Roubování

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

Roubování

Příspěvekod jiho » pon 08. úno 2010 17:46:24

O roubování jsem kdysi poměrně dost psal v článku Pěstování citrusů. Většina v něm popsaných způsobů roubování se dá použít i na jiné věci, nejen na citrusy. Na ovazování se mi nejvíc osvědčila PVC roubovací páska, kterou jsem si řezal speciálně upraveným nástrojem na třetiny (původní šířka byla leda na tlusté stromky). Je mnohem pružnější než lýko a chrání roubované místo před vysycháním. Na zatírání řezných ploch jsem používal latexovou bílou barvu bez toxických konzervačních látek, do které jsem přidával malé množství kyseliny alfa-naftyloctové, která podporovala tvorbu hojivého kalusu.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Roubování

Příspěvekod kořenářka » pon 08. úno 2010 18:37:06

Není už i pro malopěstitele dostupný systém vázacích gumiček a roubovacího parafínu? Před 15 lety jsem si ho v družstvu prosadila a měla jsem na 16 000ks meruzalky 95% ujmutí. Je to gumička asi jako ta leteckomodelářská. Parafín se nahřeje myslím asi na 73-4 st.C. roub i s celým řezem se do něj ponoří a rychle se ochladí ve studené vodě. Působí to jako termoterapie a parafín obsahuje růstové stimulátory, pro ně to právě nepoužívám, nechci si dělat problémy při kontrole. Myslím ale,že by stačilo upravit obyčejný parafín, ten originální je pružnější. Fígl spočívá v tom, že se uzvře rána, bylo prokázáno, že spory Botritis cinerea umějí proniknout pod igelitový úvazek. Odpadá povolování úvazku. Jak roub sílí, parafín se odrolí a gumička se do léta sama rozpadne. Školku jsem zrušila, stromky angreštu a rybízu se špatně prodávají. Kdo by chtěl mám ještě červený rybíz Rubigo a černý Titania, časem za nějakou výměnu.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Roubování

Příspěvekod pierro » sob 20. bře 2010 18:55:01

Titania by měla mít slušnou odolnost proti padlí, nebo jiným rybízovým neduhům.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Roubování

Příspěvekod kořenářka » ned 21. bře 2010 5:22:17

Černý rybíz Titania má v genech vysokou plodnost, je dosti náročný na výživu, spraví to každoročně 3 lopaty kompostovaného hnoje apod. Odvděčí se velikými bobulemi. Nejlíp plodí samozřejmě nejmladší dřevo. Při dodržení správné hustoty keře nebo stromku uzrají najednou téměř všechny bobule. Vcelku dobře odolává rzi vejmutovkové.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Roubování

Příspěvekod Misazap » pon 26. dub 2010 11:15:04

Nedokázal by mi někdo poradit s roubováním rakytníku? Máme doma samičí rostlinu, ale chybí nám samčí - četla jsem, že se dá naroubovat samec na samici ...
Ale nikdy jsem to nedělala a ani nevím v jakém období se to dělá. Navíc zatím nevím v okolí o jistém samci ...
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Roubování

Příspěvekod bobek » úte 27. dub 2010 19:23:40

Když se neozval někdo povolanější, odpovím krátce já, v roubování mírně pokročilý amatér.

1. to jsi si měla vzpomenout dřív, rouby se odebírají v době vegetačního klidu.
2. pro nás amatéry je nejvhodnější Tittelův způsob roubování za kůru v době plné mízy.

Takže si začátkem příštího roku sežeň pár roubů samce (když neseženeš v místě bydliště obrať se na mne) a potom zhruba touto dobou zkus roubovat podle Tittela. Jak na to snadno vygoogluješ. Můžeš si to vyzkoušet už teď. Třeba tak, že na nějakých keřích v přírodě ufikneš větvičku a zkusíš ji naroubovat zpátky. V půlce léta uvidíš jestli se pokus zdařil. Ideální by bylo mít na to roubovací nůž ale s pořádně ostrým kapesním nožem to jde taky.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Roubování

Příspěvekod martas » úte 27. dub 2010 21:25:58

Taky jsem se letos odhodlal k roubování samce do samice.Roub byl dost narašený,ale nesesychá.Vypadá že se chytil.Roub i kus podnožové větve jsem zavázal do igelitového pytlíku.Prý tak narašené rouby nesesychají.Dělal jsem to do roštěpu.Rozřízl jsem si palec a nechce se to hojit-tak pozor.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Roubování

Příspěvekod Kohant » stř 28. dub 2010 5:22:45

Maž si ho medem. Květovým. Naplácej si ho do rány, zalep nebo zavaž. Stačí tak dvakrát denně převázat, a uvidíš ten šrumec jak se to bude hojit.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Roubování

Příspěvekod bobek » stř 28. dub 2010 7:07:28

Roub byl dost narašený,ale nesesychá.Vypadá že se chytil.


Nechci ti kazit radost ale myslím že je příliš brzo na posouzení toho jestli se chytil. Nicméně pokud ano, bude to zajímavá zkušenost že roub rakytníku lze použít i narašený. Třeba u peckovin by to tutově neprošlo. Nezapomeň sem prosím tak za 2 měsíce napsat jak to dopadlo.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Roubování

Příspěvekod Kohant » stř 28. dub 2010 8:19:18

Jo. Loni jsem rouboval už narašené hlohy a taky jsem se chvíli radoval. A protože jsem to letos zase nestihl, zkusím v létě očkování. V jedné knize jsem četl že se dají narašená očka seříznout a počkat, jestli si roub obrazí z nějakého spícího. Zkusil jsem takto naroubovat 4 hlohy, jeden evidentně schne, další tři zatím ne.

Do jedné diskuze o roubovacích nožích kdosi napsal, že když potřebuje udělat jen pár roubů, vezme na to takovej ten zalamovací nožík za pár korun z OBI. Nevím jestli to myslel vážně nebo chtěl diskutující jen nasrat, páč se tam trumfovali kdo má dražší kámen na broušení a div se nehádali o tom, jestli brousit roubovací nůž o půlnoci na pahorku dva dny před černým měsícem na břiše panny za zvuku vyjícího psa s klíštětem přisátým v levém uchu, nebo o půlnoci na pahorku dva dny před černým měsícem na břiše panny za zvuku vyjícího psa s klíštětem přisátým na pravém uchu.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Další

Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků