Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod houba » ned 17. črc 2011 21:31:01

První divoká rajčátka sklizena :). Nicméně opravdu jen první, naprostá většina již vytvořených plodů je dosud "hluboce" zelená. Jíst je zatím nebudu - právě tyto je třeba nechat na semena.
Bezdomovci kvetou, u mě se objevují až od června. Letos bylo zajímavé předpěstovávání. V práci máme veliká okna obrácená k jihu. Rajčata jsem vyséval 9. března do misek. Počátkem dubna jsem je přesázel do truhlíků a koncem dubna už by chtěly na zahradu. Tak rychlé to bylo...Ještě že jsem je tam nedal! Nakonec jsem sázel přerostlé sazenice 20. května. Osvědčila se mi smíšená kultura s brokolicí, ve které divoká rajčátka pěstuji jako tyčková (ale nic nezaštipuji). Rajčátka přivazuji k vysokým tyčím a brokolice krásně roste mezi nimi "ve spodním patře".

přeji hezký den
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » pon 18. črc 2011 5:44:39

Takže mi to letos dopadlo tak, že větší kříženci nebudou, ty opravdu slimáci sežrali kompletně. Divoká rajčata se napřed tvářila jako že si to rozmyslí, neměla jsem je letos přepíchané do kelímků, ale nakonec se rozhodli že jo a už mají trsy metr a půl v průměru a malé zelené plody. Zralými plody se pochlubit nemůžu, zajímalo by mě jak to Houba dělá.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Smalsoft » pon 18. črc 2011 13:18:07

Já mám u divokých rajčat teprve asi 15 zelených. Ale největší keř mám z jedné rostlinky, téměř komplet sežrané od slimáků. Zůstal jen pahýl asi 8cm dlouhý, ale nechal jsem ho na záhoně a on obrostl a je největší ze všech. :)
http://smalsoft.blogspot.com/
Smalsoft
začátečník
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 30. zář 2010 9:00:02
Bydliště: okr. Blansko

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » pon 18. črc 2011 18:24:46

To oni dovedou, vloni mi vyrašily (ale u těch zkřížených) postranní větve z pahýlu 2 cm vysokého když už jsem myslela že je po něm.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod houba » pon 18. črc 2011 20:57:46

S těmi slimáky mě to docela překvapuje. Mám z vlastní zkušenosti zafixováno, že rajčata žerou až když "nemají co do huby". Nepamatuji si, že by mi sežrali sazenici rajčete. Jiné rostliny se snažím různě uchránit před jejich žírem, u rajčat a póru jsem v klidu...
Co se týče zralých plodů, bohužel nesdělím žádný zázrak. Zatím jsou jen na rostlinách slabšího vzrůstu. Zřejmě jde o to, že méně živená rostlina vkládá více energie do reprodukce. Jakou roli hraje obvyklé získávání semen z prvních zralých plodů, to nedokážu odhadnout.
Jinak mám na zahradě zralá první keříčková rajčata odrůdy Cipollino (získaná rovněž prostřednictvím seznamu na www.gengel.cz).
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » pon 18. črc 2011 21:00:00

Aha, tak jestli bereš několik let semena z prvních plodů tak děláš selekci a budeš mít za chvíli vlastní ranný kultivar.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod houba » ned 07. srp 2011 21:30:24

Rajčátka z menších, méně živených keřů sklízím od začátku srpna již průběžně. Na těch větších, lépe živených keřích ještě nedozrálo ani jedno. Vidím to na zářijové sklizně. Tedy, chcete - li rozložit sklizeň do delšího času...přinuťte některé keře nepříliš bohatou výživou směrovat energii do reprodukce. Na těch lépe živených je samozřejmě nakonec větší celkový počet plodů.
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Hanča » ned 09. říj 2011 18:20:14

Teď řeším, co se spoustou zelených plodů, které nejspíš už nestačí dozrát (rajčata jsem letos sázela na druhý pokus, když první várku slimejši kompletně zlikvidovali). Je lepší je otrhat a nechat dozrát v teple? Dozrají? Nebo je přece jen ještě nechat venku a riskovat mráz? Dají se ještě nějak zpracovat plody přešlé mrazem nebo jsou pak už jen na kompost?
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod Ivana » ned 09. říj 2011 18:51:04

To jsem řešila vloni (a letos budu zase). Za oknem dozrají, to už tady taky někdo psal a moje zkušenost je taky taková. Přešlá mrazem jsou nepoužitelná (nebo jen některá, omezeně na polívku nebo na kečup, pokud je sklidíš ihned poté co namrzly).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divoká rajčátka Solanum pimpinellifolium

Příspěvekod houba » čtv 20. říj 2011 20:13:31

Díky vydařenému babímu létu byla velmi pěkná úroda divokých rajčátek od druhé poloviny srpna do konce září. V říjnu již bylo dozrávání dalších plodů velice pomalé, proto ani nevadilo, že v noci na 14.10. rostliny zmrzly. Nějaké plody stačila letos přinést i rajčata ze samovýsevu (loni se to nepovedlo).

Přidám jednu zajímavost, která se týká rajčat obecně. Nejednou jsem je našel v letních měsících na štěrkových náplavech v korytech potoků a řek. Samozřejmě bez plodů, ale některé kvetoucí.
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

PředchozíDalší

Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron