Skvrny a bělení prádla sluncem

Ekologické čistící prostředky, jiné recepty, tipy a triky.

Skvrny a bělení prádla sluncem

Příspěvekod Ivana » ned 04. srp 2013 11:39:31

Ráda bych v tomto vlákně vyměňovala zkušenosti obecně se skvrnami a s bělením prádla na slunci.
Nedávno jsem se potýkala s bílou bavlněnou přikrývkou a polštářem s náplní z dutého vlákna, takže je nelze vyvařit, s mnoha fleky od potu, kafe, čaje a dubové tinktury a asi i koly (jestli někoho zajímá značka tak polštář i přikrývka Klinman). Prohledala a nastudovala jsem všechny možné doporučované postupy na netu a použila všechno co jsem měla po ruce. Výsledky mého snažení:
kyselina citrónová - snad trochu jo, ale nic moc
mýdlo s jelenem - funguje, ale je to nadlouho. Musí se to vždycky nechat několik hodin, vyprat a znovu opakovat. Funguje líp než kyselina citrónová, ale fleky po každém cyklu jen o něco zblednou. Nejlíp působí asi na mapy od potu.
obyčejné toaletní mýdlo - funguje, ale jelen je znatelně lepší
potření lihem - nepoznala jsem rozdíl, žádná okamžitá změna, možná se ale projevila po vyprání
prášek do pečiva - snad trochu jo, ale nic moc
soda - na skvrny snad trochu jo, ale nic moc, je lepší na takou tu plošnou špínu
savo - sice doma mám, ale do toho jsem nešla. Mám zkušenost že viditelně žere látku, někdy velmi výrazně
kašička z pracího prášku - žádná okamžitá změna
slunce - mělo nejlepší výsledek. Napřed jsem bělila před praním, polévala mýdlovou vodou aby fleky zůstaly pořád vlhké (to je nutná podmínka). Skvrny zesvětlaly nejvíc ze všech použitých postupů, ale neztratily se úplně. Bělila jsem před několika dny, v těch tropických vedrech, celý den a bělila jsem to né pověšené, ale naplacato. Pak jsem to vyprala a bělila znovu na slunci. Praním fleky opět trochu zesvětlaly a opětovným bělením zase zesvětlaly. Nicméně po bělení (druhé bělení, po vyprání) se na spodní straně přikrývky pod fleky vytvořily znovu žluté mapy, tak jsem to musela zase vymáchat a mapy se ztratily. Nejlíp slunce působilo na hodně tmavé fleky asi od té dubové tinktury, zesvětlení bylo opravdu výrazné.
Přikrývka už není na první pohled kropenatá, z dálky už vypadá docela bíle, nicméně většina fleků zůstala slabě znatelná a několik skvrn je viditelných víc než slabě.

Ještě to zkusím s citrónovou šťávou, možná i horkou a taky to dám znova bělit na slunce. Našla jsem i ódu na marseillské mýdlo, takže si ho pořídím, i když je poměrně drahé a musí se kupovat v eshopu a tím se ještě víc prodraží. Splašila jsem též žlučové mýdlo a možná ho taky vyzkouším, ale občas se na netu porůznu píše že nechává žluté skvrny. Taky se píše že funguje borax, ten bych ale musela shánět taky asi na netu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další kapitoly z flekologie: citrónová šťáva a žlučové mýdlo

Příspěvekod Ivana » ned 04. srp 2013 16:13:17

Třetí fáze praní flekaté přikrývky:
Slunce fleky už moc nedobírá, připadalo mi že účinek třetího bělení je žádný nebo neznatelný. Ale některé fleky krásně dobrala citrónová šťáva, jeden světlal doslova před očima a ten zbytek zvládlo žlučové mýdlo. Udělalo sice hnusné středně sytě žluté fleky, ale po vymáchání se ztratily. Všechny fleky až na dva slabé vypadají že jsou pryč, ale uvidíme po usušení.

Shodou okolností mě syn zanechal flekatou košili, bílou s modrými proužky. Fleky hnědé, neznámého původu (později, už po vyprání bylo zjištěno že od meruněk). Umělina, 84 % polyester, 16 % viskóza.
kyselina citrónová - efekt velmi slabý až neznatelný
citrónová šťáva - fleky znatelně světlají, tedy je lepší než kyselina citrónová
žlučové mýdlo - nedělá žluté fleky jako na bavlně, všechny skvrny jsou pryč

Uvítám jakékoliv další zkušenosti nebo rady!
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Skvrny a bělení prádla sluncem

Příspěvekod Ivana » ned 04. srp 2013 18:24:59

Po pověšení: tak to vypadá že jsem to přechválila, fleky z bavlny nezmizely. Skoro mi teď za mokra přijdou horší než byly po prvním vyprání. Ach jo.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Skvrny a bělení prádla sluncem

Příspěvekod jiho » pon 05. srp 2013 13:07:20

Zatím nejlepší zkušenosti mám s perkarbonátem. Přidávám k pracímu prášku, v případě horších fleku také do bělicího cyklu automatické pračky. Navíc je levný. Ostatní zázračné prostředky jsou spíš na tahání peněz z kapes zákazníků.

Savo nebrat, poškozuje tkaniny (ještě tak na desinfekci hadry na podlahu ;) ).
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35


Zpět na Recepty pro domácnost

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník