Řízkování

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

Re: Řízkování

Příspěvekod Ivana » ned 21. úno 2010 16:21:22

Kohant: Pověz, jak moc ty řízky fíků zaléváš a rosíš? Když je máš v uzavřených prostorech neplesniví ti?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Řízkování

Příspěvekod Kohant » ned 21. úno 2010 16:34:03

Neplesniví. Mám zkušenost že pokud se řízek rozhodne nestat rostlinou, raději shnije než zplesniví.

Mám je v kelímkách a na nich igeliťáky. Kelímky jsou postavené na dlouhé misce pro truhlíky.
Na radiátoru mám prkno (napsal jsem dřevěné, ale pak to škrtl, páč to je samosebou) a na něm ten truhlík. Nechápu proč mi to kočky ještě neshodily. Zalévám podmokem. Občas kelímky potěžkám, a když se mi zdají lehké, zaleju.

Na topení mám jen fíky a révu. Ostatní haluze mám část na studené chodbě, část v kuchyni na severním okně.

Nezasadil jsem všecko. Něco mám v rezervě v lednici zabalené ve vlhkém papíru a igelitu.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Řízkování

Příspěvekod Tampere » ned 28. úno 2010 20:55:20

Prosím, poradíte jak nařízkovat rakytník řešetlákový - samce?
Kdysi před 4 roky jsme ve špatném směru větru nasadily samce a samici tohoto keře. Samice plodila pře dvěma roky cca 20 plodů a momentálně nic (už skoro dvoumetrový keř). Další samice ze semen mám nasazený jinde a potřeboval bych prostě rozmnožit 2 samce. Děkuju moc za rady:-)
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Řízkování

Příspěvekod Tampere » ned 28. úno 2010 20:56:58

popřípadě jestli je nutný roubování. Vůbec se v téhle oblasti neorientuji :(
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Řízkování

Příspěvekod Evik » ned 28. úno 2010 22:34:32

Mělo by to jít normálně dřevitými řízky. Takže právě teď. A nebo není kolem nějaký odkopek? To by bylo ještě rychlejší.
Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Řízkování

Příspěvekod Tampere » úte 02. bře 2010 7:32:28

Odkopky má, tak to vyzkouším:) dám vědět...
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Řízkování

Příspěvekod JIRKA ST » čtv 03. bře 2011 12:30:31

Zdravím všechny. Zkoušel jste někdo množit kanadské borůvky řízkováním? Mně se to nedaří tak bych dobrou radu uvítal. Částečné úspěchy mám při odhrnutí kořene asi tak v síle tužky který odstřihnu od keře a zakotvím směrem vzhůru těsně pod úroveň zeminy. do podzima vyrazí větvičky. PAK JE MOŽNO ODKOPAT A PŘESADIT. Ale je to náročné v té spleti kořenů. S roubováním tohoto keře nemám zkušenosti a ani nevím na jakou podnož bych mněl roubovat. Jirka st.
JIRKA ST
začátečník
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 16. úno 2011 12:53:49

Re: Řízkování

Příspěvekod Ivana » čtv 03. bře 2011 12:42:08

Pfaf o množení Vaccinium corymbosum praví:
Zelené řízky květen/červen do stínu do kompostu s přídavkem rašeliny, do skleníku. Řízky z polozralého dřeva, 5 až 8 cm, s patkou, srpen - pomalé a obtížné. Řízky ze zralého dřeva, sklizené v listopadu a skladované v lednici zasadit do pařeniště v březnu. Hřížení v pozdním létě nebo začátkem podzimu. Jiná zpráva říká, že na jaře je nejlepší čas na hřížení. Trvá 18 měsíců.
Zkušenosti nemám, máme vzrostlé.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Řízkování

Příspěvekod Alena » čtv 03. bře 2011 13:41:33

Já měla největší úspěch se zakořeněním ulomené větvičky borůvky, kterou mi bylo líto vyhodit :lol: Prostě se mi při nějaké manipulaci ulomila, tak jsem ji píchla do substrátu, posléze na ni zapomněla a nakonec ji našla už obrostlou novými výhonky. Už tři roky vesele roste u švagra a plodí k jeho naprosté spokojenosti. Pak jsem to zkoušela cíleně z řízků řezaných někdy na podzim (asi, už nevím přesně) a s veškerými ceremoniemi okolo (stimulátor, zakrytí na udržení vhlkého prostředí) , leč bezúspěšně, a loni jsem pokus opakovala z letních řízků. Na podzim vypadaly některé ještě živě, zda zakořenily, uvidím teď na jaře.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Řízkování

Příspěvekod JIRKA ST » pon 07. bře 2011 17:30:30

Díky oběma.zkusím Vaše rady jen bych ještě potřeboval vědět jestli mám u řízků používat stimulátor nebo ne. V některých pramenech se doporučuje a v jiných zamítá. Pak aby se v tom čert vyznal.Je lepší tekutý nebo práškový? Tekutý prý má větší procento kyseliny indolilmáselné a tak prý je agresivnější.Asi budu laborovat. Zdravím a ať Vám všechno roste. jirka st.
JIRKA ST
začátečník
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 16. úno 2011 12:53:49

PředchozíDalší

Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků