodina může být. Vím, že existují lidé, kteří pokládají plnou soběstačnost za dosažitelnou. Nebo ji pokládají za ideál (i když možná obtížně dosažitelný).
To jak na odlišnost nahlížejí ostatní patří k tématu. I když bych neházela všechny do jednoho pytle.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Vipetka » sob 23. led 2010 16:04:15

Dobrý den!
Přiznám se, že vlastně v tom nemám jasno.....Ale je mi vzorem tahle rodina v USA:

http://urbanhomestead.org/journal/

Na You Tube najdete i filmy z jejich úžasné zahrady.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Jana-ka » ned 24. led 2010 19:14:11

nj, to se jim to pěstuje, v Kalifornii... u nás na Vysočině, kdy mi občas zmrznou rajčata i v červnu /a na konci července je zase "Svatá Anna, chladná rána" :D / bych musela dost omezit sortiment...
Osobně si myslím, že soběstačnost snad ani není možná, beru -li to podle sebe: neumím tolik řemesel, kolik bych k tomu potřebovala ... a některá řemesla už možná neumí nikdo. Samozřejmě soběstačnost taky závisí na potřebě a spotřebě: znám lidi, kteří potřebují tak málo, že jsou téměř soběstační už nyní ;)
Jana-ka
pokročilý
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob 28. lis 2009 20:07:51

Re: Soběstačnost

Příspěvekod houba » ned 24. led 2010 23:27:38

Souhlasím, záleží na potřebách a také na tom, jak přesně tu soběstačnost definujeme. Napadají mě další otázky: co bychom k tomu potřebovali vlastnit a zda je smysluplné o to usilovat za současných podmínek.

hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Soběstačnost

Příspěvekod jiho » pon 25. led 2010 7:27:04

Občas mne děsí, jak moc je náš současný životní styl závislý na technice, kterou nikdo z nás nedokáže zreprodukovat. Například elektřina - její výpadek na delší dobu (řekněme měsíc) by pro nás byl katastrofální v kteroukoliv roční dobu. Co všechno na ní závisí - doprava (benzínové pumpy), komunikace, sklady (chlazení), nemocnice, ... A stačilo by jen málo. Větší sluneční bouře mohou hravě ohrozit dálková vedení, jako se to už stalo v Americe.

A to je jen jeden pohled. Mrzí mne ale i to, jak ztrácíme nejen staré odrůdy ovoce a zeleniny, ale taky staré znalosti a dovednosti. Kdo z nás by dovedl upříst nitě a utkat plátno, nebo vykovat dobrou sekeru a kvalitní nůž? O rýči, motyce a pluhu ani nemluvě? Nebo vytavit železo? Poznali byste železnou rudu? Umíte postavit milíř a vypálit dřevěné uhlí? A úplná triviálnost - rozdělat oheň bez zápalek? Teď to vypadá jako zbytečnost, ale třeba ten výpadek elektřiny by nás vrátil někam do doby kamenné. A to nemusím koukat tak katastroficky do budoucnosti - stačí porovnat sekery. Čínská sekera je proti té, co jsem koupil ještě za "komunistů" jako z perníku. A k Fiskars sekyře si neudělám ani topůrko, kdyby na věc přišlo... A když už jsme u toho topůrka - kdo ví, z jakého dřeva je udělat?

Možná by stálo zato založit zde jedno subfórum, na kterém bychom si mohli předávat také "staré znalosti".
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Soběstačnost

Příspěvekod yaw » pon 25. led 2010 12:42:06

jiho píše:... A když už jsme u toho topůrka - kdo ví, z jakého dřeva je udělat?
Možná by stálo zato založit zde jedno subfórum, na kterém bychom si mohli předávat také "staré znalosti".


Ahoj Jiří,
Podle mé osobní zkušenosti je nejlepší dřevo na topůrko z limby. Vlastním v tomto provedení sekeru od firmy Hultafors ze souhvězdí slávných švédských firem vyrábějících ještě ručně sekery Wetterling, Gransfors, Hultafors. Od té doby co jsem si jí pořídil se mi nechce ani jinou sekat. Fiskars je příliš Hi Tech a v lese to prostě není ono...pocitová záležitost, prostě limbové sedí vruce, je správně pružné a při tom dostatečně tuhé a pevné. Jinak v našich zeměpisných šířkách je na topůrka oblíbené jasanové dřevo, ale takové topůrko jsem v Baumaxu, Obi,... atd., ještě taky nepotkal. Komerce je buk, který také slouží, ale kdo nevyzkoušel nebo štípá jen polínka na zátop, tak je spokojen.

Pro zavedení vlákna "staré znalosti" jsem všemi deseti.

Zdravím všechny Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Soběstačnost

Příspěvekod kořenářka » pon 25. led 2010 16:03:48

Já taky...loni v létě jsem se zeptala hochů, kteří se snažili prodávat ,,Kosy z Rakooska!!!" , co by sekali s tou metrovou a jaký je rozdíl mezi hrabicí a hasákem. Koukali na mě jako...
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Soběstačnost

Příspěvekod QNX » pon 25. led 2010 17:15:20

jiho: subfórum zaměřené na soběstačnost netřeba zakládat, neb jedno takové již běží ...... kupodivu zrovna na stránkách http://hádám se s každým.cz :)
QNX
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 25. led 2010 17:11:26

Další

Zpět na Člověk a příroda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron