Košíkářství a pěstování vrb

Zapomenuté a objevované znalosti našich předků.

Re: Košíkářství

Příspěvekod Ivana » pon 31. led 2011 21:03:34

Košíkář: Zvážíme tu možnost.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Košíkářství

Příspěvekod bobek » pon 31. led 2011 21:46:02

Košíkář: konkrétně o jaké postřiky se jedná ? To budou asi nějaké vošklivé herbicidy, že ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Košíkářství

Příspěvekod košíkář » pon 31. led 2011 22:20:29

bobek: nemusíš nic "vošklivého" :) Potřebuješ se zbavit plevele, plísní a škůdců, což lze i pravěkými metodami (ruční sběr, setřásání do plachet, ruční plení, mechanické plečkování, mikroklima ...), ale na dvouhekarovém poli se to dnes prodraží. Některá dobová literatura doporučuje že "vhodné je využití volného času dětí čeládky" :)
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství

Příspěvekod Ivana » pon 31. led 2011 22:52:17

košíkář: Proč vadí podrost? A taková větší vrbovna, to se dá založit na orné? Jsou na to potřeba nějaká povolení?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Košíkářství

Příspěvekod bobek » pon 31. led 2011 22:57:39

Děti čeládky mně pošlou víte kam, a to i když jim nabídnu dobře placenou brigádu :evil:
Dneska dělat plantážníka je strašně nevděčná profese. Buď maj kecy ekologové nebo bojovníci
za lidská práva :D
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Košíkářství

Příspěvekod košíkář » úte 01. úno 2011 9:39:32

Ivana: Neříkal jsem, že vadí podrost, naopak, díky němu (listí se nechává) se v dalších letech nechytne plevel, ale hlavně v prvních dvou letech je ta vrba strašně háklivá na každou kopřivu (jestli teda myslíte tohle).Říkal jsem, že je nutná mimořádně hluboká orba, vrba má dlouhé kořeny. Pokud je pod ornicí tvrdé podloží, nemá při běžné orbě kořen kam růst. Prutník se zakládá na orné půdě, stačí pokud jsou v oblasti roční srážky kolem 500 mm, výnosy pak odpovídají výkyvům srážek (když je sucho, je výnos menší, ale vrba pro košíkářské účely většinou kvalitnější). Jestli je centrálně sledováno pěstování vrby nevím, zatím mě to nezajímalo. Tyto záležitosti nechávám na farmářích, se kterými mám smluvní vztah na dodávky. My zajišťujeme jen případnou poradenskou službu.
bobek: :lol:
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství

Příspěvekod Ivana » úte 01. úno 2011 11:11:35

Díky za poradenskou službu, myslím že o této možnosti se málo ví, alespoň mě by to nenapadlo. Zdá se mi, že pěstování vrb je činnost která by se mohla vyplatit.
Daly by se případně získat kontakty na nějaké lidi co se tím zabývají? Prohlédnout si produkční vrbovnu, pokecet o nákladech a ziscích, problémech a řešeních... S Facebookem si moc nerozumím, nevyznám se tam.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod pavel » stř 02. úno 2011 8:31:27

Já jsem kupoval rouby od www.vrbovna.cz. Jsou to pěstitelé vrb se zaměřením na kvetení vrb pro včeličky.
pavel
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 12. lis 2009 19:34:15

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod Ivana » stř 02. úno 2011 11:02:36

Pavel: to je určitě zajímavá možnost. Jsou tam druhy se kterými jsem se ještě nesetkala. Sympatické je že u jednotlivých druhů je uváděno ohrožení zvěří, pro hodně lidí to asi bude důležité.
Upozorňuji ty zájemce, kteří by rádi dali přednost našim původním druhům, že z nabídky výše odkazované vrbovny jsou původní tyto druhy:
vrba lýkovcová Salix daphnoides přirozeně u nás roste na štěrkovitých náplavech podhorských toků
vrba černající Salix myrsinifolia (=S. nigricans) přirozeně u nás roste na mokrých a rašelinných loukách
vrba křehká Salix fragilis běžná stromová vrba podél našich toků
vrba trojmužná Salix triandra přirozeně u nás roste roztroušeně v pobřežních porostech
vrba košíkářská Salix viminalis běžný druh u vody, v horách jen vysazovaná

Vzhledem k tomu že tyto druhy se pěstují jako medonosné pro včely dávám odkaz i do tématu včela medonosná.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod košíkář » stř 02. úno 2011 14:05:40

Pavel: Taky mi to příjde zajímavé, ale nevětví se to ? Včelaři mají na vzrůst asi jiné požadavky, při třídění sklizně pro košíkářské účely se vyřazují větve i s jen jednou odbočkou a keře z řízků z rozvětvené větve se zpravidla zase rozvětvují. Jak starý máte prutník z této sadby ?
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

PředchozíDalší

Zpět na Řemesla a staré technologie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron