Diskuse o permakulturních titulech

Část členů tohoto fóra si nepřeje vést polemiky s lidmi, kteří mají odlišné názory (na používání pesticidů, nutnost zabíjení, pohled na život a na svět) vůbec a řada dalších to pokládá za ztrátu času. Proto, jak jsem již v úvodu deklarovala, budou tyto příspěvky oddělovat aby je mohli číst jenom ti členové fóra, kteří o tom diskutovat chtějí.

Diskuse o permakulturních titulech

Příspěvekod Ránazrána » stř 17. úno 2010 19:49:48

Petra:No podle mých informací nemá Max Vitrup Jensen (Permalot) ani Jaroslav Svoboda (ekozahrady) permakulturní titul DPD a tedy ani oprávnění vést mezinárodně uznávané permakulturní kurzy. Podle pravidel permakultury může Max vést různé menší permakulturní kurzy , ale to neplatí pro kurzy mezinárodně uznávané. Podle informací permakultura(CS) není Jaroslav Svoboda absolventem uznávaného permakulturního kurzu a proto by neměl slovo permakultura ve spojení se svými kurzy vůbec používat.
To nemění nic na tom ,že jejich kurzy mohou být kvalitní. Jenom je potřeba vzít v úvahu , že budou-li účastníci jejich kurzů žádat o DPD, tak jej nedostanou a k jeho dostání si budou muset udělat uznávaný kurz. Také na základě absolvování těchto kurzů jejich účastníci nezískávají právo permakulturu vyučovat a dokonce ani používat slovo permakultura v souvislosti se svými kurzy.
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24

Re: Odkazy, linky

Příspěvekod Ivana » stř 17. úno 2010 20:00:59

Co je to DPD?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Odkazy, linky

Příspěvekod Ránazrána » stř 17. úno 2010 21:16:57

DPD je jediný permakulturní titul a znamená Diplomovaný Permakulturní Designer.
DPD je potřeba k vedení uznávaných i mezinárodně ,uznávaných permakulturních kurzů. DPD by měl zaručovat kvalitu permakulturního kurzu. O DPD se žádá a musíš si jej obhájit před ostatníma permakulturníkama. K tomu abyste o něj mohli zažádat musíte mít absolvovaný Uplný kurz permakulturního designu, pak mít nejméně 2 roky praxe.
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24

Re: Odkazy, linky

Příspěvekod bobek » stř 17. úno 2010 22:10:59

Ránazrána píše: Také na základě absolvování těchto kurzů jejich účastníci nezískávají právo permakulturu vyučovat a dokonce ani používat slovo permakultura v souvislosti se svými kurzy.


To mi teda ale zatraceně připomíná ňákýho byrokrata kterej uděluje eko a bio a teď už jak vidím i permacult certifikáty. Nechám to na zítra, začínám bejt naštvanej.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Odkazy, linky

Příspěvekod Ivana » čtv 18. úno 2010 6:00:22

Ránazrána: Já se v tom pořád nějak neorientuji: Permakultura má několik různých směrů anebo jsou dotyční pokládáni za "odpadlíky"?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Odkazy, linky

Příspěvekod bobek » čtv 18. úno 2010 8:59:57

Tak jsem si myslel že ráno bude moudřejší večera ale když to pročítám znovu, stále se nemůžu ubránit dojmu že si někdo patentoval výraz permakultura. Tak fajn, ať si to užije. A já jdu dělat něco užitečnějšího než diskutovat o slovu jehož používání mi asi brzo někdo zakáže neboť nejsem certifikován abych ho směl vypustit z úst ...
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Odkazy, linky

Příspěvekod Kohant » čtv 18. úno 2010 13:15:55

Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Odkazy, linky

Příspěvekod Ránazrána » čtv 18. úno 2010 18:29:02

Permakultura má směr jeden, ale jsou jedinci ,kteří nedodržují její pravidla. Pravidla výuky a vzdělávání stanovil Bill Mollison aby se permakultura nezmršila jako eko a bio.
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24

Re: Odkazy, linky

Příspěvekod Ivana » čtv 18. úno 2010 19:26:40

Eko a bio jsou předpony, které vznikly z řeckých slov bios (život) a oikos (dům). Osobně se domnívám, že nikdo nemůže zmršit význam těch slov. Co se zmršit dá je vlastní vnímání světa.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Odkazy, linky

Příspěvekod Petra » stř 24. úno 2010 15:29:26

Petra píše:http://www.Permalot.org a teď i http://www.ekozahrady.com pořádají mezinárodně uznávaný roční kurz permakulturního designu.

Zúčastnila jsem se před třemi roky. Ale asi záleží kdo to pořádá, i když tematicky to bude stejné.
Petra


Špatně jsem to asi popsala. Na konci nám bylo prezentováno, že po abloslvování tohoto ročního kurzu můžeme po dvou letech praxe v oblasti permakultury a obhájení vlastního projektu získat jmenované DPD.

Přiznám se, vůbec jsem to neřešila podle mne záleží, kdo co umí, než jaký má diplom. Zajímalo mne, co se za tím tajemným slovíčkem skrývá a tohle bylo formou samostudia a zasílaných přednášek, se závěrečným samostatným vypracováním projektu. Speciální cena pro matky na MD byla 500,-Kč. Na ekozahradách byla cena za roční kurz v úplně jiných číslech, a možná je úplně o něčem jiném:-)

Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Další

Zpět na Polemiky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron