Hrách cukrový.

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

Hrách cukrový.

Příspěvekod Kohant » čtv 28. led 2010 20:52:17

„Hejzlarová“*- stará rodinná odrůda cukrového hrachu (convar axiphium), u nás pěstovaná od r. 1945, původně z Polska, z oblasti Zelowa, kde žila česká protestantská menšina, po 2. sv válce ji rodina při přestěhování se zpátky do Čech vzala s sebou. Vzrůstná a vysoká odrůda výška až 1,8-2 m (opora nutná), za příznivého vlhkého počasí až 2,25 metru vysoká, typ cukrového hrachu: jí se celé mladé lusky - jsou masité, chutné, mírně nasládlé,různě zakroucené, s vláknem ve hřbetu, lusky jde využít nejen na syrovo ale jsou výborné i dušené (nebo vařené), květ fialový, semeno svraskalé, poměrně velké, nafialovělé, odrůda pozdnější.


Text je z Gengelu, odkud mám semena.

Pěstuji čtvrtým rokem. Chutné, křehké a šťavnaté jsou i takto velké lusky. Ve hřbetě je vlákno, které se snadno "vypárá" odtrhnutím stopky.
Semena na rozdání letos nemám. Něco mi je sklidilo i se suchými lusky. Nejspíš nějaký hlodavec.

Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Hrách cukrový.

Příspěvekod houba » čtv 28. led 2010 21:53:14

Musím potvrdit dobré zkušenosti s touto odrůdou cukrového hrachu. Získal jsem ji ze stejného zdroje. V loňské vlhké sezóně se hrachu velmi dařilo. Část semen jsem zasel na stanoviště z hlediska možností pěstování zeleniny okrajové (těžká vlhká půda, světelné podmínky nic moc). Výnos byl srovnatelný s výnosem téhož hrachu na příznivém stanovišti. Byl jsem dost překvapen :). Mimochodem ten hrách vyžaduje aspoň dvoumetrové opory. Podobný vzrůst má dřeňová odrůda "Blatný" (též lze získat v Gengelu). Tu jsem musel letos vyvazovat několikrát, výška velkého člověka, biomasa neskutečná. Semen v luscích má málo, zato obrovských. Rozdíl mezi běžným dřeňovým hrachem a tímto bych přirovnal k rozdílu mezi drobným sněžením a velkými "trakaři".

hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Hrách cukrový.

Příspěvekod adri.slniecko » pát 14. kvě 2010 15:54:23

zdravim Vas, vidim, pani, ze mate skusenost s pestovanim tejto odrody. rada by som sa spytala, ako riesite oporu. ako okurky? lebo 2m je dost, podla prispevku aj hmoty tam bude vela a neviem si predstavit, ako najlepsie rastlinu upevnit? to viete, vy ste pisal iba ze ju vyvazujete, ale ja netusim, co si pod tym predstavit. ako fazula? to as nie, ta sa pne sama. ako rajce? asi tiez nie, asi to bude viac rozvetvene. tj tipujem ako okurky ... poradite?
adri
Uživatelský avatar
adri.slniecko
začátečník
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 13. kvě 2010 20:48:40
Bydliště: Slovensko (20km od Moravy)

Re: Hrách cukrový.

Příspěvekod houba » sob 19. čer 2010 22:58:41

Asi jsem se vyjádřil zbytečně složitě - dám dlouhou tyč na začátek řádku a druhou na konec řádku. Mezi nimi během růstu napínám provázky v několika výškách tak, aby řádek hrachu udržely. Jde jen o to, že k těmto odrůdám nestačí nějaká slabá tyčka, tu jsou schopné povalit.

hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Hrách cukrový.

Příspěvekod Petra » úte 05. črc 2011 18:17:51

Jak dlouho tento hrách plodí? Má smysl ho vysévat postupně? Mně teď dorůstají první lusky, vapadají i chutnají skvěle, celá rostlina vypadá i velmi dekorativně.

Může mít i fialové lusky? objevil se mi ve výsevu i velmi růstem podobný hrách ale má lusky modré. Nebo tam byl jenom omylem přimíchaný.

Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Hrách cukrový.

Příspěvekod Misazap » ned 10. črc 2011 11:38:59

Ahoj, taky jej mám. letos poprvé. Vyrostl neskutečně veliký (na polostínu) a na druhé zahradě (plné sluníčko) asi "jen" 1,5 metru. Má krásné květy, "dvojfialové". Lusky velké jako plachty a v nich docela rozumně semen. Podle prvních ochutnávek jsou lusky chutnější než ty semena. Ale uvidíme co na té druhé zahradě (tam jsme seli později).
akorád mi na naší zahrádce pár semenných lusků zdlábl manžel, i když byl několikrát upozorňován, že hrách je na semena :-( a něco mi začali ožírat i hladoví arioni. Tak jsem ostatní lusky raději předsklidila, ale už zasychaly, tak by to mělo být ok. Ale všimla jsem si několika nových květů.
Na druhé zahradě mám 30 rostlin, tak se budu snažit získat co nejvíc semínek aby bylo na výměnu :-).
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Hrách cukrový.

Příspěvekod houba » ned 17. črc 2011 21:05:10

Já sem na fórum "chodím" jen velmi zřídka, shodou okolností jsem dnes právě odstraňoval hrachové porosty. Cukrový hrách odrůdy Hejzlarová jsem letos pěstoval v polostínu v kypré, písčitohlinité půdě. Dal jsem tři řádky vedle sebe a musel jsem hrách svazovat drátem, provázek to neudržel.
Z minulých let jsem získal zkušenost, že tento hrách je o něco pozdnější, než běžný hrách dřeňový. Zajímavé je, že letos to tak nebylo. Dozrály téměř současně. To mě motivuje ještě k jednomu výsevu, který zřejmě provedu v úterý. Budu se zájmem sledovat, jestli stihne dozrát. Bude-li září teplejší než loni, tak asi ano.
Souhlasím s tím, že lusky jsou chutnější než semena. Proto je výhodné sklízet je brzy. Fialové nebo modré lusky jsem u tohoto hrachu nikdy neviděl.

přeji hezký den
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Hrách cukrový.

Příspěvekod bobek » pon 18. črc 2011 14:20:46

Petra:
modré lusky odrůda Hejzlarová rozhodně nemá. Do značné míry už jsem ztratil přehled co jsem od koho dostal a co jsem komu dal. Pokud máš hrách Hejzlarová ode mne, tak se moc omlouvám, vloni jsem pěstoval i hrách s modrými lusky ...
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Hrách cukrový.

Příspěvekod houba » sob 08. říj 2011 22:13:42

Cukrový hrách odrůdy Hejzlarová jsem zasel podruhé 19. července. ve druhé generaci nebyl zdaleka tak vysoký, jako na jaře, což je vlastně výhoda, protože jinak rostl spolehlivě. Dnes jsem začal s podzimní sklizní. Doba od letního výsevu po začátek podzimní sklizně se za letošních podmínek nelišila od vegetační doby jarní generace. Zajímavé je, že tvorba lusků u cukrového hrachu proběhla v podzimním období mnohem lépe než u hrachu dřeňového. Ten sice kvetl dříve než cukrový hrách, ale lusky se tvoří vele pomalu a zdá se, že částečně nedozraje.
Cukrový hrách odrůdy "Hejzlarová" je náročný snad jen na mechanickou oporu. Vynikající odrůda.

Přeji hezký den:-)
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Hrách cukrový.

Příspěvekod Petra » čtv 05. dub 2012 20:26:03

Hrách Hejzlarová byl fajn pouze na úplném začátku, potom chytl nějakou plíseň všechny rostliny i na různých místech zahrady (v polostínu i na sluníčku), tak jsem měla pocit, že je velmi náchylný.

Letos zkouším znovu.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Další

Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron