Potenciální přirozená vegetace

Každý pozemek má jiné podmínky. Na tom závisí, čemu se tam bude dařit a čemu ne.

Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod Ivana » čtv 28. led 2010 13:40:15

Zatím jen odkaz
Mapka s legendou
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod Ivana » stř 03. úno 2010 14:05:57

Mapa potenciální přirozené vegetace je výrazem současného ekologického potenciálu krajiny.

Potenciální přirozená vegetace je taková vegetace, která by se vytvořilav určitém území v určité časové etapě za předpokladu vyloučení jakékoliv další činnosti člověka (definice Tuxen). Při tvorbě mapy přihlížíme tedy k nezvratným změnám, které člověk způsobil (odvodnění, vodní díla, těžba apod.).
Jednotky potenciální přirozené vegetace vyjadřují současný biologický potenciál každého stanoviště. Jednotky jsou souborem podobných stanovišť s podobnými charakteristikami klimatu, vodních poměrů a živin a tedy i podobnými růstovými podmínkami.
Výhoda používání map potenciální přirozené vegetace je teda zřejmá - nemusím studovat samostatně a odděleně klimatické charakteristiky, půdu, podloží atd., abych zjistila nebo mohla porovnat podmínky v konkrétním území. Nepotřebuji pět map, bude mi stačít jedna.
Pro jednotky potenciální vegetace jsou známé vhodné druhy k výsadbě, jsou navrženy nejvhodnější směsi k zatravnění, dá se odhadovat produktivita území.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod Olgoj Chorchoj » čtv 11. úno 2010 22:01:46

Ivana:
Pro jednotky potenciální vegetace jsou známé vhodné druhy k výsadbě, jsou navrženy nejvhodnější směsi k zatravnění, dá se odhadovat produktivita území.

Kde se dají zjistit ty vhodné druhy k výsadbě?
Olgoj Chorchoj
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 11. úno 2010 19:55:43

Re: Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod Ivana » čtv 11. úno 2010 23:56:40

U mě. Nebo v odborné literatuře.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod Olgoj Chorchoj » pát 12. úno 2010 0:11:15

Ivana: a budeš tak hodná a podíváš se, co by se hodilo u nás na Sokolovsku? Podle té mapky je tady potenciální biková bučina. Nebo abych moc neobtěžoval, tak by stačil i odkaz na knihu, kde bych se to dočetl.
Olgoj Chorchoj
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 11. úno 2010 19:55:43

Re: Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod Ivana » pát 12. úno 2010 0:38:17

Ještě se rozmyslím, zdali se s tebou podělím o své odborné znalosti. Zatím mi nepřipadá, že by ses tu choval příliš konstruktivně.
Ostatní členové fóra mi můžou kdykoliv poslat SZ.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod houba » čtv 25. úno 2010 22:27:47

Mapa potenciální přirozené vegetace má pokud vím dost hrubé rozlišení na to, abych z ní dokázal spolehlivě vyvodit něco o přírodních podmínkách na konkrétním pozemku. Ta zahrada přece není na Sokolovsku, ale na konkrétním místě Sokolovska, jehož přírodní podmínky se mohou dost lišit od podmínek v území převládajících. Možná je pod zahradou či vesnicí malé těleso minerálně silné horniny, nebo se zahrada nachází na místě se specifickým mikroklimatem (údolí, jižní svah apod.). Koneckonců, o zpracování některých oblastí v geobotanických mapách (např. zrovna u nás v jižních Čechách) existují pochybnosti. Nic proti těmto mapám, pokud si mám učinit představu o krajině, ale pro náš účel je to jenom první přiblížení. Proto bych si v žádném případě netroufl podle takové mapy na konkrétním pozemku navrhnout výsadbu.

hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod Ránazrána » čtv 25. úno 2010 23:51:12

Můj názor na věc je ,že je mi ta mapa celkem k prdu. Podle ní opravdu navrhovat nehodlám , chípla bych hlady ve své lokalitě , anebo by se ze mě musela stát koza horská či divočák.
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24

Re: Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod Ivana » pát 26. úno 2010 12:10:31

Houba: Máš pravdu, mapa potenciální přirozené vegetace je generalizovaná a vždy je potřeba brát v úvahu i podmínky na konkrétním pozemku. Geobotanická mapa je o hodně podrobnější, takže tam najdeš zohledněné i některé podmínky, o kterých píšeš. Samozřejmě je ale také generalizovaná, i když méně.

Ránazrána:
Ránazrána píše: Ale jsou i jiná omezení a to ta v našich hlavách a našich tělech. Jsme to my sami, kdo si je vytváří a jen my sami je můžeme zrušit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Potenciální přirozená vegetace

Příspěvekod Ránazrána » pát 26. úno 2010 23:25:00

Ivana:Právě proto mě mapy jen tak nerozhodí :)
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24


Zpět na Přírodní podmínky na pozemku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron