ekotoalety

Postupy, návody, přístupy, zkušenosti, zdroje...

ekotoalety

Příspěvekod kol238 » sob 12. kvě 2012 20:55:59

Uvažuji o nějaké ekotoaletě, příjde mi škoda pořád splachovat a moč nevyužívat. Máte někdo nějaké zkušenosti? Viděli jste je někde? Ty "lepší" potřebují elektřinu a to se mi taky moc nelíbí. Taky si moc neumím představit čištění těch, co nejsou napojeny na vodu. A nějak se mi nechce věřit, že opravdu nesmrdí.
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: ekotoalety

Příspěvekod Ivana » pon 14. kvě 2012 11:50:02

Viděla jsem separační záchod. Byl uzpůsobený tak, že moč byla odváděna jinam a pevné složky padaly dolů. Nesmrdělo to, protože tam byl takový poklop který se odsunul jakmile člověk dosedl na prkýnko. Majitelé říkali že je to vysušováno a proto to nesmrdí. Moč měli do trativodu a zbytek dávali na kompost. Tady píšou, že oddělení moči problém řeší a připadá mi že by to tak mohlo fungovat. Vypadalo to nějak takhle. Umývání bych se nebála, trubky na moč se čas od času propláchnou vodou a ten zbytek se dá umýt nebo ostříkat hadicí. Na to jsem se taky ptala.
Pak jsme nějakou dobu používali chemický záchod a ten smrděl, poměrně dost. Intenzita smradu závisela na použitém přípravku který se do toho lil a občas v létě to bylo na kytici něčeho intenzívně vonného jako komonice každého půl dne. Některé ty přípravky (obávám se že ty s vyšší intenzitou smradu) umožňují vylití na kompost a některé ne neb zabíjejí baktérie. Je to podobné tomuhle. Když se důsledně a pečlivě zavírá ta přepážka mezi vrškem a spodkem tak to smrdí trochu míň. Když je to plné tak se to vyleje a umyje nebo ostříká, problém taky nevidím.
Dvakrát jsem viděla i pilinový kompostovací záchod. Jeden z nich vytvářel zvláštní odér, i když nikoliv hovní, trochu jiný, ale mě byl nepříjemný, který se rozprostíral po značné části domu. Takhle ovoněnej domov bych vážně nechtěla. Ten druhej piliňák si moc nepamatuju, myslím že nesmrděl příliš. Jak je to s umýváním nevím.

Pokud bych si měla vybrat, tak z těhle tří jednoznačně ten separační záchod. Já jsem ho chtěla, ale stejně musíme mít čističku.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: ekotoalety

Příspěvekod kol238 » pon 21. kvě 2012 20:29:52

Pokud to tuhé sušili, tak to muselo být napojeno na elektřinu a to se mi moc nechce. Můj otec propaguje: ze žumpy čerpat do další nádoby (žumpy), ředit dešťovkou a čerpat na zahradu pod keře, stromy a na záhony (ne v době pěstování). Tohle je u naší stavby možné, ale já si spíš říkala, že močí bych mohla hnojit záhony pořád po troškách. Viděla jsem řešení, že moč se vede ven do nádoby, kde se ředí dešťovkou a to pak venku čepuješ do konve.
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: ekotoalety

Příspěvekod denka@orchid » stř 22. kvě 2013 18:15:58

kol238 velice by mě teď zajímalo jak jste to dořešili, protože jsme koupili chatku a elektřina tam prozatím není. a ještě rok nebude. tedy zajímalo by mně jak to přečerpat a pak ředit? Děkuji.


Komentář administrátora: Tento příspěvek napsal uživatel později usvědčený jako spamer.
Uživatelský avatar
denka@orchid
nový člen
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 09. led 2013 23:34:25


Zpět na Biozahrada obecné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron