Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod houba » sob 31. črc 2010 22:06:15

U nás na zahradě rostou v pohodě, jako vždy u plotu (aspoň z toho něco mají i sousedi...). Sázel jsem je někdy po 20. květnu, předtím jednou přepichované do truhlíků. Chladnější deštivé jaro jim moc nesvědčilo, ale pak se vzpamatovaly. Podle zvyklostí jsem jim dopřál startovací dávku kopřivové jíchy, po které přestaly mít vitální problémy. Červenec jim byl nakloněn příznivě, už jsou první červené plody (ale jen několik - nechám je schválně na semena). Slimáci je u nás stále nežerou, zato ačokču téměř zlikvidovali, zbyly mi dvě rostliny.

Přeji hezký den
Tomáš S.
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod Ivana » pon 02. srp 2010 11:20:01

Závidím - mám ještě zelené.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod Hanča » čtv 12. srp 2010 15:44:37

Já jsem si taky jedno rajče nechal v bytě - a jsem na tom úplně stejně jako Hanča, vlastně hůř, rajče ani jedno. Takže s tou samosprašností to asi nebude tak žhavé :(



Bobku, jak to s tím rajčetem dopadlo, má nějaké plody?
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod Ivana » čtv 12. srp 2010 23:42:42

Rajčat mám dost, kvetou a dělaj zelený kuličky jedna radost. I bagr přežily. Některé se začínají zabarvovat. Ale je zajímavé, že některé jsou kulaté a některé podlouhlé. A taky mi připadají větší než jsem viděla u Vlašínů, některé mají už přes tři cm. O víkendu dám další zprávu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod bobek » pát 13. srp 2010 8:16:40

Pokud jde o rajče co mám doma za oknem (zevnitř) plody se začaly konečně tvořit až po té co jsem začal "třást".
Ty co mám na zahradě na kompostu rostou velmi bujně, mají nasazeno spoustu plodů. Drobných kulatých plodů, né větších než 1 centimetr. Několik málo jich už dozrálo, jsou velmi chutné. Ty co jsem vysadil jen tak mimo záhon do louky jsou oproti kompostovým zakrnělé ale i tak mají nasazeno pár plodů.

Ivana:
Odkud máš semena ? Já je mám z Gengelu pod názvem "Rajče divoké červené" . Už dříve jsem se tě na to chtěl zeptat když jsem na fotce viděl že ty tvoje mají oválný tvar. No a teď když píšeš že je máš velké až 3 centimetry tak je jasné že máme každý něco trochu jiného. Asi budeme muset udělat degustaci. Pokud jsou ty tvoje stejně chutné a odolné proti plísni jako moje, bude lepší jim dát přednost, když jsou 3x větší :)
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod Hanča » pát 13. srp 2010 8:59:03

Já jsem měla semínka taky z Gengelu letos na na jaře a roste mi přesně to, co Ivaně. Pár rajčat začíná červenat (ale k ochutnání to zatím není) a ty mají tak třícentimetrové plody. A všechny plody jsou kulaté, ale jen některé hned od začátku, jiné začaly růst jako protáhlé (vždycky všechny v hroznu) a zakulatily se až časem.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod Ivana » pát 13. srp 2010 11:25:50

Rajčata mám od Sklenky. Poslala mi dva druhy, menší a větší, myslela jsem že jde o výšku rostliny ale teď nevím. Letos jsem zasela ty větší a když vyklíčily úplně všechny tak jsem další už nesela.
Zdokumentuju celou situaci, počkám co napíše Sklenka a případně zkonzultuju s Vlašínovejma, myslím že je to opravdu něco aspoň trochu jiného.
Sklenko, jak to funguje tobě? Odkud je máš a kříží se ti?

Divoké rajče se podle Gengelu jmenuje Lycopersicon pimpinellifolium (=Solanum pimpinellifolium), nicméně i v seznamu Gengelu je otazník. Na netu se dají najít výsledky křížení tohoto divokého rajčete, je to stránka Argentinské univerzity.
Takhle by mělo vypadat divoké rajče Lycopersicon pimpinellifolium podle obrázků strejdy googla:
obrázek 1
článek a obrázek
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod Ivana » pát 13. srp 2010 11:31:21

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod Ivana » pát 13. srp 2010 11:41:29

Aha, kdybych četla pořádně...Sklenka už na začátku píše že ty větší mají větší plody. Sklenko, máš je všechny z Gengelu?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka

Příspěvekod Petra » sob 14. srp 2010 19:41:07

Máte někdo zkušenost se zkracováním výhonů u divokých rajčat, ted v polovině srpna jsem je trochu zkrátila, protože každý rok mi sice od srpna plodí, ale polovina plodů nestačí uzrát a zmrzne.

Jinak pěstování u opory je ideální vyšplhají někdy i 2m.

Budu mít také jako každý rok semena na rozdávání.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

PředchozíDalší

Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků