bio semena x konvenční semena

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

bio semena x konvenční semena

Příspěvekod kol238 » sob 27. bře 2010 21:01:46

Kupujete si normální semena, teda ta co jsou většinou nějak ošetřena nebo dbáte na biosemena (ty jsem viděla jen pro určité druhy)? Jak velký vliv má ta "chemická úprava" mořením atd. na rostlinky a plody, které z nich vyrostou? A má to vliv třeba na záhony? Dík Katka
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: bio semena x konvenční semena

Příspěvekod bobek » ned 28. bře 2010 10:56:15

To je zajímavé téma. Ale nejsem chemik, nevím čím se semena moří a nakolik jsou ty látky nebezpečné. Jen předpokládám, že něco vyloženě nebezpečného by už v dnešní době k moření nikdo nepoužil. Kdyby se k tomu mohl vyjádřit někdo znalý...

Většina konvenčních semen není mořená. A u těch co mořená jsou, bych řekl, že množsví chemikálií na semenech je zcela zanedbatelné. Takže když občas na nějaká mořená semena narazím, přestože se chemii vyhýbám, s tímhle problém nemám. Klidně je na zahradě vyseju. Domnívám se že to na půdu i budoucí úrodu nemůže mít vliv. Jenže já jsem zahrádkář. Ve zcela jiné situaci je asi certifikovaný biozemědělec který o svůj certifikát nechce přijít... K tomu nám možná něco napíše Kořenářka.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: bio semena x konvenční semena

Příspěvekod Ivana » ned 28. bře 2010 12:35:07

Dřív se používaly na moření semen rtuťnaté sloučeniny, které byly jedovaté poměrně dost. Ty ale byly před nějakou dobou zakázány.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: bio semena x konvenční semena

Příspěvekod Kohant » ned 28. bře 2010 17:48:09

A po nějaké době se bude psát totéž o těch současných.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: bio semena x konvenční semena

Příspěvekod bobek » ned 28. bře 2010 18:01:34

Kohant: takovéto glosy si prosím nech do rubriky Pokec. Semena se dají mořit třeba i pomocí Pythium oligandrum, což je současná a naprosto biologická záležitost.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: bio semena x konvenční semena

Příspěvekod Kohant » ned 28. bře 2010 19:28:00

Sem si hned myslel že to nemám psát.

A čím ještě se v současnosti dají mořit?
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: bio semena x konvenční semena

Příspěvekod martas » ned 28. bře 2010 19:36:02

Jenom aby se za 50let nezjistilo že dnes propagované Pythium produkuje něco co dnes neumíme ani pojmenovat a je to děsně karcinogenní.DDT bylo taky na začátku používání neškodné.a dnes???
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: bio semena x konvenční semena

Příspěvekod bobek » ned 28. bře 2010 20:18:06

martas & Kohant: Co takhle odpovědět na původní dotaz ?

Kupujete si normální semena, teda ta co jsou většinou nějak ošetřena nebo dbáte na biosemena (ty jsem viděla jen pro určité druhy)? Jak velký vliv má ta "chemická úprava" mořením atd. na rostlinky a plody, které z nich vyrostou? A má to vliv třeba na záhony? Dík Katka
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: bio semena x konvenční semena

Příspěvekod martas » ned 28. bře 2010 20:33:54

Tak odpovím.Seji mořená.Množství chemických látek co se z nich uvolní do půdy je proti tomu co mi spadne na zahradu v podobě popílku a kyselého deště naprosto nicotné a nepodstatné.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: bio semena x konvenční semena

Příspěvekod jiho » ned 28. bře 2010 20:36:10

bobek píše:martas & Kohant: Co takhle odpovědět na původní dotaz ?

Kupujete si normální semena, teda ta co jsou většinou nějak ošetřena nebo dbáte na biosemena (ty jsem viděla jen pro určité druhy)? Jak velký vliv má ta "chemická úprava" mořením atd. na rostlinky a plody, které z nich vyrostou? A má to vliv třeba na záhony? Dík Katka

V některých případech je moření jediná možnost, jak ze semínek vypiplat alespoň pár rostlinek. V takovém případě stejně semenáčky několikrát přesazujeme a zamoření zahrádky se bát nemusíme. Ono je to vůbec z pohledu chemika vždy otázka množství. Ano, některé "sajrajty" používané v minulosti se v půdě dokázaly hromadit, o těch moderních to ještě nevíme. Ale: mořená semínka na sobě obsahují nepatrné množství chemikálií, takže nám prakticky nemusí vadit je použít a pak už si pro vlastní potřebu "semenařit" sám. Osobně jsem to tak vždy dělával, pokud to bylo jen trochu možné a netrápil jsem se tím, jestli semínka jsou mořená.

Co se týká Pythia i Trichodermy, ať produkuji cokoliv a ať se nám to líbí, nebo ne, jsou vcelku normální složkou v půdě. Problém jejich použití má ale svoje limity, na které jsem už narazil při pokusech se syrskou routou - ani jedna z těchto hub nedokáže ochránit výsev před katastrofou. Tady mi asi nezbude než použít opravdu těžkou chemii! :-(
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Další

Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník