tyčkové fazole Blue Lake, Becok

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

tyčkové fazole Blue Lake, Becok

Příspěvekod sklenka » stř 31. bře 2010 8:42:28

Moje oblíbená odrůda je Blue Lake s tmavofialovými lusky - velmi bujně rostoucí a úrodná. Nevím teď, kdo ta semena produkuje, ale prodávají se snad v každé trafice. Lusky jsou dlouhé, masité a až do zaschnutí úplně bez vláken. Pěstuju je hlavně kvůli chutným, jemňoučkým luskům, ale i semena jsou po uvaření dobrá. Po několikerém přepěstování u mě na zahradě jsou rostliny každým rokem větší, loni vyrostly do čtyř metrů, pobořily mi třímetrový vrbový stojan, přelezly na tyčky od rajčat, ty obsadily a prakticky udusily rajčata. Plodily až do zámrazu a lusků jsem sklidila kýble, k tomu ještě asi litr semen - to vše pouze z jednoho stojanu. Kdyby někdo potřeboval, semínek mám ještě dost. Fotku jsem bohužel nenašla.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: tyčkové fazole

Příspěvekod bobek » stř 31. bře 2010 9:13:55

U mne v mrazové kotlině se odrůdě Blue lake příliš nedaří. Né že by vůbec ale nic moc. O sklizni jakou popisuje Sklenka se mi může jen zdát. A to jsem si myslel že Voticko je chladnější oblast :) Samozřejmě že fazole vysévám až po zmrzlých. Daleko lepší výsledky mám s fazolem šarlatovým a s odrůdou Rob Roy.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: tyčkové fazole

Příspěvekod sklenka » stř 31. bře 2010 10:18:14

No jo, ono u nás absolutně asi je chladněji (i když těžko říct, nám slezl sníh už před týdnem a tobě předvčírem?), jenže zahradu máme v jižním svahu, a zeleninovou zahrádku navíc chráněnou stromy a budovami, takže vytváří jakoustakous sluneční past - ne úplně dokonalou, ale funguje to. A pravda je, že tahle odrůda fazolí potřebuje sluníčko a poměrně dost živin - nejlíp se jim daří v sousedství vyvýšeného záhonu, odkud se přiživují a možná trochu i přihřívají.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: tyčkové fazole

Příspěvekod AniCiz » stř 04. srp 2010 19:37:53

Nepěstuje někdo fazol kraj. názvem ,,Becok''_ na severní moravě jsme je měli,vynikající různých barev semen.
Bohužel,nevzala jsem je do nového bydliště..A taky hrách cukrový Hejzlarová.. :(
Hezký den přeje Ani
Uživatelský avatar
AniCiz
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 15. črc 2010 20:49:50
Bydliště: Litomyšl

Re: tyčkové fazole

Příspěvekod bobek » stř 04. srp 2010 20:25:33

Tak pokud jde o "Becok", domnívám se že se jedná o fazol šarlatový a to není žádná vzácnost. Ale nejsem si na 100% jistý, pokud v tom má někdo jasno ať se ozve.

A hrách cukrový Hejzlarová jsem letos dostal od Gengelu, poslali mi ho hodně, cca půlku jsem na čtyřikrát vysel (slimáci v koalici s kosáky mi to zlikvidovali), zbytek rozdal a vyměnil ... Mám obavy že letos Gengelu nebudu moct vrátit co jsem od nich dostal, takže hrách Hejzlarová letos nenabízím.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: tyčkové fazole Blue Lake, Becok

Příspěvekod jiho » sob 12. lis 2011 11:04:19

Pro Fazol šarlatový jsem založil samostatné téma - myslím že si je zaslouží. :)
Fazol šarlatový - máslový
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35


Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron