Temnoplodec

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

Temnoplodec

Příspěvekod zahradnik » pát 25. pro 2009 12:16:10

Pokud jde o množení tohoto ovoce,je nejlepší použít roubování.Jako podnož se používá semenáč jeřábu.Obavy z roubování jsou naprosto zbytečné,není v tom žádná magie.Nejlepší je únor až březen.Navíc máte zaručenou kvalitu stromu,který jste si vybrali v době kdy měl ovoce.
Ostatní způsoby nejsou moc dobré,řízkování se provádí v létě,zelenými řízky.Úspěšnost uchycení není nic moc,proto se komerčně nepoužívá.
Pokud jde o osivo,je to loterie.Můžete po čase získat velmi kvalitní jedince,nebo stromy které skoro neplodí.
zahradnik
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 25. pro 2009 11:55:02

Re: Temnoplodec

Příspěvekod Kohant » pát 25. pro 2009 16:19:03

Nejlepší způsob pro komerčního množitele možná. Ale viděl jste někdo starší aronie na jeřábu? Žalostný pohled.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Temnoplodec

Příspěvekod zahradnik » pát 25. pro 2009 16:29:23

To jistě,mám doma keř a dožil se 15 let a konec.Takže rozdíl v životnosti nic moc.
zahradnik
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 25. pro 2009 11:55:02

Re: Temnoplodec

Příspěvekod Kohant » pát 25. pro 2009 22:03:07

Mám tři aronie řízkované a jednu roubovanou. Když jsem v jedné zahradě viděl starší roubované stromky, tu svou jsem vykopal a znovu zasadil tak hluboko, aby byl celý kmen v zemi. Podnože byly třikrát silnější než kmínky aronií které z nich rostly. Pohled na takto zmrzačenou rostlinu v naší zahradě by mě netěšíl.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Temnoplodec

Příspěvekod pierro » pát 25. pro 2009 23:52:08

Keř nechť je keřem. Teď vážně: Aronie je biologicky keř. Na tom bychom se tu shodli všichni. Bez osobních antipatií k roubovaným jeřábům ptačím na ty hrbaté zrůdičky musím zdůraznit zásadní věc: Aronie, keř nádherně vymlazuje ze země a myslím si, že bude vymlazovat i ve vyšším věku. (už se těším, až známým budu moci věnovat ty nejchutnější - zatím mi chutnaly plody z obou, dva roky sazených keřů aronií, které mi zaplodily) Osobně jsem si koupil několik keřovitých a dvě roubované, které jsem zapustil roubem pod zem. Dvouleté keříčky mi vyhnaly od pěti do osmi výhonů přímo z hlíny. Myslím si, že jako plot budou ideální (vyjma okusu od zajíců) a až začnou stárnout, snad ještě půjdou zahřížit a napěstovat nové keře. Krom toho naprosto nejsem proti experimentování s generativním množením. Dokud jsem nepřečetl několik pomologických knih, nenapadlo mě záměrně pěstovat semenáče ovocných dřevin, jako jsou jabloně a hrušně. Po zjištění, kolik skvělých odrůd vzniklo, jako náhodný semenáč někde u kompostu, budu sázet o 106. A proč ne třeba i aronie? Pravda, jsou trochu "neposlušné" a trochu se rozlézají. Ale ten nepoměr v korunách a v kmenech roubovaných aronií na jeřábech je pro mě trochu děsivý.

Pierro volí keř.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Temnoplodec

Příspěvekod Kohant » čtv 08. dub 2010 19:43:50



Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase


Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron