Keramika

Zapomenuté a objevované znalosti našich předků.

Keramika

Příspěvekod Ivana » pon 31. led 2011 9:24:01

Protože tu máme už několik členek, které se karamikou zabývají, ráda bych se zeptala: Jaké vlastnosti musí mít hlína vhodná na keramiku? Stačí cihlářská hlína?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Keramika

Příspěvekod Misazap » sob 05. úno 2011 10:10:28

Narazila jsem na tohle téma a koukám že ti nikdo neodpověděl ...
My jsme se hledáním jílu zabývali jako děti, vím že není jíl jako jíl. Některé obsahují cosi a to nevím co to je, ale způsobí to roztrhání výrobku při pálení (možná vápno). Jenže bez zkoušek to nezjistíš a tak je nejlepší vyzoušet to rovnou v peci.
Najdeš jíl, zpracuješ ho (rozmočit, přecedit přes síto, vzniklou hmotu zasušit na "plastelínovou" konzistenci - my to lili na sádrové plotny). Pak se jíl musí pořádně prohníst, něco jako prohnětení těsta, ale pořádně.
No a pak se dělají zkoušky tvarování - vyválet váleček, stočit do spirálky - sleduje se jak moc se spirálka vrátí zpět - čím míň tím líp, neměla by ani popraskat. Srážecí zkoušky - vyválí se destička, tam si naměříš 10 cm a po proschnutí, příp. vypálení se sleduje jak moc se srazí - srazí se vždy, ale je lepší když ne moc, taky by se neměla zkroutit. Je vhodné tyto výrobky sušit pomalu, rychlé sušení může způsobit popraskání i u dobré hlíny).
No a nakonec vypálení, zprvu zkoušet jen malé věci, do 1 cm tloušťky - kuličky, válečky, destičky. Musí se to nechat pořádně proschnout (týden i víc, případně dosušit v troubě). Pak vypálit, buď ve vlastní "peci", v díře ve svahu, nebo u někoho, ale důležité je upozornit na možnost roztrhnutí, ono to totiž spíš exploduje a může to poškodit výrobky okolo i pec, takže je vhodné to třeba přiklopit květináčem.
Po úspěšném vypálení se ještě může zkoušet glazovat - jestli na tom bude glazura držet, pokud tedy chceš glazovat.

S hlínou by se ti mělo dobře pracovat, měla by jít tvarovat (po promáčknutí zůstane ďolík), spojovat (kousek hlíny se rozmočí na kaši, spojované plochy se naruší - poškrábou, na to se nanese kaše a díly se spojí).

K vlastní peci - není to moc jednoduché, je lepší právě třeba díra ve svahu - kvůli izolaci, je potřeba dosáhnout teploty alespoň 600, ale líp 800 až 1000 stupňů (bílý žár), navíc ne jen na chviličku, tu nejvyšší teplotu to chce udržet aspoň 15 minut, pak seto nechá pomalu chládnout, při rychlém se keramika roztrhá. Stejně tak se roztrhá (exploduje), pokud je uvnitř vzduch (proto se musí pořádně prohníst) nebo voda (pořádně sušit).

Mimochodem, jestli máš někde poblíž nějakého keramického soukromníka, většinou se u něj hlína dá koupit a někdy i vypálit. Mě dokonce i výrobky glazovali.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Keramika

Příspěvekod Ivana » sob 05. úno 2011 10:32:58

Máme tady na fóru dvě členky, které se keramikou zabývají tuším profesionálně.
Zkoušela jsem udělat kuličku a byla naprosto perfektní. Ke spirálám a k vypalování jsem se zatím ještě nedostala.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Řemesla a staré technologie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron