Růstové stimulátory

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

Růstové stimulátory

Příspěvekod Ivana » pon 15. úno 2010 14:59:42

Rostlinné hormony se dělí na růst podporující - stimulátory a růst potlačující - inhibitory (kyselina abscisová a fenolické látky). Mezi růst podporující patří především auxiny, gibereliny a cytokoniny.
Cytokininy výrazně podporují dělení buněk, tvoří se zejména v kořenech. Prodlužovací růstovou funkci buněk podporují auxiny a gibereliny.
Auxiny jsou většinou deriváty indolu a tvoří se ve vrcholech lodyh, podílejí se na vytváření postranních kořenů a jejich vysoká koncentrace v růstovém vrcholu brání zakládání postranních větví - odstraněnění vrcholu podpoří růst větví postranních. Zvyšují syntézu enzymů, ze kterých např. celuláza působí zvýšení plasticity buněčné stěny. Auxiny zesilují příjem vody a živin.
Gibereliny patří mezi terpenoidy. Tvoří se v nejmladších listech a kořenech, podporují především prodlužovací růst lodyh. I ony zesilují syntézu enzymů.
Cytokininy výrazně podporují dělení buněk, tvoří se zejména v kořenech. Jsou to deriváty adeninu , podporují vznik pupenů a odstraňují zábrany růstu postranních pupenů, čímž podporují větvení lodyhy. Brání odbourávání chlorofylu v listech. Kyselina abscisová a další inhibitory působí proti giberelinům a tak růst brzdí.


Na wikipedii je psané toto:
K získání kořeny stimulujícího hormonu namočte ve vodě žluté konečky smuteční vrby. Stejně tak efektivní je i výluh, vyrobený ze smuteční vrby. Při použití výhonků nebo kůry je ponořte do vody na 24 hodiny před použitím.[5]

[5] Jak vyrobit svůj vlastní kořenový růstový hormon je to anglicky
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Růstové stimulátory

Příspěvekod Ivana » pon 15. úno 2010 19:19:27

Ještě jsem četla v knize Zdravá zahrady, že působí kravinec. Ale nemůžu to najít, kdyby někdo věděl, napište mi sem.

BTW: Chcete-li se zasmát, zapněte si Google překladač. Anebo jakýkoliv jiný. Making díra před výsadbou ujišťuje, že hormon povzbuzující nebude oprášil řezání, když ho rostlina.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Růstové stimulátory

Příspěvekod martas » pon 15. úno 2010 19:48:01

Také jsem to někde četl.Doporučuje se dávat ho do substrátu pod lekníny.Já ho dávám a lekníny i stulíky kvetou jako o život.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Růstové stimulátory

Příspěvekod kořenářka » stř 17. úno 2010 5:55:01

Kravincem je dobré zamazat rány na ovocných stromech, které okousali zajíci. Než se v ovocných školkách začal používat agar se syntetickými stimulátory k namáčení kořenů podnoží před školkováním, rozmíchal se kravinec s ornicí 1:1 a do toho se namočily kořeny na půl hodiny, sníží to stres rostliny a urychlí zakořenění.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Růstové stimulátory

Příspěvekod Ivana » stř 17. úno 2010 7:07:22

Ve Zdravé zahradě právě H. Vlašínová píše, že ty stimulátory má kravinec taky. Dobře ví o čem mluví, je rostlinný fyziolog. Jenže tu pasáž nemůžu v knize najít.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Růstové stimulátory

Příspěvekod sklenka » čtv 18. úno 2010 14:12:41

Někde, ale už nevím kde, jsem se taky dočetla, že při zakořeňování řízků (tuším se tam psalo o růžích) se má spodek řízku naříznout do kříže a nacpat tam zrnko pšenice. Klíčící pšenice prý obsahuje enzym podporující růst kořenů - osobní zkušenost s tím ale nemám, nezkoušela jsem to.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko


Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron