Řízkování

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

Re: Řízkování

Příspěvekod yaw » čtv 15. pro 2011 10:35:01

Jen tak mimochodem, zrovna teď je nejlepší čas na odběr dřevitých řízků. Stromy a keře musejí mít opadané listí. Postup uložení řízků viz. Kohant výše (řízky do mokrého ubrousku, potom do igeliťáku a to vše dolů do ledničky).
Yaw ;)
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Řízkování

Příspěvekod Misazap » stř 21. pro 2011 15:05:47

Ahoj, zjistila jsem že moje známá má na zahradě Klokočí. Semena bohužel letos nebyly, protože vymrzly, ale nedá se klokočí taky nějak řízkovat?
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Řízkování

Příspěvekod bobek » stř 21. pro 2011 15:32:11

To by určitě věděl Radim Pešek.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Řízkování

Příspěvekod yaw » stř 21. pro 2011 17:44:12

Misazap píše:Ahoj, zjistila jsem že moje známá má na zahradě Klokočí, nedá se klokočí taky nějak řízkovat?

Zkus to, když uřízneš jednu větvičku tak se keři nic nestane a na jaře si můžeš zapokusničit (to je slovo :roll: ).
Jinak klokočí rádo a hodně odnožuje. Podívej se u keře třeba tam něco na tebe jukne :shock: .
Yaw.
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Řízkování

Příspěvekod pavel » úte 27. pro 2011 17:22:12

Odborná literatura uvádí, že řízkování je bez problémů - zakořeňování jde snadno. Zelené řízky napíchejte do substrátu v létě. Zelené řízky se odebírají v době kdy začínají letorosty dřevnatět.
Výsev semen - semena sebraná na podzim ihned vysejte, aby nevyschla a neodumřela.
pavel
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 12. lis 2009 19:34:15

Re: Řízkování

Příspěvekod ňamňan. » stř 15. srp 2012 23:03:21

Zdravím, měla bych pár otázek k řízkování...
Chci si vypěstovat z řízků nějaké okrasné keře.. jako je například ligustrum ovalifolium..
Nějaké zkušenosti co se týče nařízkování a píchání do plat mám, díky bohu za to, protože se mi podařilo
sehnat brigádu v zahradnictví... ale tam sem neměla tu možnost projít celým procesem....
Bohužel nemám k dispozici skleník, a doufám že to ani problém není.. Potřebovala bych tedy znát
váš názor :-)
Napíchané řízky v platech bych tedy zalila, a celé plato pokryla černou
fólií, s tím že ta by se dotýkala vršků právě těch řízků.. Voda by se tedy neměla kam odpařovat
ale právě se držela na fólii... řízky by byly ve vlhku.. jen teď nevím, zda-li mám celé plato dát do stínu na
balkón, nebo ho dát na přímé sluníčko, nebo naopak na severní okno... nebo ho nechat někde doma..
s tím si nevím rady... pokud by bylo plato na balkóně, byla by potřeba udělat náhražku skleníku? nebo to vyřešit jednoduše tak, že bych plata nechala za oknem kde by svítilo sluníčko?
po 10ti dnech bych tu plachtu odkryla - během těch 10ti dnů bych do toho nijak nešťourala,
nezalívala nic... nahoře by tedy mohly růst lístky a dole se tvořit kořínky... ale co dál - kolikrát
denně po odkrytí plachty zalévat...
možná je to špatný postup, já nevím, ale já myslím že by to mohlo fungovat...
budu tedy ráda za nějaké rady, ať už se do toho můžu co nejdříve pustit.. pokud se mýlím a postup
by nebyl ok, ráda se nechám poučit... děkuju moc, žanet..
ňamňan.
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 12. srp 2012 18:51:47

Re: Řízkování

Příspěvekod jiho » pát 17. srp 2012 9:03:51

Některé zásady úspěšného řízkování už v tomto vláknu byly uvedené, takže jen stručně.

Pozor na černou fólii a přímé slunce!!! Teplota může během chvilky na sluníčku pod černou fólií vyletět neuvěřitelně nahoru a řízky se prostě uvaří. Určitě do stínu. Taky pozor na plísně, pokud budou plata pod folií, raději kontrolovat a větrat.

Řízkování má lepší výsledky, pokud je možné využít spodní teplo, to se ale bez skleníku trochu hůř zajišťuje. Co se týká zalévání, tam se dělá často chyba. Zemina musí být vlhká, nikoliv mokrá. Řízky potřebují nejen vlhkost, ale i vzduch (kyslík), pokud zeminu přelejeme, vytlačíme z ní vzduch a řízky uhnijí.

Na řízkování jsou skvělé tzv. rašelinové tablety (jiffy), které po namočení nabobtnají a mají tu výhodu, že neobsahují choroboplodné zárodky (pokud si je tam sami nezaneseme. Použijeme stimulátor (osvědčil se mi gelový, nebo pudr), řízek zastrčíme do otvoru v nabobtnalé tabletě a po zakořenění jej zasadíme i s tabletou do zeminy v květináči (nebo na záhon).

Ne že bych zde chtěl propagovat určité weby, ale když si do vyhledávače zadáte slova grower řízkování, tak vám vyskočí spousta odkazů s velmi propracovanými způsoby zakořeňování bylinných řízků.

A pozor na to, zakořeňování jedné a té samé rostliny bývá v průběhu roku různě obtížné (snadné)! :)
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Řízkování

Příspěvekod ňamňan. » ned 19. srp 2012 8:41:01

dobře, děkuji Vám za rady :)
ňamňan.
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 12. srp 2012 18:51:47

Re: Řízkování

Příspěvekod Evik » čtv 23. srp 2012 21:50:52

Zdravím
Černá folie na řízky? S tím jsem se za celá léta co se kolem toho motám ještě nesetkala (i když pravda jsem už nějaký ten rok na mateřské a pokrok jde dopředu). Mléčná,modrá, perforovaná či automat i ruční mlžení to jsou mé zkušenosti. Já jsem to dělala tak (Cotoneaster dammerii, Buxus, Taxus, Hydrangea, ...) že jsem je nařízkovala do truhliku květináče a přikryla mikroten. sáčkem, či když toho bylo víc tak mikrotenovou folií a dle počasí rosila. Když byl správný čas tak to kořenilo i rostlo jako divé.
Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Předchozí

Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník