salát

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

Re: salát

Příspěvekod Ivana » úte 19. črc 2011 10:54:55

Já si totiž myslím, že nejspíš to vyběhnutí do květu způsobilo právě to překrytí petkama. Co si o tom myslíte vy? Možná má někdo víc zkušeností.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: salát

Příspěvekod Alena » úte 19. črc 2011 21:41:45

No, mně sežrali slimáci komplet až na košťál už vzrostlé sazenice kamenáče, když už byly skoro na sklizení. Petky nepoužívám.
A vysévala jsem ho někdy koncem března hned poté, co mi přišla semena z Gengelu.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: salát

Příspěvekod houba » stř 20. črc 2011 22:04:54

Měli ti slimáci nějako jinou alternativu co sežrat?
Co se týče PET-lahví, ty nechávám jen nad čerstvě vysazenými rostlinkami, částečně z důvodu snížení výparu. Po týdnu je odstraňuji. V té době už jsou rostliny dobře zakořeněné, vitálnější a pro slimáky tudíž ne tolik zajímavé (pokud tedy mohou najít něco zvadlejšího). Jinak bych doporučil používat spodní části PET-lahví namísto těch horních s otvorem. Přístup vzduchu lze snadno zajistit nastřihnutím rohů a slimák tam nevleze.
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: salát

Příspěvekod Alena » stř 20. črc 2011 23:21:29

houba píše:Měli ti slimáci nějako jinou alternativu co sežrat?

Plnou zahradu kytek a zeleniny - žerou všechno :mrgreen: Ale kamenáč jim letos udělal obzvláštní radost, vedle rostoucího Červánku si nevšimli. (Pro úplnost - loni sežrali naprosto všechno, třeba mrkev nechali až z pátého výsevu na konci června, rajčata jsem prvně v životě musela kupovat, protože mi je zlikvidovali, prostě všechno. Letos si vybírají.)
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: salát

Příspěvekod Misazap » čtv 21. črc 2011 16:03:01

Tak já jsem taky zkusila kamenáč, krásně klíčil, ale když jsem ho přesadila ven, tak mi je komplet sežrali slimáci. Měla jsem jich pár kousek od sebe v takovém pokusu o polykulturu .. a oni sežrali jeden, pak druhý ... až sežrali všechny.
Tak jsem zkusila dát další jinam a dopadlo to stejně. Nakonec jsem v zoufalství dala pár do kýble k rajčatům a ty vypadají že je zatím nenašli a rostou, ale už jsem je měla moc dlouho v květináčku na předpěstování a jsou protáhlé. Ty co jsem nestihla zasadit (už se nikam nevešly) mi všechny vykvetly - myslíte že je můžu nechat na semeno, nebo je mám zlikvidovat (asi měli míň světla + docela teplo)? Je to moje jediná šance jak získat nějaká semena. Nechala jsem si ale větší část semen co mi přišla na jindy. Jen bych tohle asi neposílala zpátky do Gengelu, holt až jestli se mi povedou vypěstovat řádně příští rok :-(.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: salát

Příspěvekod Alena » čtv 21. črc 2011 18:08:17

Ještě přičiním poznámku ohledně růstu kamenáče - současně s ním jsem vysévala kromě Červánku i ledový a římský salát a Plzeňský kamenáč klíčil a rostl jednoznačně nejrychleji a nejlépe. Ovšem taky nejvíce chutnal slimákům a nejrychleji jel do květu, jak už bylo řečeno... Teď mám asi kolem 10 kvetoucích nebo "opoupatovaných" rostlich.
Ještě mám na záhoně Ševču, toho asi 5 kousků, které (zatím) slimáci nechali. Taky jim moc chutnal :mrgreen: Takže uvidím, zda mi vůbec nějaký zbyde na semeno. No moc mě tedy tyhle odrůdy nenadchly...Zato římský salát mi slimáci nechali všechen. Nežrali ho ani loni, to byl ostatně jediný, který jsme vůbec měli, jinak všechno zlikvidovali. Asi je tak velký, že ho nezmůžou (ne, že by se ho vůbec nedotkli, ale prostě asi celý nesežerou).
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: salát

Příspěvekod houba » pát 22. črc 2011 20:46:51

To jsou všechno zajímavé zkušenosti. Začínám se bát, že jsem měl jenom štěstí...
Výsev Plzeňského kamenáče jsem provedl 3. dubna do misek (předpěstování v místnosti). Na přepichování do sadbovačů jsem si udělal čas až po třech týdnech, kdy už byl salát značně vzrostlý. Tuto fázi života strávily rostliny na dvoře. Na výsadbu sazenic jsem si udělal čas až měsíc po přepichování, tj. až po 20. květnu. Je jasné, že jsem je zdržoval v růstu (nezáměrně). Vysadil jsem 40 ks nadvakrát (po týdnu). Vyplnil jsem jimi volná místa mezi sazenicemi brokolice, rajčat, kedlubnů. Počasí pro ujímání sazenic nebylo zrovna ideální. Po týdnu jsem zjistil, že chybí pouze 1 kus (zanedbatelné) a navíc byly sazenice ve výborné kondici. Během června jsem pak Kamenáč nadvakrát sklidil kvůli vybíhání do květu a část ponechal pro sklizeň semen. Hustota slimáčí populace v době růstu Kamenáče byla maximálně 8 ks sebraných jedinců na metr čtvereční (nic moc, v letech 2005-6 byla víc než dvojnásobná). Možná zajímavější je zjištění, kde se ti slimáci zdržovali. Bylo to pod spodními listy salátu (včetně Kamenáče), v porostech ředkví, špenátu a karotky. Nikde nezpůsobili škodu. Žrali tlející materiál (včetně toho, který vznikl z ponechaných posklizňových zbytků). Ale především se zdržovali v lemech. Z nich vycházejí pouze po dešti a každý tlející rostlinný materiál, který jim stojí v cestě, přitom chrání rostoucí zeleninu.

Přeji hezký den
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: salát

Příspěvekod Alena » sob 23. črc 2011 19:17:25

Já rozhodně nejsem "evidenční" typ, můj přístup ke všemu je velmi bohémský, takže nějaká přesná čísla a data po mně nikdo nemůže chtít. Srovnám ale loňský a letošní rok u nás (Jižní Čechy, České Budějovice a vesnice nedaleko Prachatic, kde máme chalupu). Loni tu byl extrémní výskyt slimáků, jaký nepamatuju; jak už jsme psala výše, sežrali absolutně všechno, nechali jenom ten římský salát a zeleninu vzešlou z pozdních červnových výsevů nebo výsadeb. Letos bylo celé jaro výrazně sušší, což zřejmě omezilo jejich aktivitu, takže na rozdíl od loňského roku veškeré výsevy mohly nejen vzejít, ale i vyrůst. Začali žrát až někdy v červnu už vzrostlé rostliny. Mulčuju už 20 let a protože jsem bordelář, nechávám různě ležet i nejrůznější rostlinné zbytky, takže na výběr mají ty slizké bestie dost. Ale jak pozoruju, u mě prostě žerou všechno. Letos ovšem nejraději ten kamenáč, ledový salát a jahody, všechna ostatní zelenina je "načatá" minimálně. P. kamenáč byl vysetý do misky, do vyklíčení ponechán ve skleníku a dál předpěstován venku, stejně jako ostatní saláty. Po přesazení na záhon jsem ho sice obsypala Ferramolem, slimáci ale v té době zřejmě ještě nebyli moc aktivní (jak tak pozoruju, ten Ferramol je spíš pro srandu králíkům, nezdá se mi, že by ho moc konzumovali, když ho nasypu na záhon, zelenina je stejně sežraná a zelené granulky netknuté, až tam zplesniví). Když povyrostl, začalo už pršet a rostliny byly slimáky úplně obalené a ožrané na košťál. Schovávají se pod mulčem, v puklinách půdy, pod listy čehokoliv, navíc mám jahody a tykve na černé netkané textili, což je pro ně taky ráj, a ještě jsem na cestičky mezi záhony letos začala pokládat kartony, abych nemusela pořád plít, pod nimi je jich samozřejmě taky spousta - vždycky odkrývám kartony a textilii a půlím bestie lopatkou). Jenže v plevelu na cestičkách se zdržovali stejně, takže je to takhle vlastně lepší - ušetří mi to pletí a pod kartony je snadno najdu a zničím. Vypadá to sice neesteticky, ale tam je to jedno.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: salát

Příspěvekod houba » sob 08. říj 2011 22:22:25

U mě se to trochu setkává obojí - zahradnickou činnost beru jako tvůrčí a zároveň poznávací hru. Takže je to částečně na způsob umění a částečně na způsob vědy. O salátu Plzeňský kamenáč jsem letos zjistil možná praktickou věc - při své "velikosti" se dá úspěšně vypěstovat i v truhlíku za domem. Když už nemám kam sázet, ca 10 rostlin tam nechám až do sklizně a výnos nebude o mnoho jiný, než na záhonech.

Přeji hezký den:-)
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Předchozí

Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron