Košíkářství a pěstování vrb

Zapomenuté a objevované znalosti našich předků.

Re: Košíkářství

Příspěvekod košíkář » čtv 27. led 2011 21:31:34

U té mandlovky je v názvech zmatek, např. J. Srb uvádí Salix Amygdalina alias hlušina :)
Co se týká kurzů, snažili jsme se vyčlenit nějaký čas, ale máme tak nabito, že se nám to nedaří. Navíc to není jako kurs z pedigu, kde něco vytvoří i malé dítě. Takže jsme to zatím vyřešili vydáním podrobných návodů na pletení z loupané vrby, podle toho uplete každý. Jinak jsme ochotni se věnovat spíše zaučení lektorů nebo budoucích živnostníků, kteří si chtějí pletením alespoň přivydělávat. Ostatně mrkněte na naše stránky, třeba se vám něco hodí, je tam dole na titulní straně několik filmů z naší výroby a ostatní činnosti - http://kosikarstvi.sweb.cz/
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství

Příspěvekod Ivana » pát 28. led 2011 11:24:53

Na stránce máte moc pěkné fotky. Zájemcům o pletení doporučuji video Výroba 2.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Košíkářství

Příspěvekod keramika.dasa » ned 30. led 2011 17:44:22

Zdravím,vaše stránky mě nadchly,obzvláště o košíkářství. Jako úplný lajk mám za úkol vysadit cca 100ks řízků košíkářské vrby a na vašich stránkách jsem našla mnoho cenných informací.Známí opravují statek kde mimo ovcím,kozám ...bychom se chtěli věnovat i vybraným řemeslům a já bych tam svou výrobu keramiky ráda rozšířila o košíkářské umění. Pokud byste pořádali kurzy,nebo výměnou za info o hrnčířství,ráda bych se zúčastnila.Prozatím poprosím o radu- je vhodné vysazovat na břehy potoka? V některém z vašich příspěvků jsem četla že ne,ale kde jinde než u vody? Moc vám všem fandím!!! Dáša :P
keramika.dasa
nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 29. led 2011 20:21:45

Re: Košíkářství

Příspěvekod košíkář » ned 30. led 2011 18:41:41

Dobrý den,
vaše nadšení nás těší :) Nejdříve bych ale doporučoval nějaký obecný přehled o věcech kolem pěstování vrby, není to zase taková legrace, jak by se zdálo. Dost materiálů z celého světa mám na Facebook profilu, kde v historii najdete i filmy z pěstování a zpracování vrby jak v našich hlavních centrech na Mělníku a v Morkovicích, tak např. ve Francii (tradice mízované vrby, což by pro vás mohlo být zajímavé), v Angli nebo USA (tam prakticky jen rozvinuté anglické a francouzské tradiční postupy) - http://www.facebook.com/dvorak.vladimir . Tam také najdete spoustu inspirace od nás i kolegů košíkářů ohledně výrobků.
Co se týká řízků, ty mohu dodat, ale 100 sazenic vysadíte na pozemku o ploše cca 4 metry čtvereční, když budete mít štěstí, tak z toho po třech letech piplání dostanete asi 40 kg zelené vrby (pokud vám to nesežerou králíci), což po vytřídění a vysušení nebo oloupání bude tak 20 kg. Když se budete flákat, tak vám celá úroda stačí na týden práce pro jednoho :) Navíc je potřeba mít připravenou půdu kvůli vlhkosti a odplevelení už na podzim, orba (př. rytí) je nutná nezvykle hluboko, cca 50 - 60 cm, během vegetace postřiky ... Vysazování na březích potoka vhodné není, už jen z důvodu možnosti přenosu chorob a škůdců z divoce rostoucích vrb. Navíc pokud by tam bylo hodně vlhko, museli byste meliorovat, aby babky neuhnily. Je také třeba brát v úvahu možnost splachů z výše položených hnojených pozemků, aby vám to nepřerostlo. Pokud jste toto vše bez úhony strávila :)), připojte se k nám na Facebook a můžeme se domluvit na dalším. Hezký den.
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství

Příspěvekod bobek » ned 30. led 2011 20:54:49

Přestože jsi už dříve psal že se košíkářské vrby sází dost hustě, ňák mi to nedocvaklo.
Pokud je 100 řízků tak na 4 metry čtvereční, ukazuje se, že jsem si to představoval jak Hurvínek válku :D Takže, jestli je to možné, měním objednávku na 100 kusů od každé odrůdy kterou budeš mít :D
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Košíkářství

Příspěvekod košíkář » ned 30. led 2011 21:15:50

Ono záleží na druhu vrby a na kvalitě půdy, ale všeobecně - vzdálenosti sazenic od 10. do 25. cm v řádcích asi 50 cm (pokud budeš dělat postřiky a sklizeň strojem, tak podle rozvoru náprav). Při hustém sázení se později ušetří na postřicích (vrba zahubí plevel a to prostředí odradí dřevokazný hmyz), ale výnosy po 10. - 12. letech rychle klesají, při řídkém naopak a životnost prutníku je delší. Mrkni taky k nám na Facebook, tam to uvidíš v růstu i při sklizni.
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství

Příspěvekod Ivana » pon 31. led 2011 17:29:28

Je o proutí zájem? Vyplatí se pěstovat na prodej, pokud má někdo vhodný pozemek?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Košíkářství

Příspěvekod košíkář » pon 31. led 2011 19:16:24

Po kvalitním proutí u nás byla vždy větší poptávka než nabídka. Proto se stále dováží, sice už to nejsou celé vlaky, jako dříve, ale i tak dost. V současné době přibývá drobných výrobců, kteří nemají z čeho dělat. A taky je třeba si uvědomit, že pěstováním proutí to nemusí končit, největší poptávka je po loupaném vařeném proutí, mízované na trhu není vůbec, další zhodnocení je výroba ráfků a šén ... Navíc je to veliká výhoda pro farmáře se zaměstnanci, protože vše kolem vrby se dělá v období, kdy v zemědělství jiná práce není. Navíc - orba a sázení je jednou za 20 - 25 let, mezitím se jen sklízí a prodává, to s jinou plodinou nejde :) Řekl bych to takhle - pokud bych se neživil pletením košíkářských výrobků, živil bych se produkcí vrbového proutí :) Proto je mi smutno když sleduji, jak se poslední varny proutí stěhují do sběrných surovin, protože je výhodnější s vrbou obchodovat, než se ručně dřít.
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství

Příspěvekod Ivana » pon 31. led 2011 19:33:43

Pokud by si takhle chtěl někdo přivydělávat, jaké by měl mít podmínky aby to mělo smysl? Mám na mysli napřílkad velikost pozemku, základní investice, potřebné vybavení apod. Vypadá to jako velmi zajímavá možnost.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Košíkářství

Příspěvekod košíkář » pon 31. led 2011 20:04:17

Přivydělat si každý může na pár metrech, jiná věc je se tím živit. Základní investice je pozemek a kvalitní sadba, další náklady jsou v postřicích. Pak je třeba počítat s tím, že náklady se vrátí až druhý rok, zisk je od třetího roku. Výhoda je u pěstitelů, kteří vlastní vybavení na další zpracování proutí, pak se zhodnotí i to, co se nazeleno neprodá. A samozřejmě zbytky po vytřídění je možné prodat na vysoce poptávanou štěpku. Rád se dám dohromady s někým, kdo to bude myslet vážně :)
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

PředchozíDalší

Zpět na Řemesla a staré technologie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron