Košíkářství a pěstování vrb

Zapomenuté a objevované znalosti našich předků.

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod sklenka » pát 18. úno 2011 9:25:37

Také bych se s dovolením přihlásila o pár proutků k výsadbě. Celý týden o tom přemítám a došla jsem k podobnému závěru jako Anděla. Klasický prutník zakládat nechci, vrby bych vysadila jako základ vrbového živého plotu, zapěstovala babku ve výšce tak 1,2-1,5 m - nedám je přímo k rybníku, ale na suchu moc nebudou, hladina spodní vody je na našem pozemku vysoká skoro všude, jsme v mírném svahu nad rybníkem. Proutí na prodej z toho asi nebude, ale na moje amatérské košíkářské pokusy by to stačit mohlo - zatím jsem pletla jen z vrby bílé, takže podle toho, co jsem se tu dočetla, si můžu jen polepšit. Nevím ale, jestli všechny vámi uvedené druhy, jsou k takovému způsobu pěstování vhodné - můžete mi v tomhle trochu poradit? A co se prutů k vysazení týče, dají se poslat poštou?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod andela » pát 18. úno 2011 14:44:09

Jsem velice vděčná za informaci, že vrba pěstovaná v sušších podmínkách má sice nižší výnos, kvalita proutí je však zpravidla vyšší.
Napadla mě ještě jedna věc: Loni v tuto dobu jsme několik kilometrů od nás narazili na místo, kde bylo vysázeno velké množství nejrůznějších druhů vrb (ani jsem nedokázala rozpoznat, kolik druhů). Většina na babce, ale i vrbové houštiny (snad zbytky prutníků?). Vše ale zanedbané, několik let neřezané. Vyhledali jsme majitele a dozvěděli se, že jeho děda byl místním košíkářem a toto byl jeho zdroj proutí. On sám se po jeho smrti snažil o každoroční údržbu, ale v posledních letech začal řezat až po několika letech a proutí štěpkovat. O jednotlivých druzích vrb či možnosti jejich použití v košíkářství bohužel nic nevěděl. Myslela jsem, že kdybychom znovu začali každoročně řezat, proutí by se dalo k pletení využívat. Minulý rok jsme tedy vyřezali jednu část, která se nám zdála v tomto ohledu nejvyužitelnější. Letos jsem se tam bohužel ještě nedostala, tak nevím, jak to všechno obrostlo, chystám se tam každým dnem, je nejvyšší čas.
A protože jsme zrovna potřebovali opravit ploty na pastvinách, použili jsme na ně "nadivoko" právě ty vrbové větve: nejsilnější zapíchali hluboko do země jako kůly a slabší bez jakékoli úpravy i se všemi bočními větvemi a pruty použili k výpletu. K mému velkému překvapení i na našem suchém větrném kopci úplně všechny vrbové kůly začaly bohatě obrůstat. Pak je ovšem na babku seřezaly naše ovce a kozy... Oproti tomu naprostá většina slabších proutků, které jsem porůznu zapíchala do země, jak na našem pozemku, tak na vlhčích místech u lesa, zašla (zadusil je okolní porost nebo sežrala zvěř). Chtěla jsem se zeptat, jestli by nebylo možné (když chci vrbu pěstovat "na babce"), nezačínat od proutků (které vyžadují v prvních letech zvýšenou péči), ale rovnou od babky (to znamená, zapíchat hluboko do země několikaleté větve). Nemám žádnou zkušenost s tím, jak se taková větev bude v následujících letech chovat (vybuduje dostatečný kořenový systém? jak kvalitní proutí na ní poroste? atd.).
Anděla
andela
člen korespondent
 
Příspěvky: 54
Registrován: stř 01. zář 2010 23:15:35

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod košíkář » pát 18. úno 2011 15:50:59

andela: Řízky ještě máme z odrůd Rakovice (viz. obr. výše) a Mandlovky, ozvěte se buď přes Facebook nebo přímo na mail: kosikarstvi@seznam.cz . Rakovice zvířatům moc nechutná, ale stejně bych to oplotil. Pro pěstování na babce by byl potřeba dlouhý prut , který by bylo nutné nechat zakořenit a teprve pak vysadit do přírody (jinak by mohl vyschnout dříve, než zakoření). Když počasí dovolí, vyjde vám to i tímto způsobem, který se vám povedl při stavbě plotu. Nechápu ale, proč trváte na vysoké babce, kterou musíte vytvářet spousty let a proutí stejně nebude k ničemu, když ze zasazeného řízku to roste hned. S tím starým prutníkem jste to udělala dobře, když všechno v zimě ostříháte na kmen a vyčistíte ho od plevele, určitě toho tam další rok nastříháte dost. Musíte ale sklízet každou zimu, i když to nevyužijete. A nepleťte z čerstvého, když už nechcete máčet, spařovat nebo loupat, tak to alespoň nechte zavadnout (duben, květen), jinak ty výrobky po půl roce strašně sesychají, to je škoda práce.
sklenka: To samé, jen ještě k té výsadbě - klasický prutník můžete vysadit na ploše 2 x 2 metry, můžete použít i černou folii, plot kolem takového "pole" taky nebude nákladný a výsledek je určitě lepší než na stejné ploše jedna babka s pěti pruty ročně :)
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod andela » sob 19. úno 2011 11:25:25

Děkuju za odpověď. Já na té babce zas tak moc netrvám, jen se mi za 4roky, co tu jsme, ještě nepodařilo z těch zapíchaných řízků něco vypěstovat...nesázela jsem je u domu na vlastním pozemku, protože tu máme příliš sucho, a když byly daleko, nevěnovala jsem jim dostatečnou péči a vždycky zašly. Ty kůly na plotě bylo první, co se tu ujalo. Možná by na začátku pomohla ta fólie.
O řízky se určitě přihlásím.
andela
andela
člen korespondent
 
Příspěvky: 54
Registrován: stř 01. zář 2010 23:15:35

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod sklenka » sob 19. úno 2011 15:51:02

Taky děkuju za odpověď. O prutníku ještě pouvažuju, ale zatím ho vlastně nemám kam dát. Sice máme zahradu hodně velkou, ale taky hodně mokrou a výhodné sušší místo na slunci s dobrou půdou se mi nechce obětovat vrbám. Navíc vím, jak jsem na tom s pletím a zaléváním - bídně. Zakořenit pár kousků vrb ve velkém květináči nebo kýblu naopak nepředstavuje problém, ty šoupnu do bažiny a v podstatě se o ně nemusím starat - až pořádně prokoření, půjdou do plotu vyplnit místo mezi babkami, které už tam jsou. Plánuju ještě několik dělicích plůtků a na "kůly" mi vrbové babky přijdou ideální, zvlášť pokud občas dají využitelný prut. Co se pletení týče, chci si spíš vyzkoušet, jaké to je s jiným proutím, než co nám tu roste - profík ze mě stejně nebude a prodejem proutí se asi taky živit nebudu. No ale kdybych časem dospěla k tomu, že prutník nutně potřebuju, můžu si ho vypěstovat z proutků, co vyrostou na té babce - až zjistím, jaká vrba mi vlastně nejvíc vyhovuje. To jen na vysvětlenou, proč jim momentálně dávám přednost. O řízky se přihlásím mailem.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod košíkář » ned 20. úno 2011 12:32:45

Pro ty co neradi plejí :) - zakládání prutníku na fólii:
Přílohy
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod Kohant » úte 22. úno 2011 21:07:37

Na podzim zreju a příští rok si přijedu pro 500 prutů. Vrb není nikdy dost.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod košíkář » pát 03. úno 2012 12:40:43

Zdravím, v loňském roce byl zájem o pěstování košíkářské vrby, ale na všechny se sadba nedostala, tak ještě jednou :) Momentálně máme k dispozici čtyři odrůdy s kontrastní barvou kůry, řízky budou asi do poloviny března. Je jedno, jestli někdo chce po jednom kusu na ozdobu nabo si pěstováním přivydělávat, zašleme každému, dokud budou zásoby stačit. Náhled na jednotlivé odrůdy je zde - http://kosikarstvi.sweb.cz/sadba.htm
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod košíkář » stř 29. úno 2012 14:33:30

Tak pro letošek už s příjmem objednávek vrbové sadby končíme, máme uskladněné řízky jen pro avízované objednávky, zbytek sklizně už začínáme sušit.
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Předchozí

Zpět na Řemesla a staré technologie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron