Expanze kopřivy

Nepůvodní rostliny působící invaze a rostliny expanzní.

Expanze kopřivy

Příspěvekod Ivana » pát 05. lis 2010 18:52:19

Kopřiva miluje nekosená, dusíkem bohatá místa. Podle zkušeností kolegů stačí několikrát ročně kosit a do několika let je pryč.
Vyzkoušela jsem i vytrhávání kořenů (jsou to takové dlouhé zelené kabely, často mělce v půdě) a po takovémto zásahu velmi výrazně ustoupila.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Expanze kopřivy

Příspěvekod pierro » sob 06. lis 2010 15:29:21

Souhlasím. Bohužel, nejde aplikovat na větší plochy. Starší porosty jsou často tvořany trsy s kořeny i přes 1cm v průměru a délka takových kořínků, no, stojí to za to. Spousta námahy. Z vyzkoušených metod jsou dvě v ideálním poměru -fyzická námaha/výsledek- A to kosení, čím častěji, tím lépe, (s tím, že se zelené odveze jinam - dusík vázaný v tělech posekaných kopřiv zmizí z půdy) nebo mulčování za pomoci papíru. První rok několik natí opět proroste, ale po dvou, třech letech není ani kopřivěnka. Pokud po čase prorazí nějaký výhon, šlahoun kopřiv skrz mulč, jen se přihodí další vrstva. po cca 12 měsících mulčování bývají vitální už jen postranní podzimní šlahouny. Ty jsou jen mělce pod povrchem, často prorůstají skrz mulč, nad zeminou. Takže je lze jen vytáhnout a urovnat mulčovací materiál, který se tím načechral.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Expanze kopřivy

Příspěvekod Ivana » sob 06. lis 2010 18:44:03

No já to budu muset aplikovat na větší plochy. Dovoluji si tak napůl (uvidíme příští jaro) nesouhlasit s tím, že v poměru námaha/výsledek je kosení lepší než trhání kořenů. Po kosení ustupuje, to ano, ale kosení mi připadá stejná práce jako to trhání kořenů. Vytrhávání kořenů jsem udělala jednou, pak jsem to dočistila a mám pokoj (zatím mám takto ošetřený jen kousek kde jsem trhala kořeny vloni na podzim a letos tam nejsou). Kopřivy jsem kosila dvakrát a ani podruhé mi ta námaha nepřipadala menší. Na jaře určitě znovu vyrazí.
Pokud se to pokosit musí stejně, pak snad ano. My máme ale rozsáhlé plantáže monokultury kopřivy dvoudomé.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Expanze kopřivy

Příspěvekod pierro » ned 14. lis 2010 22:45:19

Nějak jim "vycucat" dusík. Nenapadá mě, jak.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Expanze kopřivy

Příspěvekod Kolmen » úte 12. dub 2011 11:30:18

Samotné kosení bez odvozu je z vlastní zkušenosti celkem k ničemu, mně se osvědčil sousedův kůň a býk. Na louku byli vpuštěni loni v létě po posečení a do konce roku po kopřivách ani památky. Letos to vypadá, že kopřivy skončily. Teda alespoň zde :)
Kolmen
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte 05. dub 2011 10:53:57

Re: Expanze kopřivy

Příspěvekod Ivana » úte 12. dub 2011 13:06:30

Letos hodlám vyzkoušet na kopřivy tuhle rostlinu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Invazní a expanzní rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron