Moření semen bez chemie

Část členů tohoto fóra si nepřeje vést polemiky s lidmi, kteří mají odlišné názory (na používání pesticidů, nutnost zabíjení, pohled na život a na svět) vůbec a řada dalších to pokládá za ztrátu času. Proto, jak jsem již v úvodu deklarovala, budou tyto příspěvky oddělovat aby je mohli číst jenom ti členové fóra, kteří o tom diskutovat chtějí.

Moření semen bez chemie

Příspěvekod Olgoj Chorchoj » čtv 11. úno 2010 20:42:51

Já jsem na jedné přednášce o rodových osadách slyšel, že je dobré semínka ocumlat. To se dělá z důvodu odstranění těch mořidel, která semínku škodí? Bylo to ke konci přednášky, tak už nebyl čas se zeptat na podrobnosti.
Olgoj Chorchoj
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 11. úno 2010 19:55:43

Re: Moření semen bez chemie

Příspěvekod Kohant » čtv 11. úno 2010 20:46:15

Mořená semínka se necumlaj.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Moření semen bez chemie

Příspěvekod Olgoj Chorchoj » čtv 11. úno 2010 21:25:26

Kohant, na té přednášce se mluvilo o semínkách obecně. Nikdo tam neříkal, že by to na mořená nefungovalo. Když to mořidlo ocucám, tak už to semínko je vlastně nemořené , ne?
Olgoj Chorchoj
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 11. úno 2010 19:55:43

Re: Moření semen bez chemie

Příspěvekod Ránazrána » čtv 11. úno 2010 23:46:46

Olgoj: Jestli semínko koupíš a jsi uplný začátečník, tak na obalu by mělo někde být napsáno ,že ho nemáš konzumovat, v tvém případě prosím tě ani cumlat.Někomu to muže přijít jako samozřejmost ,že to neocumlá. A někomu zase jako samozřejmost ocumlat....záleží na zdrojích nauky ,výuky.Pravděpodobně přednášející měl na mysli nemořená semena ocumlat.Ale jak poznat ,která semena jsou mořená, když budou mořená něčím jedovatě nebarevným? :?
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24

Re: Moření semen bez chemie

Příspěvekod Olgoj Chorchoj » pát 12. úno 2010 0:13:38

ránazrána: ty mořená jsou barevná snad všechny, ale ta barva snad nebude jedovatá, to by přece škodilo i těm semínkům :!:
Olgoj Chorchoj
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 11. úno 2010 19:55:43

Re: Moření semen bez chemie

Příspěvekod Kohant » pát 12. úno 2010 6:02:39

Olgoj Chorchoj píše:Kohant, na té přednášce se mluvilo o semínkách obecně. Nikdo tam neříkal, že by to na mořená nefungovalo. Když to mořidlo ocucám, tak už to semínko je vlastně nemořené , ne?

Kdo přednášel?
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Moření semen bez chemie

Příspěvekod sklenka » pon 15. úno 2010 16:33:36

Mno, proti gustu žádný dišputát, ale mořidla používaná běžně na osivo bych tedy do pusy nestrkala - ona i leckterá nemořená semena jsou pěkně jedovatá sama o sobě. Myslím, že výhody ocumlání (tj. zahřátí na tělesnou teplotu, provlhčení + přídavek enzymů obsažených ve slinách, které by mohly pozitivně zapůsobit na klíčivost) by se daly nasimulovat bezpečnějším a příjemnějším způsobem. Je obecně známo, že např. tykvovité rostliny podstatně lépe klíčí, pokud se před vysetím namočí do vlažné vody. Někteří dědečkové dřív nosívali semínka okurek v plátěném pytlíčku na těle nebo na pleši pod kloboukem (fakt, jednoho takového jsem znala). Já mám vyzkoušený tento postup: vezmu uzavíratelný polystyrenový tácek (co v něm v restauracích dávají jídlo domů), dno vyložím toaletním papírem a zvlhčím (příznivci ocumlávání si tam mohou naplivat), rozložím semena, přikryju další vrstvou zvlhčeného papíru, tácek uzavřu, položím na dřevěné prkénko na topení (aby se to moc nepřehřálo), tam ponechám pár hodin, pak odendám pryč, za pár dní mám naklíčeno. Ale nic proti ocumlávání, u nejedovatých a nemořených semen to může zafungovat, má to logiku.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Moření semen bez chemie

Příspěvekod Kohant » pon 15. úno 2010 17:00:28

Ocumlávači argumentují tím, že předávají budoucí rostlině informace o sobě.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Moření semen bez chemie

Příspěvekod bobek » pon 15. úno 2010 18:35:40

To funguje ale je třeba ocumlávat o půlnoci, za ůplňku a nejlépe na šibeničním vrchu.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Moření semen bez chemie

Příspěvekod Ivana » pon 15. úno 2010 19:06:45

Kdybych napsala, že jsem si vždycky myslela že to funguje na mandragoru ale film Harry Potter mi ukázal, že tomu tak není, tak už mi tady nebude nikdo diskutovat o původním tématu.
Které mě mimochodem stále zajímá.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Polemiky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron