Košíkářství a pěstování vrb

Zapomenuté a objevované znalosti našich předků.

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod pavel » pát 04. úno 2011 8:58:50

Já s vrbičkami teprve začínám. Z koupených řízků mám nyní keříčky vysoké cca 1 - 1.5 m. Protože mým zájmem je kvetení pro včeličky, zatím nechávám růstu volný průběh. Na jednom místě se je snažím splétat, aby mi vytvořily živou stěnu. Letos ještě nevím co z nich zbude, v loňském roce je navštívily srny a dost je poničily.
pavel
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 12. lis 2009 19:34:15

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod sklenka » čtv 10. úno 2011 14:17:49

Můžu se zeptat, proč konkrétně jsou pro košíkářství nevhodné pruty vrb, které rostou u vody? Já jen, že tradičně se vrby pro tento účel odjakživa u vody pěstovaly (včetně těch na naší zahradě, které stojí prakticky v bažině a proutí se z nich pro pletení evidentně využívalo, ještě teď likvidujeme na půdě suché otepi). Jde o to, že naši předkové byli na kvalitu prutů méně nároční, nebo se teď už využívají jiné druhy vrb?
A dotaz č. 2: pochopila jsem správně, že vrba po léta seřezávaná, kterou pak několik let nikdo neřezal, už nikdy nebude produkovat stejně kvalitní proutí, i když se s pravidelným seřezáváním znovu začne?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod košíkář » čtv 10. úno 2011 14:46:01

Pro domácké účely se používala planá vrba od vody, protože se většinou pletlo z čerstvě nařezaných prutů, které se nelámou ani při větším obsahu dužiny. Nevadilo ani, že se pruty větví a rostou díky přebytku vody dlouhé. Pro profesionální výrobu je potřeba jednak velké množství délky od 140. do 180. cm a hlavně s co největším obsahem dřeva, proutí s větším množstvím dužiny je vhodné po usušení max. na šény (pro výrobu je potřeba i neloupané proutí dokonale předsušit). Proutí pěstované na poli je prostě kvalitnější pro výrobu, proto se také v literatuře uvádí, že větším nebezpečím pro prutníky než divoká zvěř byli vždy divocí košíkáři :) Je ale fakt, že některá odrůda potřebuje víc vody. Ještě se nám ale nikdy nepodařilo vykoupit proutí od drobných dodavatelů, kteří stříhají podél vody, ze kterého by se po usušení a nebo oloupání dalo bez problémů dělat.
2/ pokud se několik let vrba neostříhá, přeroste a stane se z ní strom (keř), ze kterého pak už většinou nejde nařezat ani na pomlázky (viz. prutníky bývalého košíkářského družstva u Obříství ...). Dá se částečně obnovit úplným ostříháním, ale už se nedá udržovat (postřiky) a výnosy jsou minimální. Na pár košíků pro doma to stačí, ale uživit se tím asi už nedá.
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod košíkář » čtv 10. úno 2011 19:40:04

Ještě pro názornost přikládám fotky vrby při sklizni z babky u potoka (dobré jen na zátop) a na poli (vhodné pro košíkářskou výrobu). Je z toho taky vidět poměr požadavků na plochu pozemku v poměru k výnosům.
Přílohy
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod Petra » čtv 10. úno 2011 19:49:22

Úžasné téma, nikdy mne nenapadlo, že vrba pro košíkářské účely se pěstuje takto, až budeme mít pozemek také alternativa:-)

Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod sklenka » čtv 10. úno 2011 21:46:15

Díky za vyčerpávající informace, taky jsem netušila, že se proutí pěstuje takhle. Takže na poli se vrba seřezává u země a vždycky vyrazí zase jen jeden prut, nebo jich po pár letech už je víc?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod košíkář » čtv 10. úno 2011 22:11:55

Z každého řezu vyrazí prutů víc, největší výnos je v třetím roce, pak pomalu klesá, výdělečná životnost prutníku je kolem dvaceti let, od třetího roku je ziskový.
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod Ivana » čtv 10. úno 2011 22:28:30

Pro představu: kolik zhruba se dá ročně vydělat na prutníku na 1 ha?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod košíkář » pát 11. úno 2011 10:28:28

To nejde tak jednoznačně určit, jsou přesné výpočty výzkumných ústavů a popisy farmářů podle jejich zkušeností, ale záleží na pěstované odrůdě, celoroční péči, zda se prodává jen zelené proutí nebo i další výrobky z něj (loupané, ráfky, šény ...), jaké jsou náklady na pěstování, jaká je půda ve vztahu k odrůdě ... Také záleží na tom, jestli jste schopná celou úrodu prodat a za kolik, prodej na štěpku je za čtvrtinovou cenu než pro košíkářské účely. S přihlédnutím k tomuto všemu velice zhruba od 80000,- do 160000,- Kč z hektaru. To asi proti zelenině není moc, je ale třeba přihlédnout k tomu, že náklady na přípravu půdy a sadbu jsou max. 3 x za život :)
košíkář
začátečník
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 28. pro 2010 22:52:27

Re: Košíkářství a pěstování vrb

Příspěvekod andela » čtv 17. úno 2011 23:51:04

Bylo by možné si od Vás objednat tak 5 kousků od každého druhu (tzn. rakovice, amerika, mandlovka, konopina)? Na zkoušku, jak by se jim u nás dařilo a taky, abych je zvládla obstarat. Já bych je pěstovala na babce, prutník zakládat nehodlám, protože jsem vzorový příklad Vámi popisovaného divokého košíkáře :P . Kdybyste jen viděl, z čeho já ty své košíky pletu, určitě byste se smíchy za břicho popadal...Kvalitní košíkářský prut se mi do ruky ještě nedostal a to už jsem hezkých pár kousků vyrobila. Ale mě na tom právě ta divokost baví, dělám jen doma na koleně, sobě pro radost a pro přátele, to se s profesionálním košíkařením nedá srovnávat, tam je opravdu třeba dbát na výnosy a kvalitu.
Určitě se podívám na Vaše stránky, abych se něco pořádného přiučila. Mám zrovna ořezáno a pletu v každé volné chvilce (samozřejmě z čerstvého, nepředsušeného :roll: ).
Zdravím Anděla
andela
člen korespondent
 
Příspěvky: 54
Registrován: stř 01. zář 2010 23:15:35

PředchozíDalší

Zpět na Řemesla a staré technologie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron