Soběstačnost

Názory a úvahy na místo člověka ve světě a témata podobná.

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Vipetka » úte 26. led 2010 10:17:20

DObrý den!
K tomu nadobí - na You Tube je video, kde paní vyrábí domácí detergent z citrónu. Někde to v PC mám v záložkách, jen to najít....zkusím ohledat. V podstatě šťáva ze 3 citronů, nadrobno nakrájená kůra z těch citronů, hrnek soli a hrnek octa, vodu. Celé se to mixovalo do takové jako kašičky. Ona to vyráběla tam nějaká muslimka, teď to nemůžu najít.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Vipetka » úte 26. led 2010 10:50:57

Tak jsem to našla. Ono je to tuším italsky, proto jsem to nemohla najít pod anglickým názvem.

http://www.youtube.com/watch?v=dkXL--5fo0U
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Ivana » úte 26. led 2010 11:04:20

Citrón, sůl i ocet používali už naše babičky. Zkoušela jsi to? Jak to čistí? A co všechno?

A ještě k saponinům: jejich jedovatost je způsobena opravdu asi tím, že tyto látky snižují povrchové napětí vody. Tím pádem do toho padá úplně všechno, co tímto způsobem funguje, tedy i mýdla (a je to i popel, protože s tukem tvoří mýdlo). Znamenalo by to teda, že jedovaté je úplně všechno co má mycí účinky.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Vipetka » úte 26. led 2010 11:40:09

Zatím jsem to nezkoušela, ale odpoledne se vyhrabu po delší době na nákup, tak si koupím citróny. Lepší by to bylo samozřejmě z BIO citrónů, ale ty tu moc nejsou a po pravdě řečeno, to by zase byla jiná cena toho přípravku. Vyzkouším to a dám to na svůj You Tube.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Soběstačnost

Příspěvekod kořenářka » stř 27. led 2010 6:27:56

Je mi přes padesát a ještě si pamatuji, že se u nás nádobí mylo v horké vodě, vařící se opláchlo. I pomyje vyzobaly slepice. Octová voda sloužila jako desinfekce i jako pachové korigens. A bylo to tak všude. Potok, který k nám teče ode vsi, byl však plný plotiček a rybník škeblí. Myslím, že to souvisí, plevelné rybičky jsou teď jen v rybníce, škeblí je málo. V potoce zbyli raci a žáby...jsou asi odolnější.
V případě nezbytnosti bychom si zvykli, že máme jen to, na co ze své chalupy dosáhneme. Jen zpočátku by to byla svízel, jak nahradit vše, co se do soudobého jídla dá jen koupit.
Moje babičky taky nic nevyhodily, máma dřív taky ne. Doba se změnila a když jsme se sem přistěhovali, byla to občas svízel. Dřív ale byly jediným odpadem střepy z kameninového nádobí, popel ze dřeva se sypal do hnoje nebo přímo na louku a zužikoval se i rezatý hřebík.
Chci tím jen říct, že když nahrazuji ideály praxí, musím to přijmout i s vedlejšími efekty.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Kohant » stř 27. led 2010 7:03:53

Bydlím u řeky. Každý měl dřív za barákem dřevěnou lávku ze které se máchalo prádlo po vyprání.

Dnes nikoho ani nenapadne se v té samé řece vykoupat.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Soběstačnost

Příspěvekod kořenářka » stř 27. led 2010 12:15:47

Nejen to, voda z potoka se dřív nosila dobytku k pití. Naše nynější krávy pijí vodu z vrtu. Jednak chráním od počátku potok před rozšlapáním a taky je ta voda zamořená cizopasníky - motolicemi. Pamětníci stvrzují, že dřív nebylo tolik vodních plžů - plovatky bahenní - která je mezihostitelem právě motolic, alespoň to tvrdí veterinář. Napadá mě tu, že i já chráním ty krávy před motolicemi násilím jako kolega zahradník ty saláty, odčervování zvířat je každoroční nutnost, když se pasou na údolní nivě.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Soběstačnost

Příspěvekod jiho » pát 29. led 2010 19:38:30

QNX píše:Samozřejmě stačí pár minut na internetu o tom kdo stojí za stránkou hádám se s každým.cz si můžeš udělat jasno, stopa tam už je dost velká.

Na to, kdo stojí za kterými stránkami jsou samozřejmě na internetu různé nástroje. Třeba na
http://ranky.cz/
zjistíte ranky stránek, ale najdete tam třeba "Whois" - kdo si danou doménu zaregistroval, kdo sdílí stejnou IP adresu a jiné zajímavé údaje.
Další nástroj Whois je třeba
http://whois.domaintools.com/
a mnohé další.

No a ještě něco:
QNX píše:subfórum zaměřené na soběstačnost netřeba zakládat, neb jedno takové již běží ...... kupodivu zrovna na stránkách hádám se s každým.cz :)

...a vesele se nechává inspirovat Biozahradou! :twisted:
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Soběstačnost

Příspěvekod QNX » pon 01. úno 2010 23:46:02

A biozahrada se nechává vesele inspirovat soběstačností :lol:
Je fajn, když se lidé vzájemně inspirují, nebo ne? Je to jistě zajímavá otázka, moc zajímavá.
Pokusím se přijít na to, jak to vlastně je.
www.hádám se s každým.cz/modules.php?name=Fo ... opic&p=457
QNX
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 25. led 2010 17:11:26

Re: Soběstačnost

Příspěvekod Ránazrána » úte 02. úno 2010 0:23:49

Vipetka: Jsou opravdu lepší biocitrusy? Nevznikne jejich dovozem větší ekologická stopa než z citronu vypěstovaného v čr?

Ivana: Jedno z největších omezení ,které tady ...na planetě Zemi máme jsou DANĚ. Dobře si je uvědomujeme, protože jsou materiální.

Ale jsou i jiná omezení a to ta v našich hlavách a našich tělech. Jsme to my sami, kdo si je vytváří a jen my sami je můžeme zrušit. My sami se činíme nesvobodnými. Nesoběstačnými.... uvěřili jsme iluzím o sobě samých ..... Jedna věc je o tom krafat a druhá převézt své řeči v činy, přestat se bát a zrušit jedno omezení po druhém. To samé dělá Země, je naším domovem, a naše těla jsou naším domovem.Kolik respektu , úcty , lásky.....zbylo v těch našich tělech? Kolik jim dáváme skrze naše omezení ? A kolik respektu , lásky, úcty,....dáváme Zemi?

Kohant:Ano o to právě jde. I já nějak podobně vnímám soběstačnost.
Byt by to byla jediná věc ,kterou si dokáži vědomě udělat, tak to za to stojí. Není to o tom za každou cenu ...já sám(to je dost egoistický přístup plný pýchy a omezení), ale o uvědomění si sebe sama, naší Země. Vzít veškerou svou kreativitu, které jsem schopen v tom daném okamžiku a jít konat. Být hrdý na svou Zem a dát jí to dostatečně najevo. Za to máslo od sousedovic kravky, za tu právě utrženou hrušku, za tu spolupráci to stojí. A pak je jedno jestli to udělá Béďa nebo Lucka. V tom je respekt na mnoha úrovních, spolupráce na mnoha úrovních, úcta ,láska, uvědomění.....na mnoha úrovních. To je počátek hojnosti. To je také ztráta mnoha iluzí, mnoha omezeních, to je opravdová cesta ke svobodě. Neobejde se bez ztráty iluzí a zboření mnoha hranic a vlastních omezení.

QNX: To je zdroj k růstu inspirovat se jeden od druhého. :!:
Přeji nám všem hodně odvahy.
Rána z rána
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron