Přesazování odnoží (výmladků)

Také množíte rostliny na své biozahradě? Sdílejte zkušenosti.

Přesazování odnoží (výmladků)

Příspěvekod marek » sob 28. lis 2009 21:22:49

Potrebuji osadit cca 500m "ziveho plotu" okolo pozemku. Radi bychom na to z casti vyuzili rostliny, ktere nam tu jiz rostou.

Otazka zni: mohu vyrypnout a presadit korenove vymladky napr, trnky, plane visne, sipku apod.?
Vymladky rostou ve vzdalenosti az nekolika metru od materske rostiny.

Mam pocit ze mi nic nebrani to na jare udelat, ale moc nerad bych nejak poskodil "materske" rostliny a take netusim jak zvazovane "preneseni" ponese "omladina".

Cili je to mozne, a pokud ano, jak to udelat nejlepe?
PS staci odkaz, nakopnuti spravnym smerem :-)

Diky MOC
marek
pokročilý
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 28. lis 2009 20:59:17
Bydliště: Melnicko

Re: Přesazování odnoží (výmladků)

Příspěvekod Ivana » sob 28. lis 2009 21:29:46

Já myslím že můžeš, taky se chystám dělat podobné věci, ale ještě jsem to nedělala. Pro jistotu ještě počkej až ti to tady potvrdí někdo kdo má praktickou zkušenost.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Přesazování odnoží (výmladků)

Příspěvekod pierro » sob 28. lis 2009 21:37:52

Ideál bych viděl: Odkopat zem a ž ke dlouhému kořeni, z něhož výmladky vyrážejí. A pak odhrabávat a hledat... Tak ušetříš maximum kořenů.


Bohužel, na hodně a hodně hodin. Potíž trnky je v tom, že ty dlouhé "běžící" kořeny může mít i hodně hluboko. (30 - 50cm) - osobní zkušenost. A takové rýče má málokdo. Matečnému keři neublížíš, Pokud bude mít to, co vykopeš alespoň 3, 4kořeny, tak to poroste. Pomalilinku, ale poroste. Doporučuji okamžitě zamulčovat. Já to neudělal a teď některé keříčky hledám a hledám a hledám....
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Přesazování odnoží (výmladků)

Příspěvekod marek » sob 28. lis 2009 22:23:38

Martine diky za postrehy...zacinam po letech akceptovat, ze samo a hned se to neudela :-)
Budu rad kdyz vse pujde dle nasich predstav, ale posledni dobou preferuji pred blahem budocnosti,vedome proziti pritomnosti. A toho si s tim rycem jeste uziju do sytosti :lol:

Urcite dam vedet jak se zadarilo, diky
marek
pokročilý
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 28. lis 2009 20:59:17
Bydliště: Melnicko

Re: Přesazování odnoží (výmladků)

Příspěvekod pierro » sob 28. lis 2009 23:41:52

Teď jsem si všiml, že tu chybí poměrně zásadní údaj. Trnku prunus spinosa (myslím) sázet v době veg. klidu. Pokud to jde, před rašením listí. A pořádně se podívej na mateční keř. Takhle se to bude rozlézat i tobě...
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Přesazování odnoží (výmladků)

Příspěvekod pierro » ned 29. lis 2009 0:06:32

Mě se vyplatilo ještě toto:
Jelikož žiju v kopečkách, a lesy kolem jsou obklopeny krom jiného i sady, občas v lese, v remízku vyklíčí pláňka jabloně. Ve stínu pod stromy a keři se táhne za světlem a tyto vytáhlé proutky na podzim snadno ohne listí, které klouže po svahu dolů víceleté exempláře takových jabloní pak mohou mít i přes 5 a více zakořeněných "zakončení".
Například jsem cosi takového objevil na větvi stromku, bez zjevného místa roubování, na němž rostou jablka odrůdy "matčino". Strom má větve už od země, což u úmyslně zasazených stromů nebývá zvykem. (mimo Krammetterhof). buď jde o výhon z pařezu po stromu, který tu dříve rostl, nebo o semenáč. To mi dodalo odvahu zkoušet sázet semenáčky, v množství, jaké je dostupné. Především z jablek, domácí produkce (ne z obchodu), protože ve velkosadech se k opylování používá odrůda s velice titěrnými plody.

Popsaný typ růstu jsem zaznamenal ještě u lísky (tu sázím do živého plotu, protože, No - podívejte se na staré keře lísky, na volném prostranství. A zkuste si představit zajíce, jak se pokouší proplést mezi proutky, které se tlačí jeden na druhý. Ideálnější kosterní dřevinu pro živý plot si nedovedu představit.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Přesazování odnoží (výmladků)

Příspěvekod pepxx » pát 05. bře 2010 13:51:58

U lísky nebo šípku bych zkusil nějaký keř seříznout 10-30 cm nad zemí a zasypat zemí.Výhonky budou zakořeňovat.Za 2 roky rozhrnout bal a oddělit nové rostliny.
pepxx
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 05. bře 2010 10:20:05


Zpět na Množení rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron