Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod houba » stř 29. zář 2010 20:55:44

To je skutečně plíseň. Pokud se vyskytuje v menším rozsahu, mělo by stačit odstranění plesnivých částí.
Já mám momentálně divoká rajčata přikrytá igelitem proti přízemnímu mrazu. Letos v září už asi potřetí. Jsem zvědav, jak dlouho je budu ještě schopen ubránit. Nicméně, mnoho pěstitelů velkoplodých rajčat u nás nemá úrodu téměř žádnou. Na dlouhých stoncích tyčkových rajčat v zahradách visí polozelené/polooranžové, často plísní napadené plody. Já mám z divokých rajčátek průběžnou sklizeň od poloviny srpna :). Teď už ale nechtějí moc dozrávat. Je zima...

Přeji hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » pon 11. říj 2010 2:11:16

Rajčaty jsem včera odrbala nedozrálá aby neodešla, protože přes noc ze soboty na neděli uschly a zčernaly další keříky. Nevím jestli je to ta plíseň nebo už mráz, ale ostatní "běžná" rajčata zčernala už před 14 dny a minulou sobotu bylo po nich úplně.
Takže vymýšlím manévry na nezralá rajčata. Ta nepoškozená asi bude nejlíp nechat dozrát pod fólií s jabkama jako producenty etylenu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod houba » úte 26. říj 2010 21:26:34

Stačí je dávat prostě na okno, kam svítí sluníčko. Pokud už trochu chytla barvu, tak dojdou. Mám to tak každý podzim...
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » stř 27. říj 2010 1:16:17

Postupně mě dozrávaj, ale chutí už to není ono... Ale překvapuje mě, že jich dozrává hodně. Myslela jsem že jich bude většina na vyhození.
Jinak na záhoně jsou už přešlý mrazem a dosklizený.
Houba: Jak dlouho vydržely tobě?
A co ostatní?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » stř 27. říj 2010 10:28:23

Takhle vypadala moje rajčata 17.10.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Hanča » stř 27. říj 2010 13:02:56

U mě na balkoně to vypadá podobně, i když část natě je ještě zelená. Rajčata jsem sklidila minulý týden, ale dnes jsem našla několik zapomenutých a vypadají, že jsou v pořádku a dozrají.

Zajímavé je, že se jich opravdu nechytla za celou sezónu plíseň, i když jsou vzájemně propletené s úplně chycenou dýní hokkaido. Nebo je to úplně jiný druh plísně, který na rajčata nejde?
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » stř 27. říj 2010 17:43:14

Hanča píše: Nebo je to úplně jiný druh plísně, který na rajčata nejde?

Ona je odpověď docela složitá, musela bys vědět která potvora ti je napadla. Doplnila jsem Choroby rajčat o druhy rostlin, které napadají.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Petra » sob 06. lis 2010 18:01:47

Trochu se zpoždění přikládám foto, tuším foceno v září, všechny stejně velké - malé.
Petra
Přílohy
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod sklenka » stř 02. úno 2011 14:09:43

Ivano, takže jsi s divokými rajčaty vyhrála?
Taky by mě zajímalo, kdo jste měli semínka ode mě, jestli vám ty větší podlouhlé plody rostly i z pytlíku "menší", nebo jen z "většího". Já je mám taky původem z Gengelu, poprvé mi vyrostly všechny rostliny s mrňavými a jedna s těmi jako koktejlovými plody - evidentně se to někomu pokřížilo. Přišlo mi to zajímavé, tak jsem si semínka dala zvlášť a vysévala je separé, ale rostly blízko sebe, jeden rok dokonce i se žlutýma, takže další křížení bylo víc než možné. Ty větší jsou zjevně geneticky dost neustálené, mívají plody rozličných tvarů, ale já zatím měla všechny čistě červené.
Našla jsem pro ně docela dobrou oporu: asi 3-4 metry dlouhé lískové větve s postranními větvičkami (zbytky po kopicování) zapíchané jako do vigvamu, rajčata vysadit dovnitř, za tyčku. Dávala jsem ke každé tyčce jedno, ale příště dám jen polovic, porost byl moc hustý, hůř to zrálo.
Ještě postřeh k samovýsevnosti: i po loňské děsné zimě a v deštivém létě samovýsevníci vyrostli a dozrála na nich rajčata. Bylo jich ale míň a zpožďovaly se oproti předpěstovaným o jedno patro.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » stř 02. úno 2011 14:30:13

Sklenka: My už jsme to pak ani nevážili, ale bylo dost evidentní že obyč rajčata vloni moc nešla. Sklízela jsem každý týden okolo dvou kilo. Letos zkusíme znovu. Vysévala jsem jen ty větší, nechtěla jsem aby se to pokřížilo. Plody byly opravdu dost variabilní ve velikosti, tvaru, chuti i odstínu barvy (ale žlutá barva se neobjevila a nesela jsem ani ty žluté odt tebe, zase kvůli křížení). Variabilita se ovšem od kříženců ve druhé generaci F2 očekává.
Letos zkusím i ty menší anebo jenom menší. Oporu letos také udělám bytelnější - vloni jsem k nim dávala rozvětvené bambusové tyčky, ale ke konci už tu tíhu neunesly. A polehlé větve místo mě sklidily slimáci.
Proč sázíš rajčata dovnitř "vigvamu"? Je to lepší?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron