Roubování - podnože

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

Roubování - podnože

Příspěvekod bobek » úte 09. úno 2010 17:22:06

sklenka píše:
No jo, je to Matčino a je roubovaná. Já jen, že nemůžu najít to ztlustlé místo, kde končí podnož a začíná roubovaná část (což řeším kvůli případnému ufiknutí jedné větve, co roste mírně pod korunou), takže jsem nechtěla předem vyloučit spíš teoretickou možnost, že by ten strom byl jinak generativně rozmnožen, případně že by to byl semenáč s vlastnostmi zázračně podobnými rodičovské odrůdě. Pak ale by to alibistické asi patřilo spíš před název odrůdy, to máš jistě pravdu.
Nicméně, bobku, je vidět, že se vyznáš, takže si bych tě dovolila požádat o radu - potřebuju tuhle odrůdu namnožit (i jiné staré dobré odrůdy hrušní, jabloní a slivoní, co u nás rostou), ale chybí mi patřičné zkušenosti. Roubování bych snad za pomoci příruček ještě zvládla, ale na co roubovat? Je nejlepší vždycky vlastní semenáč? A má smysl se pak pokoušet roubovance zpravokořeňovat a připravit se tak o výhodu lepšího kořenového systému semenáče? V tomhle nemám úplně jasno, takže ocením názor zkušenějšího.sklenka


Něco málo o tom vím, snad mne doplní někdo povolanější. Roubovat na generativně množenou podnož je prima, pokud vím co je ten semenáč zač. Měl by být vypěstovaný ze semena pocházejícího z osvědčeného matečného stromu (a sadu), který má z genetického hlediska vyrovnané potomstvo. Velmi často se tak jako podnož používá jadernička moravská, někde na Valašsku jsou i ty matečné sady. Lze očekávat že strom naroubovaný na semenáč bude plodit později ale zase bude dlohouvěkejší než na vegetativní podnoži. Jenže je taky třeba vědět jakou odrůdu je vhodné roubovat na jakou podnož a to já ti neporadím. Ale ta jadernička je prý hodně univerzální. O zpravokořeňování si přečti v knize Jardy Svobody Ekozahrady. Já myslím že z hlediska dlouhověkosti stromu by to mohlo mít smysl. Pokud jsi ale v sušší oblasti tak by semenáč mohl být ve výhodě. Je to dost složité téma a to jsem mluvil jen o jabloních ...
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Roubování - podnože

Příspěvekod sklenka » stř 10. úno 2010 9:24:43

Díky za odpověď. Jsem spíš ve vlhčí oblasti, takže zkusím zpravokořeňovat (jestli tedy nejdřív zvládnu to roubování).
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Roubování - podnože

Příspěvekod yaw » stř 10. úno 2010 14:29:19

bobek píše: Velmi často se tak jako podnož používá jadernička moravská, někde na Valašsku jsou i ty matečné sady

Máte někdo semena nebo jablka jaderničky moravské? Pokusil bych se o semenáče na podnože :roll: .
Díky

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Roubování - podnože

Příspěvekod Ivana » čtv 11. úno 2010 13:20:41

Dlouhá diskuse o podnožích i trochu o jaderničce (včetně exkurzí do genetiky a receptů na štěpařský vosk)
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Roubování - podnože

Příspěvekod Danka » čtv 14. črc 2011 20:36:35

U nás se prý dost roubovalo na Cronselské, mám asi pětiletý stromek na téhle podnoži (zdroj semínek mám po ruce), roste pěkně, letos kvetl, ale ještě bez vzorků.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54


Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník