salát

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

salát

Příspěvekod sklenka » úte 30. bře 2010 21:38:39

Plzeňský kamenáč (mám ho z Gengelu), to je u nás jasné číslo 1.
Je v podstatě dokonalý: extrémně otužilý - podzimní semenáče mi už poněkolikáté pod sněhem v pohodě přezimovaly, vytváří malé kompaktní hlávky, ve kterých úplně všechny lístky, i ty spodní, jsou sladké a křupavé, do květu se nijak zvlášť nežene. Přesévá se (když se to povede do nízkého trávového mulče, nemusí se pak zjara ani plít), nepotřebuje zálivku a přijde mi, že slimákům chutná míň než jiné odrůdy salátů (zato dětem chutná o hodně víc). Dá se vysévat i v létě, ale tam pak některé rostliny jdou hned do květu, hlávku vytvoří jen některé.
Přílohy
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: salát

Příspěvekod Hanča » stř 31. bře 2010 0:02:28

Sklenko, můžeš prosím napsat podrobněji, jak to děláš s tím trávovým mulčem? Plzeňský kamenáč mám letos poprvé, takže to pro mě bude tip spíš napříště. Pleju opravdu nerada, tak kdyby to nemuselo být... :D . Díky!
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: salát

Příspěvekod sklenka » stř 31. bře 2010 7:59:55

No, je to jednoduché. Jak se na jaře začne sekat tráva na frekventovaných plochách, tj. nakrátko, rozprostřu ji (trochu zavadlou) v tenké vrstvě na záhon. To už tam většinou raší nějaké výsevy nebo jsou zasazeny předpěstované sazeničky - ty obložím, nepřekryju, samozřejmě. Zelenina roste a trávu podle potřeby doplňuju (tak 3-4x za sezónu). Docela se hodí nasušit si trochu téhle krátké trávy pro použití na podzim a brzy na jaře, když se ještě neseká - to aby bylo čím ucpat díry vzniklé po sklizni něčeho. Koncem léta nebo na podzim, když sklízím semínka, jich do toho trochu vyklepu, nebo se vyklepou sama - na jaře něco vždycky proroste a plevele je minimum. Saláty - kamenáče třeba vyraší většinou už na podzim, ale slušná část jich zimu přežije. Mně to funguje se salátem, lebedou, mangoldem, kadeřávkem, pastinákem a naťovou petrželí, mezi to nechám vysemeňovat měsíček a nevím, co ještě. Když chci do takhle ošetřeného záhonku něco vysévat ještě na jaře, kousek mulče jen poodhrnu, nestahuju ho celý - nebo respektive nedělám to každý rok. Vždycky si nějaké plochy vyčlením na tyhle kontrolované samovýsevy a z některých mulč stáhnu. Třeba hrách se dá sít klidně do výše popsaného mulče - proroste, ale cibule mi v mulči růst nechce, takže tu dávám do holé půdy, přiseju k ní mrkev a pak přiložím trochu mulče jen k té mrkvi. Jako mulčovací materiál se dá použít i ledacos dalšího - třeba zeleninové lupení, ale tráva se zatím osvědčila nejlíp. Jen se nesmí dávat úplně čerstvá a ve velké vrstvě, to pak plesniví.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: salát

Příspěvekod Alena » stř 16. bře 2011 10:55:40

Sklenko, prosím, mám dotaz. Právě mi z Gengelu přišel Plzeňský kamenáč a Ševča. Jak velké množství semen bývá z jedné vykvetlé rostliny? Jde mi o to, kolik jich mám ponechat na květ, abych měla dostatek semen pro zaslání zpět i pro svou potřebu. Pokud mi to tedy nesežerou všechno slimáci, čehož se po loňských neblahých zkušenostech s jejich invazí velmi obávám. Díky předem za odpověď.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: salát

Příspěvekod sklenka » stř 16. bře 2011 21:27:47

No, myslím, že když se zadaří, odpovídající množství dají tak dvě, tři rostliny, ALE... ono je to každý rok jinak, ale zvlášť u Plzeňského kamenáče se mi stává dost často, že něco semeníky vyžere nebo v nich semínka shnijí ještě před dozráním, pak taky musíš počítat s úmrtností semenaček v případě invaze slimáků, hnití v deštivém létě a já nevím, s čím ještě. Já vysazuju salátů fakt hodně (mám velké plochy) a většinou to nestíháme sníst, při sklízení postupuju od těch nejneduživějších a nejdřív vybíhajících do květu k těm pěknějším, takže většinou přirozenou cestou zbyde určitě tak deset, patnáct nejpěknějších rostlin, které nechám vykvést. Loni jsem nějak neuhlídala salátuchtivé děti a slimáky, zůstaly jen asi tři rostliny, kolem kterých jsem taky pravda včas nevyplela měsíček a lebedu a výsledkem je, že seju semínka z předloňska. Tož asi tak.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: salát

Příspěvekod Alena » sob 18. čer 2011 20:36:52

Tak mi Plzeňský kamenáč bleskurychle všechen střílí do květu a navíc přenáramně chutná slimákům. V tomhle ohledu mi připadá nejlepší Červánek - na ten tolik nejdou ani tak rychle nevybíhá. A chuťově je taky dobrý, má velké srdéčko jemné chuti.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: salát

Příspěvekod houba » ned 17. črc 2011 21:18:49

Tohle salátové vlákno mě také zajímá. Letos jsem se rozhodl srovnávat saláty různých odrůd. Koupil jsem si v obchodě současné komerční odrůdy (Maraton, Faraon), z Gengelu objednal Plzeňský kamenáč a celou sadu doplnil poněkud již starým vlastnoručně sbíraným osivem odrůdy Král máje. A který že salát zvítězil? Jednoznačně Král máje. Staré osivo sice nechtělo moc klíčit, ale nakonec si dalo říct. Výsledkem byly velké, šťavnaté, chutné hlávky, relativně pomalu vybíhající do květu. Kamenáč je také dobrý, ale podstatně menší a vybíhal rychleji. Maraton a Faraon byly chuťově velmi mdlé. Velikostí hlávek přitom nepřekonaly Krále máje. Pro účely semenaření jsem nové odrůdy zavrhl, Kamenáč jsem si nechal. Mám na zahradě asi 10 kousků před květem.

přeji hezký den:-)
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: salát

Příspěvekod Ivana » pon 18. črc 2011 5:48:52

Zkoušela jsem letos Krále máje, ale sela jsem ho pozdě. Máme ho na dvou místech, v hrůze před slimáky jsem dala na čtyři sazenice petky a sundavala jsem je také pozdě. Jsou sice daleko větší než ty bez petek, ale všechny jdou do květu a nic z nich není. Ty ostatní jsou zatím maličké.

Sklenko, nemohla bys mi prosím letos schovat několik semínek toho Kamenáče? Chtěla bych ho zkusit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: salát

Příspěvekod Smalsoft » pon 18. črc 2011 13:11:47

Letos jsem poprvé zkusil salát a to právě Plzeňský kamenáč. Slimákům strašně chutná, co nesežrali na to jsem dal PETky, ale stejně mám 5 nebo 6 posledních a všechny rostou do květu. :( No aspoň budou semínka na příští rok.
http://smalsoft.blogspot.com/
Smalsoft
začátečník
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 30. zář 2010 9:00:02
Bydliště: okr. Blansko

Re: salát

Příspěvekod houba » pon 18. črc 2011 21:20:34

No nedivte se, v tomto ročním období :mrgreen: Jarní saláty v mých (podhorských) podmínkách zpravidla sklízím od poloviny května do konce června. Vybíhání do květu závisí na počasí (teplo a sucho jej urychlí), ale zpravidla se děje během června. V létě lze sklízet ledový salát nebo třeba dubáček. Teď je zas vhodná doba k výsevu jarních odrůd pro druhou sklizeň.
Co se týče slimáků, větší naději na přežití mají vzrostlé sazenice s dobrým kořenovým systémem. Klasické malé sazeničky bych si bez PETky netroufl nechat. Přímý výsev bych určitě překryl netkanou textilií (s okraji důsledně zahrabanými, aby nevlezli pod ní). Plzeňský kamenáč vynikal dobrou reakcí na přesazení. Nějak ho to "nerozhodilo" :)
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Další

Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron