Biocertifikát

Různé způsoby jak může biozahrada vydělávat.

Biocertifikát

Příspěvekod Ivana » ned 31. led 2010 11:21:36

Kořenářko, prosím poraď: Existují někde na jednom místě informace co všechno je potřeba splnit? Jak moc je to finančně a časově nákladné, myslím splnit ty podmínky na biofarmu?
Taky mě zajímají osiva: to bych musela každý rok kupovat "certifikované osivo" nebo to stačí koupit jednou? Přemýšlím o tom, ale nevím jestli by se nám to vůbec vyplatilo.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Biocertifikát

Příspěvekod kořenářka » ned 07. úno 2010 14:34:48

Ucelený přehled předpisů má na svých stránkách Svaz eklogických zemědělců www.pro-bio.cz kontrolní organizace se kterou máme smlouvu www.kez.cz předpisy o bioosivech www.ukzuz.cz výzkumnou činnost, semináře, příručky pro biozemědělce www.bioinstitut.cz
Nevšimla jsem si, zda novela zákona o ekozemědělství už prošla sněmovnou, ale asi ne, pořád se jen hádají.
Moje dcera teď zakládá svoji biofarmu, chce žádat o dotaci pro mladé zemědělce. Nevím, jak by to bylo, kdyby se vůbec o žádné dotace nežádalo. Možná, že by nemusela být zemědělská registrace na Živnostenském úřadě, to je kolek za 1 000,- Musí být Vstupní kontrola od kontrolní organizace, můžeš si vybrat ze tří, se kterou uzavřeš smlouvu: zmíněný KEZ, pak ABCERT a BIOCONT. Mě to stálo na 20 ha 4 000,- Smluvní kontrolka pak vykonává ze zákona povinnou každoroční kontrolu zhruba za stejný peníz. Nově zakládaná ekofarma je registrována na Ministerstvu zemědělství. V současné právní úpravě to taky stojí kolek za 1 000,- Po novele se tato registrace platit nemá, jen některé výjimky, které bude ministerstvo udělovat. Protože kontrolní organizace jsou Obecně prospěšné společnosti, údajně se prý občas chovají tržně. Byl tedy kontrolami nad kontrolami a Kontrolkami(!) pověřen Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský- ÚKZUZ, jmenuje se to Úřední kontrola. Ekofarmář musí mimoto samozřejmě splňovat všechny přepisy týkající se zemědělství jako takového, např. vše, co je předmětem tzv. Kontroly podmíněnosti, její osnova je na stránkách MZe.
TOTO VŠECHNO NAHOŘE NAPSANÉ NENÍ STÍŽNOST ALE REALITA
Pokud bych biozahradu zakládala jen pro samozásobení, s radostí bych se vyflákla na všechny vyšší, střední i nižší inspektory i jejich bruselské metodiky. Ekologický provoz vidím v něčem jiném než v každoroční hrůze z jejich buzerace. Fakt je, že když to ustojím, přibude na účtě nějaká ta dotace. Nedostali jsme nic v restitucích, všechno postupně pořizujeme od začátku. Ženská vydrží víc než člověk a já si tu svým často bizardním způsobem naplňuji sen o záchraně údolí. Paradox dnešní doby spočívá v tom, že statek budovaný dříve po staletí mnoha generacemi musíš mít v současnosti pohromadě vpodstatě z roku na rok, abys měla právo na místo na slunci. Něco to vypovídá o povaze této společnosti a o tom nechci psát. Jsem ráda na tomto foru, voní to tu zemí a toho si vážím.
Po letošních zkušenostech musím ,,přidat" v pěstování vlasních, farmářských osiv, deklaruji je při kontrole na zvláštním listě. Ještě jednou podotýkám, že mi není jasné, které úřední úkony by se nemusely absolvovat, pokud by se o dotace nežádalo. Obávám se ,že se s tím snad ani nepočítá. Sposta ekofarem vzniká bohužel jen proto, aby na žádostech o investiční dotace přibylo 15 drahocenných bodů a po 5 povinných letech.....?
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Biocertifikát

Příspěvekod Ivana » ned 07. úno 2010 15:36:57

Díky, projdu si to.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Biocertifikát

Příspěvekod Olgoj Chorchoj » čtv 11. úno 2010 20:32:44

kořenářka: Jestli to chápu dobře, tak hlavním smyslem ekologického zemědělství jsou větší zisky díky dotacím?
Olgoj Chorchoj
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 11. úno 2010 19:55:43

Re: Biocertifikát

Příspěvekod kořenářka » pát 12. úno 2010 7:06:15

Nemyslím, že byste mezi námi našel biofarmáře, který na tom zbohatl. Dotace mají za úkol eliminovat ztráty na výnosech a vyšších nákladech na ruční práci. Teď nemluvím o třítisícihektarových farmách v pohraničí s minimálními stavy zvířat. Vlastníci těchto farem opravdu žijí v Praze pohodlně z dotací. To je podle mého názoru záměrná mezera v zákonech a já tímto svinstvem zanášet toto forum nechci. My obyčejní máme trochu jiné starosti. Když vezmu naše biozahradnictví: má 80 arů, dostanu na ně zhruba 6 000,- dotací, bioosiva stojí 8-10 000, květináče 10 000, nafta 2 000,- já si přiznávám 8 000,- .....Ti, kteří jsou závislí na velkoodběratelích tvrdě pociťují, jak s vyššími dotacemi klesají výkupní ceny. My si prodáváme sami, všichni biozahradníci dělají 7 dní v týdnu od nevidím do nevidím od března do listopadu. Kdybychom to nedělali rádi, žádné dotace by nás u toho neudržely.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19


Zpět na Biozahrada, vydělávání peněz, podnikání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron