Barvířské rostliny

Biozahrada a rostliny barvířské, textilní..........

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod Hanča » sob 01. kvě 2010 19:41:26

Je sice už po Velikonocích, ale do příštích zapomenu, že tady o tom šla řeč, můžeš to s tím barvením vajíček trochu rozvést? Hanča
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod Ivana » ned 02. kvě 2010 10:22:21

Sklenka: to bychom klidně mohli zkusit spolu.
Hanča: vajíčka barvím takhle http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2008030036
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod Hanča » ned 02. kvě 2010 11:05:20

Tak cibulová vajíčka umím, i s jarním rostlinstvem, ale moc ráda bych i jiné barvy. Zkoušela jsem zelenou z osení, jeden rok byla nádherná, všechny další pokusy nestály za nic, bohužel jsem se nekoukla, jaké obilí vyrostlo na tom poli, z kterého se to povedlo, třeba musí být určitý druh.

Vlastně ani nevím, které z těch barvířských rostlin jsou jedovaté. Letos jsem sela rmen barvířský, už má asi tak centimetr :D , tak ten nejspíš jedlý bude, příští rok to zkusím.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod Ivana » ned 02. kvě 2010 11:15:10

Opravdu to hodně závisí na druhu.
Pěknou zelenou na vajíčka ti dá ptačinec žabinec (hviezdiva prostredná), kopřiva (prhlava) a některé jednoleté trávy (u těch nevím druh, ale listy musí být měkké, nikoliv tuhé).
Na vajíčka jsem zkoušela kurkumu, ale nechytá nic moc, i když látky barví moc krásně.
Při tom způsobu, který používám dají modrou barvu některé modré květy, například fialka. Ale nabarvit celý vajíčko na modro jsem ještě nezkoušela.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod Hanča » ned 02. kvě 2010 11:53:57

Myslela jsem na druhu obilí, jestli třeba ze žita nejsou lepší než ze pšenice. Ono by to bylo stejně houby platné, na poli takhle zjara to nejsem schopná poznat, leda bych si obilíčko na barvení zasela do květináče. Ptačinec nejspíš taky, o Velikonocích, pokud nejsou v nejpozdnějším termínu, po něm u nás nebývá ani stopa (teda on pod sněhem třeba roste, ale za tu fušku s odklízením mi to nestojí). Zkoušelas někdy barvit třeba červenou řepou? Prý to jde, ale nebylo to nic moc, třeba je v tom nějaký fígl.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod Ivana » ned 02. kvě 2010 11:58:19

Obilím jsem barvit nezkoušela.
Červenou řepou barvit jde, i látky i vajíčka, ale není to nic moc. Jsou to antokyany, takže když chceš červenou nebo do červena, přidáš něco kyselého, když chceš modrou přidáš sodu nebo něco zásaditého. Ta modrá ale bývá taková špinavá a dlouho to nevydrží.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod sklenka » ned 02. kvě 2010 12:36:14

Krásnou modrou barvu dává červené zelí. Vařila jsem půlku hlávky s trochou octa a odmaštěnými vajíčky 10 min., a vyšlo to parádně, ale pozor! Zelí začne pořádně barvit, až když vychladne, takže nechat vajíčka v nálevu (případně v zelí) až do úplného vychladnutí, ideálně v ledničce až do druhého dne. Kratší namočení dává na bílém vajíčku světle tyrkysovou, dlouho máchané vychází do syté petrolejové.
Pěkná teplá žlutá mi vyšla z několika hrstí kmínu a asi jedné lžičky kurkumy + trocha octa.
Osení bylo naprosté zklamání, ale zelená se povedla ze žlutého vajíčka vymáchaného v zelí (viz výše)
Červená řepa mě dost zklamala - chtěla jsem si tu červenou posichrovat trochou slupek z červené cibule, a ona mi z toho vyšla pěkná punčochová hněď. Nicméně vajíčka jsem dělala batikovaná s listem v punčoše, takže jsem lístek sloupla, vajíčko namočila na chvíli do zelí - tyrkysový lístek na hnědém pozadí nakonec taky nevypadal zle.
Pak jsem dodatečně zjistila, že řepa vejce barví nejlíp zasyrova neředěnou šťávou. Další vajíčka už mi nezbyla, ale aspoň jsem si na ta žlutá narazítkovala kouskem řepy červené puntíky.
Sytá čokoládově hnědá se získá povařením několika slupek z vlašských ořechů - ta barví výtečně i zastudena, použití i na kraslice zdobené voskem je možné.
Nutno ale podotknout, že zmíněné barvy se cibuli stejně nevyrovnají. Ta se jediná totiž vpije pořádně do skořápky a vajíčko se dá naleštit, aniž by se barva stírala. S těmi ostatními se musí zacházet strašně opatrně, když po nich přejedeš nehtem, barva se seškrábne.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod Hanča » ned 02. kvě 2010 12:46:11

Tak tohle mě tak navnadilo, že si možná zkusím Velikonoce nanečisto ještě někdy teď. Zvlášť to červené zelí, to jsem nikdy ani nečetla. Díky!
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod Kohant » pon 03. kvě 2010 8:19:39

Šištičky z olší.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Barvířské rostliny

Příspěvekod sklenka » pon 03. kvě 2010 8:38:37

Z olše černou?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

PředchozíDalší

Zpět na Užitkové rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků