křez tenkolistý Diplotaxis tenuifolia (dvojradovka)

Odrůdy, které se vám osvědčily a které můžete doporučit ostatním.

křez tenkolistý Diplotaxis tenuifolia (dvojradovka)

Příspěvekod sklenka » čtv 21. říj 2010 8:12:51

Letos jsem pro fatální nedostatek času musela přes léto ponechat zahradu svému osudu, takže rostliny, které budu doporučovat, jsou prověřené opravdu důkladně. Vítěznou rostlinou tohoto roku se pro mě jednoznačně stala tzv. divoká roketa. Měla jsem pytlík semen z Anglie, stálo na něm: WILD ROCKET, rucola selvatica. Vyrostla z toho kytka s jasně žlutými květy, hodně vykrojenými listy, poléhavého růstu. Podle mě jde o křez tenkolistý, diplotaxis tenuifolia, který ostatně prodává SEMO též pod názvem WILD ROCKET. K botanickému určení viz i diskuse: viewforum.php?f=28, Rukola a roketa

A teď ta chvála: nejenže kytka ve zdraví přežila veškerou nepřízeň osudu a její lupení lupení mi natolik zachutnalo, že jsem si na něm vypěstovala závislost, ale hlavně - je vytrvalá a dá se sklízet úplně po celou sezónu: obráží na jaře tak začátkem dubna a baštím je ještě teď, a to už u nás několik nocí pořádně mrzlo. Na rozdíl od rokety seté, která jak vykvete, je po ptákách, u téhle kvetení vůbec nevadí, ani se nemusí zaštipovat - ze stonku permanentně vyrážejí boční výhony s mladými listy, které jsou stále jedlé a chutné, i když s postupujícím létem trochu nabírají na ostrosti. Slimáci, dřepčíci ani srny si jí vůbec nevšímali, sucho snáší výborně, plevel spolehlivě zadusí. Jenom pozor, hodně se rozlejzá do stran - počítat s větším místem.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: křez tenkolistý, nebo co to vlastně je

Příspěvekod Ivana » čtv 21. říj 2010 13:02:19

Nedávno jsem křez tenkolistý Diplotaxis tenuifolia taky ochutnala a zcela se vyrovná chutí roketě. Na žebříčku nejchutnějších volně rostoucích rostlin je u mě určitě na prvním místě. Jako rostlinu ho znám už dlouho, dřív mě ho ovšem nenapadlo ochutnávat. Už mám semínka a hodlám ho bezúdržbově pěstovat. Roste spolu se svým blízkým příbuzným křezem zedním Diplotaxis muralis na jižní Moravě, křez zední se ale někdy chová jako jednoletá rostlina.

Rukola selvatica je podle mě nějaký obchodní název, osobně se mi vůbec nelíbí neboť vnáší do celé věci jenom zmatek (podobně jako řada jiných obchodních názvů).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: křez tenkolistý, nebo co to vlastně je

Příspěvekod Petra » sob 12. bře 2011 14:15:14

Lenko, kde křez pěstuješ, osluněné místo je asi ideální. Nemáš zkušenost, zda poroste i ve stínu? Co na něj slimáci?
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: křez tenkolistý, nebo co to vlastně je

Příspěvekod sklenka » sob 12. bře 2011 16:54:51

Velmi osluněné místo, snáší i velké sucho. Slimákům nechutná, ale bohužel jsem teď zjistila, že kořeny velmi chutnají hryzcům. Křez už mi začal krásně obrážet a teď vytahuju ze země ohlodané pahýlky :evil: A to jsem na něj měla takovou chuť :cry: :cry: :cry:
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: křez tenkolistý, nebo co to vlastně je

Příspěvekod Ivana » ned 13. bře 2011 9:44:59

Petra: ve stínu mu dobře nebude.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: křez tenkolistý, nebo co to vlastně je

Příspěvekod Danka » čtv 20. říj 2011 21:02:01

Můj první pěstitelský úspěch, který mi zamořil celý záhon. Nevadí mi to, je výborný a ještě dnes, v říjnu, byl součástí večeře. Nemám moc místa na plném slunci, tak jsem zkusila pěstování i pod stromy - jižní a západní strana. Rostl pěkně i když na něj slunko svítilo jen odpoledne, jen méně kvetl.
Zdravím, Dana
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: křez tenkolistý, nebo co to vlastně je

Příspěvekod Ivana » sob 22. říj 2011 12:22:47

Taky se mi rozrostl a dokonce začal utlačovat čechřici, které ještě nezačala pořádně růst. Z důvodů nedostatku místa a diverzifikace rizik (slimejši) jsem dala jednu sazenici pod jabloně do stínu a podle mých původních předpokladů tam živoří.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: křez tenkolistý, nebo co to vlastně je

Příspěvekod Petra » stř 02. lis 2011 9:14:04

Kolikaletka je ten křez? Tuším Lenka říkala, že když se ostříhávají květy tak víceletka, ale když se neostříhávají tak mi přejde, že také vydrží.
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: křez tenkolistý, nebo co to vlastně je

Příspěvekod Ivana » čtv 03. lis 2011 22:11:53

Jsou dva volně rostoucí druhy, velmi podobné. Křez zední je jednoletý, křez tenkolistý je vytrvalý. Rozlišovacím znakem je délka květních stopek právě rozkvetlých květů: křez zední (viz obrázek) má květní stopku stejně dlouhou jako květy, křez tenkolistý 2 až 3krát delší než květy (viz obrázek).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Odrůdy hodné doporučení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron