Řízkování

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

Re: řízkování

Příspěvekod yaw » pát 09. pro 2011 18:23:25

Ivana píše:Zkoušeli jste někdo řízkovat Buddleju, arónii, netvařec nebo zimostráz? Chci to vyzkoušet tak bych ráda věděla co mám čekat.


... nějak je tu na fóru už dlouho nezvyklý klid, nechte už toho vánočního pečení a gruntování a hoďte sem zase něco moudrýho ...

Ivano tenhle tvůj dotaz jsem vytáhnul ze str. 1. Napiš prosím jestli se ti od té doby podařilo něco z toho nařízkovat. Já jsem zkusil letos v srpnu vzít bylinné řízky Budleji a 3 se chytily. Mám je stále v květináči, mají stále malé lístky, ale nevím co dál s nimi. Teď se chystám na dřevité řízky k Fazoli na další varianty Budlejí.
Zahrabal jsem taky na stratifikování do země obří americké lískáče. Dal jsem je na ochranu proti hryzcovi do dvou do sebe zapadajících květináčů ( je to taky částečně kvůli mně, abych je na jaře zase našel).

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Řízkování

Příspěvekod Petra » pát 09. pro 2011 22:35:06

Komuli bych venku nenechávala, když je normální zima, tak většinou celá zmrzne a znovu celá obrazí. Loni celá totálně vyzmrzla, ale obrazila, a jsme v teplém polabí.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: řízkování

Příspěvekod Ivana » sob 10. pro 2011 12:07:18

yaw píše:
Ivana píše:Zkoušeli jste někdo řízkovat Buddleju, arónii, netvařec nebo zimostráz? Chci to vyzkoušet tak bych ráda věděla co mám čekat.


No zkoušela jsem to, komuli a netvařec mám. Zimostráz se ani jednou nechytil (asi tři pokusy?) a arónii jsem nezkoušela. S netvařcem to bylo tak že když jsme jeli kolem vhodného keře tak jsem si nechala zastavit a ušvajcla pár větviček. Zapíchla před barák a nechala být. Myslím že to bylo vloni v létě, dva nebo tři řízky se chytily a pak jsem si je přesadila na mlýn. Budleju jsem dostala nastříhané větvičky od sousedky při "údržbě" a učinila totéž. Taky se jich pár chytilo, ale zimu nepřežily. Letos jsem dostala zakořeněné řízky.
Asi bych si to měla začít psát, že? Jenže já jsem takový lovec příležitostí, když jdu okolo tak si vždycky říkám za zkoušku nic nedáš a ono to občas vyjde.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Řízkování

Příspěvekod pierro » pon 12. pro 2011 1:12:22

Buxus se mi chytá tak na 60%. Netvařec mi z 12 řízků vyšel jeden. Ostatní nevyzkoušeno. Buxus je docela v pohodě. Chce stín, vlhko pod sebou i vlhký stín na listy. Já řízkuju u studánky, jen tak v jílovité hlíně, co lemuje studánku.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Řízkování

Příspěvekod yaw » stř 14. pro 2011 7:49:25

Buxus se mi taky docela dobře chytá. Vždy když soused ostříhá v létě plot, posbírám větvičky a zastrkám do kontejnerku a mám 70-80% úspěšnost. Dobrý je ten nápad z fóra používat jako substrát rašelinu+písek 1:1. To mi letos hodně pomohlo při mém bordelářském přístupu k zalévání ;) .
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Řízkování

Příspěvekod Hanča » stř 14. pro 2011 12:17:29

Ráda bych věděla, jestli někdo zkoušel dřeviny, které obtížně koření, zakořeňovat přímo na rostlině, v mechovém balu. U pokojovek to dělám běžně, ale nikdy jsem neslyšela, že by to někdo vyzkoušel ve venkovních podmínkách. Jde to vůbec?
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Řízkování

Příspěvekod Fanda » stř 14. pro 2011 15:38:40

Jít by to mělo , ale ve srovnání s roubováním to bude mnohem pracnější , prostě budete půl roku zalévat.
Takže snad v nějakých speciálních případech jako je třeba ten následující odkaz:
http://www.bonsai-sumiko.cz/bonsaje/vzd ... izeni.html
Uživatelský avatar
Fanda
člen korespondent
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon 15. úno 2010 22:56:08

Re: Řízkování

Příspěvekod Kolmen » stř 14. pro 2011 20:22:28

Hanča píše:Ráda bych věděla, jestli někdo zkoušel dřeviny, které obtížně koření, zakořeňovat přímo na rostlině, v mechovém balu. U pokojovek to dělám běžně, ale nikdy jsem neslyšela, že by to někdo vyzkoušel ve venkovních podmínkách. Jde to vůbec?


Mně to vždycky vyschlo na troud, takže pokud to není na terase/balkónu, kde se to pravidelně kotrolovat a zalévat, jsem spíš skeptik.
Kolmen
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte 05. dub 2011 10:53:57

Re: Řízkování

Příspěvekod Petra » stř 14. pro 2011 21:36:52

Zkoušela jsem to jako dítě několikrát, také mi to vyschlo. Občas to dělají pěstitelé bonsai.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Řízkování

Příspěvekod Ivana » čtv 15. pro 2011 9:44:26

Diskuse o zakořeňování řízků na stromě je ve vlákně Zpravokořeňování asi tak od druhé strany. Pod vlivem toho vlákna jsem tehdy hledala odkazy na Mičurinův příborek (tj. aby se to nemuselo stále zalévat) a našla, některé odkazy ale už nefungují.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník