Biobedýnky

Různé způsoby jak může biozahrada vydělávat.

Biobedýnky

Příspěvekod kořenářka » úte 16. úno 2010 6:07:58

Systém biobedýnek byl v loňském roce propagován a úspěšně nastartován Svazem ekologických zemědělců PRO-BIO a jeho pražskou pobočkou PRO-BIO LIGA http://www.biospotrebitel.cz . Ing. Valeška, spravující tyto stránky vede ve svém volném čase vlastní stránky http://www.bio-bedynky.cz kde je též možno získat informace. Svaz má ještě pobočku marketingu http://www.bio-info.cz s biotržnicí, dikusním forem a možností individuálního poradenství. A nedávno otevřela konvenční farma rodiny Němcovy vlastní registr farmářů, kteří prodávají ze dvora nejrůznějším způsobem, i bedýnkováním http://www.najdisisvehofarmare.cz Zde jsou už také registrovány biofarmy. Během zimy jsem se přes Google dostala na stránky Pana Cuketky, má dvě fora o bedýnkách, i tam je heslo: Jak na to . Nevím proč, ale když zadám jeho stránku, tak se mi to neotevře. Myslím, že se časem najde někdo, kdo to celé sjednotí a zmapuje.
Já jsem před několika lety provozovala bedýnkování na vlastní pěst, dokud se o biozemědělství ještě skoro nic nevědělo a tržnicích nebyl o biozeleninu valný zájem. Známý přišel s nápadem zavážení objednávek přímo zákazníkům do bytu. Pořídila jsem si mobilní telefon, v pondělí rozeslala SMS s nabídkami, během čtvrtka připravila objednávky a odpoledne jsem je rozvezla po Táboře a okolí. Postupně přibývali zákazníci, nakonec jich bylo asi 35. Po tříleté odmlce letos systém obnovujeme, založíme na našem blogu e-shop, aby si mohli zákazníci svobodně z našich produktů vybrat, přece jen se chceme trochu lišit od ostatních.
Posílám dík Ivaně, že sem připojí staženou oficiální metodiku, já nejsem moc počítačově gramotná.
Zdraví Mlýnec
System_biobedynek.pdf
Metodika v pdf
(590.85 KiB) 942 krát
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Biobedýnky

Příspěvekod Petra » úte 16. úno 2010 22:28:06

Moc děkuji za kontakty, na některé jsem se dostala přes Mlýnec a oslovila asi 10 zemědělců. Projdu to celé znovu. Ještě jsou www.bedynky.cz, kde jsou také informace jak to celé funguje.

Ted jednám se dvěmi dodavateli, ale nevím do jaké míry si mohu diktovat sortiment ze své pozice 15-20bedýnek za 14dní (když se to povede a bude fungovat). Přemlouvám je např., aby do svého sortimentu zařadili dýni hokkaido.

Ještě jak poznám bio od nebio? Když většina nemá certifikát. Já jim věřím, chci foto záhonků, ale ptají se mne zájemci. Je to asi celé o vzájemné důvěře.

Dík na stránky, ještě nasměruji kamarádku, která chce zorganizovat biobedýnky na Českolipsku.
Bohužel vše je od Mlýnce daleko:-(
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Biobedýnky

Příspěvekod kořenářka » stř 17. úno 2010 6:27:23

Ono je to opravdu o důvěře, myslím, že si nejspíš budete muset zvolit skupinu odběratelů a tomu přizpůsobit zaměření dodavatelů.Zákazník má vždy pravdu a zpočátku určitě. A taky je lepší začínat s menším množstvím a jednodušším systémem. Snadno se mi to řekne, jsem farmář, tak nemám takový přehled. Nyní asi přibývají i konvenční farmy, které prodávají ze dvora a málokdo má nervy na papírování navíc. A ještě ty kontroly, letos to bude opravdu o nervy. Nepatří to sem, ale někteří inspektoři z ÚKZUZu chtěli letos v zimě v seníku označit, které balíky sena jsou z té které louky!
Přeji hodně štěstí a trpělivosti se zákazníky i pěstiteli.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Biobedýnky

Příspěvekod bobek » stř 17. úno 2010 8:31:25

kořenářka píše:někteří inspektoři z ÚKZUZu chtěli letos v zimě v seníku označit, které balíky sena jsou z té které louky!


To bych je poslal někam ... Já ač jsem stoupenec biozemědělství, tak si myslím že pokud je řízeno státem, tak je to jen rozhazování peněz daňových poplatníků a vůbec cesta do pekel. Řešení už bylo naznačeno - je to o důvěře. Pro mne je daleko důvěryhodnější farmář který mne provede po farmě, nebo spíš dělá pravidelně "den otevřených dveří", to by jinak pořád jen prováděl, než zboží označené všemi možnými certifikáty. Navíc při dnešní úrovni korupce si dovedu představit jak ti největší producenti Bio ten certifikát získali. Takže kašlu na certifikáty, založme rubriku "Doporučníhodní farmáři". Časem získají dostatek zákazníků a nebudou muset ztrácet čas nesmyslným papírováním. Já vím, je to naivní, ve foru je nás 72 ... Ale až nás budou miliony :twisted:
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Biobedýnky

Příspěvekod Ivana » stř 17. úno 2010 8:39:23

Myslím že to není naivní. Už nějaký čas mi leží v hlavě myšlenka založit stránku (nebo se podílet na již existující) která by dala dohromady zahrady bez chemie, biofarmáře a vůbec všeobecně alternativní směry založené na trvale udržitelném rozvoji. Zkusila jsem založit Rozcestník, ale je to spíš takové skladiště odkazů a to ještě nepříliš přehledné.
Takže začněmež tím tématem Doporučeníhodní farmáři a uvidíme, co z toho vyleze. Téma dám do Klub Biozahrada.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Biobedýnky

Příspěvekod kořenářka » stř 17. úno 2010 13:31:27

Přední tuzemští producenti, tedy ti, co opravdu produkují tržní bioprodukty a ne jen bioseno, by si nedovolili podvádět, taky jich to pár zkusilo a už si neškrtnou. Letošní infarktový rok zase nějak přežijem. Ale - teď vládne Brusel a papírování je nedílnou součástí naší práce. Chlap prostě sedí v traktoru a ženská u počítače, tak nyní rodinné farmy fungují, konvenční i ekologické.
Naše farma vyhlásila neděle jako návštěvní dny, stačí se objednat, viz náš blog.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Biobedýnky

Příspěvekod Petra » stř 17. úno 2010 15:30:48

Děkuji za rady. Uvidím jak se to bude vyvíjet. Unifikovaná bedýnka a 10 spolehlívých zájemců pro začátek je můj ideál, uvidím, bude to zkušenost. Hlavně aby bylo dost dýní:-)

Doporučeníhodní farmáři, je dobrý nápad. Zrovna minulý týden jsem měla vynikající kozí sýr z kozí farmy od Mimoně:-)
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Biobedýnky

Příspěvekod Ivana » stř 17. úno 2010 15:34:33

Téma je založené, můžeš přidat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Biobedýnky

Příspěvekod bobek » stř 17. úno 2010 16:07:00

kořenářka píše:Naše farma vyhlásila neděle jako návštěvní dny, stačí se objednat, viz náš blog.


Jen co vypukne jaro tak se objednám.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Biobedýnky

Příspěvekod kořenářka » čtv 18. úno 2010 3:32:34

Těšíme se a pracujeme na té mapě M.
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Další

Zpět na Biozahrada, vydělávání peněz, podnikání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků