Jabloň

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

Jabloň

Příspěvekod Ivana » pát 29. led 2010 0:11:19

Doporučuji skvělé jablko Matčino. Kdysi u babičky byl strom, vydrželo to v bedýnkách do března, ke konci se to muselo už častěji přebírat. Úžasná chuť.
Chtěla bych ho zase sehnat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jabloň

Příspěvekod pierro » ned 31. led 2010 22:46:22

Má ho pan Pešek v Bojkovicích, http://www.stareodrudy.org Alespoň na podzim bylo v nabídce. Var. č. 2: u nás roste evidentně neroubovaný strom s jablky totožnými s nonetitem. Co zkusit ze semene? Sám mám cca 20semenáčů jabloní, uvidím, co vyleze. Ty Bojkovice VŘELE doporučuji.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Jabloň

Příspěvekod Petra » pát 05. úno 2010 20:16:35

Naše babička má na chalupě starou pravokořenou jabloň Matčino. Akorá podle mne nevydrží do března, ale nemáme sklep, možná v dobrém sklepě ano. Jestli se připomeneš tak bych Ti mohla zaslat na podzim jablka na ochutnání, případně na semínka. Je to 100% pravokořená jabloň, rodí většinou ob rok, pošlu Ti foto.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Jabloň

Příspěvekod sklenka » pon 08. úno 2010 15:47:33

Já mám Matčino na zahradě - hodně starý, asi roubovaný strom, potvrzuji úžasnou chuť a zdravé ovoce - je to jedna z těch starých odrůd přirozeně rezistentních vůči chorobám, ale výdrž do března už ne - koncem roku už většinou začínají cvrkat, sice jsou pak měsíc ještě celkem dobře jedlá, ale rychle moučnatí. V březnu už rozhodně dávám přednost panenským atd.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Jabloň

Příspěvekod bobek » pon 08. úno 2010 16:32:23

Nechci tě chytat za slovo ale když píšeš že máš na zahradě Matčino jablko a že je strom asi roubovaný, tak tě můžu ubezpečit, že pokud je to opravdu Matčino, tak je strom určitě roubovaný.

Reaguji na to proto, že jsem opakovaně narazil na lidi kteří sice netuší co je roubování a proč se to dělá ale budou se hádat že zpravokořeňování je cesta ke spasení světa. Aniž by věděli co je pravokořennost.

To není žádný šťouchanec do Jardy Svobody, ten má v obou termínech jasno a hlavně praktické zkušenosti.

Ale to by asi chtělo založit nové téma, pokud to někoho zajímá.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Jabloň

Příspěvekod Ivana » pon 08. úno 2010 16:40:21

Dobrá, založím téma. Řekni kam by sis ho představoval a jak se má jmenovat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jabloň

Příspěvekod bobek » pon 08. úno 2010 17:10:45

Kdybych se cítil na to osobně vyučovat (což se necítím),
založil bych téma

Základní znalosti:
Generativní a vegetativní rozmnožování - je to k nevíře ale fakt v tom mnozí nemaj jasno :-)
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Jabloň

Příspěvekod sklenka » úte 09. úno 2010 11:08:11

No jo, je to Matčino a je roubovaná. Já jen, že nemůžu najít to ztlustlé místo, kde končí podnož a začíná roubovaná část (což řeším kvůli případnému ufiknutí jedné větve, co roste mírně pod korunou), takže jsem nechtěla předem vyloučit spíš teoretickou možnost, že by ten strom byl jinak generativně rozmnožen, případně že by to byl semenáč s vlastnostmi zázračně podobnými rodičovské odrůdě. Pak ale by to alibistické asi patřilo spíš před název odrůdy, to máš jistě pravdu.
Nicméně, bobku, je vidět, že se vyznáš, takže si bych tě dovolila požádat o radu - potřebuju tuhle odrůdu namnožit (i jiné staré dobré odrůdy hrušní, jabloní a slivoní, co u nás rostou), ale chybí mi patřičné zkušenosti. Roubování bych snad za pomoci příruček ještě zvládla, ale na co roubovat? Je nejlepší vždycky vlastní semenáč? A má smysl se pak pokoušet roubovance zpravokořeňovat a připravit se tak o výhodu lepšího kořenového systému semenáče? V tomhle nemám úplně jasno, takže ocením názor zkušenějšího.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Jabloň

Příspěvekod Ivana » úte 09. úno 2010 11:15:01

Bobku a všichni, co byste rádi odpověděli, prosím napište odpověď do tématu Roubování. Dík.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jabloň

Příspěvekod bobek » úte 09. úno 2010 17:24:59

Založil jsem topic "Roubování - podnože" kde alespoň částešně odpovídám.

viewtopic.php?f=8&t=254
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Další

Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron